Obierki spowodowały ogromna zmianęScreen filmu z facebook.com/Newsnerpolska

Rozrzucili mnóstwo obierek. Wrócili na miejsce po 16 latach, zatkało ich za sprawą zastanego widoku

Obierki po warzywach i owocach są traktowane przez większość z nas jak zwyczajne odpadki, które nie mają żadnego zastosowania. Kiedy wyrzucali ogromne ilości obierek nie spodziewali się, że po 16 latach zobaczą niesamowity widok. Zaparło im dech w piersiach.

Obierki produkowane są w ogromnych ilościach. Większość osób obiera zjadane przez siebie warzywa oraz owoce, ponieważ twarda skórka jest często niesmaczna, a niekiedy nawet szkodliwa. Choć obieranie takich produktów jak ziemniaki czy jabłka nie jest wskazane, ponieważ pod skórką znajduje się najwięcej dobrych wartości odżywczych, to duża część ludzi nadal to robi. Generują przy okazji wiele kilogramów odpadów rocznie, które najczęściej nie mają żadnego pożytku. Oni znaleźli jednak zastosowanie dla obierek, a efekt ich pracy zaskakuje każdego.

Brakuje 1 dodatku i będzie najlepszy polski obiad. Czego nie ma na zdjęciu?Brakuje 1 dodatku i będzie najlepszy polski obiad. Czego nie ma na zdjęciu?Czytaj dalej

Obierki spowodowały, że stanęli jak wryci w ziemię

W Kostaryce od lat hoduje się ogromne ilości palm, z których przygotowuje się olej palmowy. Takie rolnictwo niesie ze sobą straszliwe szkody dla okolicznego ekosystemu. Wielkie połacie tropikalnych lasów są karczowane, co powoduje masowe wymieranie zwierząt, które je zamieszkują. Dwójka ekologów, Daniel Janzen oraz Winnie Hallwachs wpadli na pomysł, który zaskoczył każdego.

Dzisiaj grzeje:

  1. Luksus - mało powiedziane. Perfekcyjna kuchnia Małgorzaty Rozenek zwala z nóg, gwiazda zadbała o każdy szczegół
  2. Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu, wielu Polaków będzie wściekłych

Poprosili okoliczną plantację pomarańczy, aby utylizowała obierki po owocach w bardzo niecodzienny sposób. Powiedzieli właścicieli, aby wyrzucali je na nieurodzajną część lasu, która wcześniej została wypalona przez okolicznych farmerów do gołej ziemi. Wtedy wyglądała jak pustkowie, przez które przeszedł kataklizm. Firma zgodziła się i zaczęła zrzucać na puste pole ogromne ilości wyciętych skórek z owoców. W krótkim czasie zgromadziła w tym miejscu około 12 tysięcy ton organicznych odpadków.

Przez 16 lat las był zapomniany i pozostawiony samemu sobie. Po ponad dekadzie naukowcy powrócili do lokalizacji i nie mogli uwierzyć własnym oczom. Wynik eksperymentu przerósł ich największe oczekiwania. Cały teren przeszedł całkowitą transformację. Skórki użyźniły glebę i stały się fundamentem nowego życia. Region obrósł gęstą dżunglą, słychać było śpiew ptaków i inne odgłosy zwierząt. Słowem, las odżył na nowo.

Eksperyment pokazał, że całkowicie wylesione tereny można we względnie krótkim czasie przywrócić do życia. Miejmy nadzieję, że więcej osób zainteresuje się tematem i zaczną robić podobne projekty.

Najlepsze newsy:

  1. Biedronka ma powody do obaw. Na rynku pojawi się jeszcze tańszy sklep
  2. Z ostatniej chwili: Walczyli o życie na plaży w Sianożętach. Lądował śmigłowiec
  3. Chrupiące ogórki w orientalnym wydaniu, zrobisz je w kwadrans. Pikantny smak idealnie pasuje do dań z grilla
  4. Ewa Chodakowska nigdy nie wrzuca do rosołu 1 rzeczy. Ma lepszą i zdrowszą alternatywę
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała kuchnię. Wiele osób o takiej marzy, uwagę zwraca 1 szczegół
  6. Stoch i Kubacki zabrali żony na wspólny wypad. Wiemy, co robili - piękne widoki i świetna zabawa (FOTO)

Źródło: facebook.com/Newsnerpolska

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł