Olej palmowy - wpływ na zdrowiePixabay / tristantan

Jest gorszy dla twojego zdrowia niż cukier i sól razem wzięte, a zapewne jesz go codziennie. Skutki mogą być opłakane

Niemal każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niezdrowymi dodatkami do produktów spożywczych są sól i cukier. Istnieje jednak coś znacznie gorszego. Olej palmowy można znaleźć niemal wszędzie, a jego wpływ na nasze zdrowie może być opłakany. Już teraz możesz się dowiedzieć gdzie jest go najwięcej i do czego może się przyczynić.

Sam w sobie olej palmowy można uznać za produkt dostarczający witaminy E oraz A. Posiadają one właściwości antyoksydacyjne. Znajdziemy w nim również witaminę K, która ma wpływ na prawidłową krzepliwość krwi. Jako olej roślinny nie zawiera on cholesterolu. Warto również zauważyć, że olej palmowy jest bogaty w alfa i beta-karoten. Ponadto znajduje się w nim koenzym Q10. Jednak wszystkie te zalety przestają mieć znaczenie, kiedy korzysta się z jego utwardzonej formy, a właśnie taka jest na szeroką skalę używana w przemyśle spożywczym.

Ocet pomoże błyskawicznie pozbyć się mszyc z ogrodu. Znamy przepis na piorunująco skuteczną domową miksturęOcet pomoże błyskawicznie pozbyć się mszyc z ogrodu. Znamy przepis na piorunująco skuteczną domową miksturęCzytaj dalej

Utwardzony olej palmowy i jego opłakany wpływ na nasze zdrowie

O ile sam olej palmowy w normalnych ilościach nie powinien mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie, to już jego utwardzona wersja może wywołać spustoszenia w naszym organizmie. Pozyskuje się ją poprzez proces uwodornienia w wysokiej temperaturze. To właśnie ona zmienia budowę związków chemicznych w szkodliwą dla naszego zdrowia. Producenci żywności robią to po to, by olej palmowy jak najdłużej nadawał się do spożycia. Jakie skutki może przynieść jego częste jedzenie?

Utwardzony olej palmowy może przyczynić się do chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości brzusznej, podwyższonego poziomu złego cholesterolu oraz do obniżenia poziomu dobrego cholesterolu. To jednak nie wszystkie przypadłości, które może wywołać utwardzony olej palmowy. Należą do nich również arytmia, stany zapalne naczyń krwionośnych oraz zatrzymanie akcji serca lub zawał. Lista jest naprawdę długa i z pewnością nie powinniśmy bagatelizować takich informacji. W jakich produktach najczęściej możemy natknąć się na utwardzony olej palmowy?

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mieści się w głowie, pamiętacie Willę pod Złotym Ziemniakiem z "Kuchennych rewolucji"? Magda Gessler potraktowana w niewiarygodny sposób po programie
2. Biedronka ledwo zakończyła hitową akcję, a rusza z kolejną. Tnie ceny o 50%, ale tylko na 3 dni

Gdzie możemy znaleźć utwardzony olej palmowy?

Wielbiciele łakoci nie będą tym zachwyceni. Utwardzony olej palmowy najczęściej wykorzystywany jest w ciastach, czekoladach, batonach a nawet lodach. Często w czekoladowych pastach do smarowania jest on jednym z głównych składników. Jednak to nie wszystkie produkty, które w niego obfitują. Natknąć na niego możemy się w margarynach, pieczywie o długim terminie ważności, gotowych ciastach na pizzę oraz potrawach typu fast-food. W związku z tym podczas zakupów warto dokładnie przeanalizować skład produktów. Szkoda dla naszego zdrowia to zaledwie kropla w oceanie problemów, które stwarza olej palmowy podczas samej produkcji.

Olej palmowy nie bez powodu jest taki często wykorzystywany przez producentów żywności. Jego cena jest niezwykle tania, jednak koszt ponosi całe środowisko. Pod uprawę palm, z których pozyskuje się olej, wycinane są ogromne połacie lasów. Przez to ludzkość doprowadza do istnej katastrofy ekologicznej, która ma znaczny wpływ na wzrost emisji CO2 i wymieranie zagrożonych gatunków zwierząt. Ponadto substancje chemiczne stosowane na plantacjach palm zanieczyszczają glebę, środowisko i wodę.

Najlepsze newsy:

1. Czego życzycie Jarosławowi Kaczyńskiemu z okazji urodzin? Możecie się zdziwić, ile lat dziś kończy
2. Policja pilnie poszukuje jednego pasażera. Doszło do dramatycznych scen, aż skóra cierpnie
3. Skandal, turysta chciał się napić tylko kawy i wody. Wpadł w osłupienie widząc rachunek
4. 4 ogromne i częste błędy podczas kiszenia ogórków. Lepiej na nie uważaj, bo mogą sporo kosztować
5. O niebo lepsze od placków ziemniaczanych, banalnie proste w wykonaniu. Potrzeba tylko paru składników, domownicy poproszą o dokładkę
6. Media podają dalej tragiczną informację. Niestety, nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski, wielka strata dla świata sportu

Źródła: Wirtualna Polska / EkologiaPL

Następny artykuł