Niepokojące informacje o cenach chleba
Chleb stanowi istotny element naszej codziennej diety, a niektórzy jadają go do każdego posiłku. Niestety jego cena rośnie z miesiąca na miesiąc, przez co musimy wydawać na niego coraz więcej. Powodem takiej sytuacji są rosnące ceny zboża.
Chleb w Polsce jest nieodzowną częścią śniadań i kolacji - część Polaków nie wyobraża sobie także, aby móc zjeść zupę bez kilku kromek pieczywa. To wszystko może się jednak wkrótce zmienić.
Jak czytamy na portalu o2.pl, chleb staje się coraz droższy i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miało się to zmienić na lepsze. Dlaczego musimy wydawać tak dużo na podstawowy produkt spożywczy?
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dlaczego chleb jest tak drogi?
W połowie sierpnia tego roku cena za pszenice jest aż o 30-35% wyższa niż rok temu. Jak zdradza portal wiadomościhandlowe.pl, jest to najważniejszy powód, dla którego ceny pieczywa na półkach sklepowych są coraz wyższe,
Zwiększone zostały bowiem wydatki, które umożliwiły rolnikom pracę w odpowiednim reżimie sanitarnym, pozwalającym na zatrudnianie pracowników na produkcji.
Dodatkowo w czasie najostrzejszych obostrzeń i zakazów, wielu pracodawców i zakładów musiało całkowicie zamknąć swoje firmy, ze względu na przenoszenie się choroby pomiędzy ludźmi.
Ceny opakowań i transportu także w tendencji zwyżkowej
Firmy zajmujące się transportem także nie mają łatwej pracy - rosnące ceny paliw czy podwyżki prądu wpływają negatywnie na koszty, jakie producenci zboża ponoszą, za dostarczenie swoich towarów.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, dlaczego cebula w łupinie powinna znaleźć się w rosole. W tym tekście z kolei wyjaśniamy, czy można uratować nadpleśniałego brokułu przed wyrzuceniem do kosza na śmieci.
Ceny tektury, wykorzystywanej do pakowania chleba, podrożały o 33 proc., a folii aż o 100 proc. Podobnie drewniane palety podrożały o 30 proc. oraz małe worki foliowe zwiększyły swoje ceny o 7 proc.
Podsumowując, praktycznie każdy element produkcyjny chleba w jakimś stopniu podrożał na przestrzeni ostatnich miesięcy - musimy być więc gotowi na większe wydatki w swoim gospodarstwie domowym.
Źródło: canva/adisa, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: o2.pl