Mięso może nas mocno zaskoczyć
Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Ballistic BBQ

Odkrycie w mięsie z marketu

Kiedy udajemy się na zakupy, często kupujemy mięso. Czasami może wydawać nam się, że dostaliśmy produkt pierwszej jakości. Okazuje się, że producenci czasami stosują pewne sztuczki, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Mięso ze sklepów przeważnie nie wzbudza naszych podejrzeń. Marek miał ochotę na soczystego steka. Postanowił wybrać gotowy produkt. Dopiero w domu zorientował się z czym ma do czynienia. Wszystko wyszło na jaw przez jeden szczegół.

Niepokojące sztuczki producentów mięsa

Nie da się ukryć, że mięso cieszy się sporą popularnością. Większość smakoszy zaopatruje się w nie w sklepach. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak ukrywa się wątpliwą świeżość mięsa. Dziś pod lupę weźmiemy inną sztuczkę.

Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie ilości spożywanego mięsa. Informowaliśmy o tym w jednym z wcześniejszych artykułów. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal nietrudno natknąć się na wielbicieli takich frykasów. Należał do nich Marek, który zawsze starał się wybierać mięso najwyższej jakości.

Marek zdecydował się na zakup gotowego steka. W sklepie mięso nie wzbudzało większych wątpliwości. Pojawiły się one dopiero wówczas, gdy mężczyzna bliżej się mu przyjrzał po rozpakowaniu. Stek miał w sobie dziwne wgłębienia.

Sobotnie rabaty w LidluSobotnie rabaty w LidluCzytaj dalej

Po poszukiwaniach przyczyn powstania owych wgłębień Marek doszedł do wniosku, że jego stek został najprawdopodobniej sklejony z różnych kawałków mięsa. Okazuje się, że taki zabieg jest jak najbardziej możliwy i mogą w jego trakcie powstać pęcherzyki powietrza, które po pęknięciu pozostawiają w steku charakterystycznych wgłębień.

Sklejane mięso

(YouTube / Ballistic BBQ)

Mięso sklejone z różnych kawałków

Mało kto zdaje sobie sprawę, że mięso można z łatwością skleić przy pomocy transglutaminazy. Substancja ta jest wytwarzana z krwi wołowej lub wieprzowej. Za jej sprawą bez większych problemów można połączyć ze sobą różne kawałki mięsa.

Tak przygotowany stek ciężko odróżnić od całego kawałka mięsa. Mają z tym problem nawet najlepsi szefowie kuchni. Zwłaszcza że zastosowanie kleju do mięsa jest tak skuteczne, że utrzymuje się ono w całości również podczas krojenia na plastry.

W sieci można natknąć się na rezultaty sklejania mięsa. Trzeba przyznać, że są imponujące. Jednak smakosze kupujący wyroby mięsne z pewnością nie oczekują tego, że będą one posklejane w ten sposób.

Oczywiście taki zabieg ma też swoje plusy. Dzięki sklejaniu kawałków mięsa, łatwiej możemy wykorzystać w pełni produkty odzwierzęce, które są w pełni przyswajalnym białkiem. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo obciążające dla środowiska jest produkcja mięsa, wypadałoby zużywać produkty do końca.

Na poniższym nagraniu można na własne oczy zobaczyć, jak wygląda sklejanie mięsa. Zostało ono opublikowane na YouTube na kanale Ballistic BBQ. Stamtąd pochodzą także zdjęcia wykorzystane powyżej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Webniusy; YouTube / Ballistic BBQ

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł