Nutri-scorepixabay.com/Squirrel_photos; commons.wikimedia.org/CZ ja/ CC-Zero

Uwaga, w sklepach są nowe oznaczenia. Literami od A do E znakują produkty spożywcze

Nutri-score, jako sposób znakowania żywności, pozwoli nam na bycie jeszcze bardziej świadomymi konsumentami. Jeśli dotychczas analiza etykiet sprawiała Ci problem, wystarczy, że poznasz znaczenie liter od A do E oraz konkretne kolory oznaczeń. To może być przełom dla naszej codziennej diety, a idąc dalej, dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Nutri-score to inaczej oznaczenie żywności w sklepach literami od A do E. Na opakowaniach produktów spożywczych coraz częściej można zauważyć literki na różnokolorowym tle. To najnowszy system oznaczania. Pozwala nam stwierdzić czy wybrany przez nas produkt jest zdrowy, czy nie. Tutaj pisaliśmy na temat tego, jak ważna jest nasza codzienna dieta.

Dzięki temu nie musimy sprawdzać tabeli wartości odżywczych, która znajduje się na odwrocie. Często ze względu na brak czasu, pomijamy tę czynność w trakcie zakupów. Od teraz będziemy świadomymi konsumentami nawet wtedy, jeśli nie znamy się na składnikach odżywczych.

Nazwy dodatków do żywności brzmią naprawdę skomplikowanie, przez co ciężko je zapamiętać. Pomocny okaże się nutri score. Należy jedynie poznać znaczenie liter oraz kolorów, co usprawni najbliższe zakupy.

Nutri score ma kilka znaczeń, o których warto wiedzieć

Na opakowaniach musimy szukać kodu, który składa się z 5 liter od A do E i odpowiadającym im kolorom. Od ciemnozielonego do czerwonego. Produkt spożywczy o najwyższej wartości odżywczej będzie oznaczony literką A na ciemnozielonym tle. Przy wysoko przetworzonym produkcie znajdziemy literkę E na czerwonym tle.

Jak nazywa się zupa ze zdjęcia? Dla wielu jest najgorszym wspomnieniem z dzieciństwaJak nazywa się zupa ze zdjęcia? Dla wielu jest najgorszym wspomnieniem z dzieciństwaCzytaj dalej

Danone jest oficjalnie pierwszym producentem w Polsce, który wprowadził w produktach ten system. Oznaczenia znajdują się również na wielu produktach marek własnych kilku sieci handlowych. Mowa między innymi o Carrefourze.

- Do końca 2020 roku, 30 proc. produktów marki własnej Auchan oznaczonych zostało tą etykietą, a wszystkie produkty marki własnej zostaną oznaczone do końca 2022 r. Wprowadzając prostą w odczytaniu i zrozumiałą etykietę żywieniową Nutri-Score chcemy ułatwić naszym klientom wybór najzdrowszych produktów – komentuje Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR Auchan Retail Polska.

Inne sieci również idą za ciosem

- Proces ten będzie kontynuowany i sukcesywnie rozwijany. W ten sposób Kaufland jeszcze bardziej będzie wspierać klientów przy podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych – komentuje Jerzy Piątek z Kaufland Polska.

- Obecnie mamy około 150 produktów marki własnej z oznakowaniem Nutri-Score i sukcesywnie wprowadzamy oznakowanie na kolejnych produktach marki własnej. W tym roku planujemy podwojenie tej liczby – komentuje biuro prasowe Carrefour Polska.

To, w jaki sposób ma zostać oznaczony produkt, wylicza specjalny algorytm.Pierwszy etap to nadawanie punktów za zawartość składników odżywczych. Pierwsza punktacja od 0 do 10 punktów jest za składniki, których ilość w codziennej diecie należy ograniczyć. To między innymi energia, cukry oraz tłuszcze nasycone. W tym artykule pisaliśmy na temat produktów, które mają negatywny wpływ na pracę naszego serca.

Druga punktacja od 0 do 5 nadawana jest za składniki korzystne, których spożycie należy zwiększać. Moa o owocach, warzywach, błonniku pokarmowym czy białku. Kolejny etap to obliczanie punktacji w skali Raynera. Od sumy punktów za składniki do ograniczenia odejmuje się sumę punktów składników do zwiększenia. Wynik od -15 do + 40 klasyfikuje produkt do jednej z klas wartości od A do E. Im niższy wynik, tym wyższa wartość prozdrowotna produktu.

Te oznaczone literą A powinny gościć częściej w naszym codziennym jadłospisie, a tych z literą E powinniśmy unikać.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: finanse.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł