Ogórki i kapusta kiszona z białym kożuchemWikipedia / Silar / CC BY-SA 3.0

Widzisz biały kożuch na kapuście kiszonej lub ogórkach kiszonych i nie wiesz czy jeść czy wyrzucać? Wyjawiamy co oznacza biały nalot

Nie da się ukryć, że ogórki z białym nalotem na warstwie wody mogą wywołać mieszane uczucia. Okazuje się, że przeważnie jest on niegroźny i określa się go mianem kożucha fermentacyjnego. Produkują go bakterie, które nie stwarzają one dla nas zagrożenia.

Przeważnie kiedy ogórki lub kapustę kiszoną zaczyna spowijać biały kożuch, mylnie bierzemy go za pleśń. Warto jednak przyjrzeć mu się dokładniej. Przeważnie nie jest niczym innym jak naturalnym elementem procesu fermentacji.

Ogórki kiszone z białym nalotem - czym jest kożuch fermentacyjny?

Najprawdopodobniej każdy kto przygotowywał kiszonki takie jak ogórki i kapusta, zetknął się z niepokojącym widokiem, którym jest biały nalot na powierzchni zalewy. Na szczęście nie jest on w żadnym wypadku groźny dla naszego organizmu.

Potrzebujesz tylko 5 minut, by przygotować przepyszne ciasto Potrzebujesz tylko 5 minut, by przygotować przepyszne ciasto "Śnieżka". Prosty przepis, a efekt zachwyci każdegoCzytaj dalej

Biały nalot spowijający nasze ogórki to kożuch fermentacyjny. Powstaje on wskutek aktywności bakterii. Odpowiadają one za procesy fermentacji, które są niezbędne w przypadku kiszonek. Kożuch przypomina cienką pomarszczoną folię.

Co powinniśmy zrobić, kiedy nasze ogórki pokrył kożuch fermentacyjny? Możemy oczywiście nie podejmować żadnej aktywności jeżeli szybko zjemy kiszone smakołyki. Jednak taki nalot przyczynia się do zmniejszenia kwaśności naszych specjałów, co przyśpieszy zepsucie ogórków.

W związku z powyższym zaleca się jego zdjęcie. Kożuch fermentacyjny można również po prostu rozmieszać z resztą zalewy. Nie oznacza to oczywiście, że jego pojawienie nie ma wpływu na nasze ogórki i kapustę.

Dzisiaj grzeje:

  1. Niezastąpiony w walce z uporczywym kaszlem i bólem gardła. Syrop z tymianku stosuj przy pierwszych objawach przeziębienia
  2. Wiemy, gdzie mieszkają Golcowie. Posiadłość jak z bajki w samym sercu polskich gór, rzut kamieniem od największych atrakcji
  3. Idealnie chrupiące pieczone ziemniaki w zaledwie 20 min. Szef kuchni zdradził trik, jak zrobić je w ekspresowym tempie

Do czego może doprowadzić kożuch fermentacyjny

Jeżeli ogórki będą przykryte kożuchem zbyt długo, wówczas mogą na nim pojawić się zalążki pleśni. Wówczas nasze frykasy nie będą nadawały się do jedzenia i jedyne co będzie można zrobić, to je wyrzucić. Jak odróżnić kożuch od pleśni?

Kożuch fermentacyjny jest bardzo cienki i ma pomarszczoną strukturę, która obejmuję całą powierzchnię. Jeżeli zalewie pojawią się miejscowe, grubsze przebarwienia niewykluczone, ze mamy do czynienia z pleśnią.

Zazwyczaj ma ona odcienie podchodzące pod zieleń, szarość, pomarańcz i czerwień. Alarmujące powinno być również pienienie się zalewy. W takiej sytuacji niestety musimy wyrzucić nasze ogórki kiszone.

Uwagę należy zwrócić także na ogórki, które zbyt łatwo się rozpadają. Wówczas również mogą nie nadawać się do jedzenia. Nazbyt gęsta konsystencja zalewy też nie świadczy o niczym dobrym. Jednak sam kożuch fermentacyjny jest uznawany za niegroźny i nie powinniśmy się go obawiać.

Gessler stanęła w oknie w samym centrum miasta i się zaczęło. Dotrzymała obietnicy, osobiście serwowała klientom pajdy chleba po warszawskuGessler stanęła w oknie w samym centrum miasta i się zaczęło. Dotrzymała obietnicy, osobiście serwowała klientom pajdy chleba po warszawskuCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiada
  2. Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światów
  3. Jeszcze zdrowsza wersja tradycyjnej ćwikły. Zrób ją z kiszonych buraków i ciesz się niepowtarzalnym smakiem
  4. Zaczyna się dzisiaj i trwa tylko 3 dni. Biedronka da każdemu niesamowity prezent, wystarczy zrobić 1 rzecz
  5. Dodajesz imbir do herbaty? Cudownie, wzmacniasz pracę ważnego narządu
  6. Dlaczego kot biega jak opętany? Proste wyjaśnienie, nie należy się obawiać
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Źródło: Haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł