Obiad - o jakiej porze powinniśmy go jeść?Pixabay / Shutterbug75

O której godzinie jesz obiad? Odpowiedź zdradzi bardzo ważną rzecz, chodzi o dodatkowe kilogramy

Dla wielu osób obiad jest najważniejszych posiłkiem w ciągu dnia. Niektórzy decydują się na spożycie go w okolicach południa, natomiast inni wieczorami. Ostatnie badania jednoznacznie wskazują w jakiej porze nie powinniśmy jadać obiadów. Ten błąd może przyczynić się do pojawienia zbędnych kilogramów.

Fantastyczny obiad to jedna z tych rzeczy, która może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Warto jednak pamiętać, że posiłki mogą odbijać się również na naszym zdrowiu. Nie tylko ze względu na wartości odżywcze, ale też na porę ich przyjmowania. O której według ostatnich badań powinniśmy jadać obiad?

Ważne ogłoszenie dla wszystkich, którzy jutro chcą zrobić zakupy w Lidlu, Biedronce, Dino, Auchan i innych sklepach. Nie wszyscy mieli świadomośćWażne ogłoszenie dla wszystkich, którzy jutro chcą zrobić zakupy w Lidlu, Biedronce, Dino, Auchan i innych sklepach. Nie wszyscy mieli świadomośćCzytaj dalej

Obiad i jego związek z otyłością

Otyłość to problem, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Zgodnie z szacunkami przyjmuje się, że aż 2,1 miliardów osób cierpi na nadwagę lub otyłość. Należy pamiętać, że taki stan może przyczyniać się do powikłań zdrowotnych. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę oraz nadciśnienie. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest to w jakiej porze spożywamy obiad.

Opracowanie badania zamieszczone w czasopiśmie Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wyjaśnia, w których godzinach obiad może przynieść nam więcej szkód niż pożytku. Ich wyniki mogą okazać się niezwykle istotne w walce z nadwagą.

Późny obiad może przyprawić nas o dodatkowe kilogramy

Okazuje się, że późne posiłki mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Badacze przeanalizowali metabolizm 20 zdrowych osób i sprawdzali w jaki sposób wpłynie na niego obiad zjedzony o 22:00, a w jaki ten spożyty o 18:00. Ochotnicy kładli się spać o 23:00. Badacze wyjaśnili co zaobserwowali.

- Średnio szczytowy poziom glukozy po późnym obiedzie był o około 18 procent wyższy, a ilość spalanego tłuszczu w ciągu nocy zmniejszyła się o około 10 % w porównaniu do wcześniejszego obiadu. Efekty, które widzieliśmy u zdrowych ochotników, mogą być bardziej widoczne u ludzi z otyłością lub cukrzycą, którzy mają już upośledzony metabolizm - powiedział autor badania, dr Chenjuan Gu, doktor medycyny z Johns Hopkins University, przytaczany przez portal Wprost Zdrowie i Medycyna.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiele osób popełnia 2 błędy przy robieniu ogórków małosolnych. Wiemy, jak ich łatwo uniknąć
2. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia

- To badanie rzuca nowe światło na to, jak późne obiady pogarszają tolerancję glukozy i zmniejszają ilość spalanego tłuszczu. Skutki późnegojedzenia różnią się znacznie między ludźmi i zależą od ich zwykłej pory snu. To pokazuje, że niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni niż inni. Jeśli efekty metaboliczne, które zaobserwowaliśmy przy jednym posiłku, będą występować przewlekle, wtedy późne jedzenie może prowadzić do konsekwencji, takich jak cukrzyca lub otyłość - wyjaśnił autor badania, Jonathan C. Jun z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore, przytaczany przez portal Wprost Zdrowie i Medycyna.

Najlepsze newsy:

  1. Awantura w komisji wyborczej. "Pomocnik dziennikarza TVP nie chciał się wylegitymować"
  2. Kolejne ofiary weekendu. Wypoczynek Polaków wymyka się spod kontroli
  3. Działaj szybko, jeśli na rosole zaczyna pojawiać się biała piana. Inaczej zupa może nadawać się jedynie do wylania
  4. Żałoba, oczy pełne łez, rozpacz, córka Magdy Gessler zmarła w strasznych okolicznościach. Po latach gwiazda TVN wszystko opowiedziała
  5. Magda Gessler wyjawiła, jaki błąd popełniają Polacy w gotowaniu zup. Chodzi o uwielbiany produkt
  6. Wybory prezydenckie 2020. Gwiazdy polskiego sportu tłumnie poszły do urn (FOTO)

Źródło: Wprost Zdrowie i Medycyna

Następny artykuł