Nornicahttps://en.wikipedia.org/wiki/File:Myodes_rufocanus.jpeg

Nie są miłymi gośćmi w ogrodzie, wyrządzają wielkie szkody. Wiemy jak je odstraszyć, pomocne będą rośliny

Nornice w ogrodzie nie oznaczają niczego dobrego. Te małe gryzonie potrafią narobić nam ogromnych szkód. Całe szczęście znamy sposób na pozbycie się ich szybko i skutecznie.

Nornice są gryzoniami, o które nietrudno w ogrodzie. Są najbardziej liczną grupą gryzoni zagrażających naszym roślinom, a ich aktywność nie ustaje w czasie zimy. Dzieje się tak ponieważ nornice nie zapadają w sen zimowy, dlatego nawet wtedy buszują pod ziemią. Nornice szczególnie upodobały sobie cebulki roślin, korzenie oraz podziemne bulwy, nie stronią również od kory drzewek owocowych. Ze względu na ich nocną aktywność, nie są łatwe do zauważenia, więc zazwyczaj o ich niecnej działalności dowiadujemy się ze szkód, które zdążyły wyrządzić. Całe szczęście nie ma możliwości, aby nornice jak myszy pojawiły się w naszych domach, zdecydowanie bardziej wolą być za zewnątrz. Pozbycie się ich wymaga nieco cierpliwości, jednak gdy już raz wykonamy odpowiednie czynności - wolność od nornic będzie trwała naprawdę długo.

Starła rzodkiewkę i ogórka, a potem dodała ostateczny składnik. Wyszła nieziemsko pyszna surówka, wygrywa prostotąStarła rzodkiewkę i ogórka, a potem dodała ostateczny składnik. Wyszła nieziemsko pyszna surówka, wygrywa prostotąCzytaj dalej

Nornice - jak się ich pozbyć naturalnie

Na rynku obecna jest ogromna ilość chemicznych środków do zwalniania nornic takich jak świece dymne czy preparaty do stosowania bezpośrednio na rośliny. Jednak korzystanie z nich nie jest szczególnie ekologicznie, zwłaszcza, że bez problemu możemy odstraszyć je prostszym i lepszym dla naszego ogrodu sposobem. Najczęstsze szkody jak naszym roślinom wyrządzają nornice to powyjadane bulwy, nasiona i cebulki roślin, a także odgryziona kora drzew. Nornice buszują po naszym ogrodzie poprzez systemy podziemnych tuneli, które budują. Doraźnym sposobem na spowolnienie ich działalności jest zasypywanie tuneli. Ich wykopanie od nowa zajmie im nieco czasy, który będzie nam niezbędny do przygotowania głównej metody radzenia sobie z tym gryzoniami.

Dzisiaj grzeje:

Nasz ogród może stać się prawdziwą twierdzą w walce z nornicami. Wystarczy zadbać o prawidłowy dobór roślin, które w nim zasadzimy. Jeśli pomiędzy roślinami, które nornice najczęściej atakują posadzimy rośliny, których nie cierpią - nasz ogród będzie bezpieczny. Do roślin za którymi w żadnym razie nornice nie przepadają należą: czarny bez, gorczyca, czosnek, hyzop lekarski, a także korona cesarska. Tego rodzaju zabezpieczenie jest dużo lepsze dla jakości gleby, nie używamy żadnych chemicznych preparatów wokół naszych rośli, a przy okazji wygląd naszych rabatek może na tym tylko zyskać.

Najlepsze newsy:

Źródło: muratordom.pl

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł