Olej rybny i alarmujące doniesieniaPixabay / ubert

Eksperci biją na alarm. Olej spożywanych przez wszystkich miał zapobiegać chorobom serca, naukowcy doszli do druzgocących wniosków

Wiele osób chętnie sięga po olej rybny, który z założenia ma nam dostarczać kwasów tłuszczowych omega 3. Miały one przeciwdziałać chorobom serca. Podczas konferencji American Heart Association przeanalizowano badania, które zaprzeczają tej tezie.

Nie da się ukryć, że większość z nas postrzega olej rybny jako produkt, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Niektórzy suplementują go nawet w formie tabletek. Okazuje się jednak, że wcale nie jest tak pomocny. Czasami może nawet zaszkodzić.

Sok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowegoSok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowegoCzytaj dalej

Olej rybny nie tak zdrowy jak mogłoby się wydawać

Olej rybny powszechnie uznaje się za skuteczny sposób na poprawę krążenia. Nawet specjaliści zalecali go osobom z problemami natury kardiologicznej oraz wszystkim, którzy chcieli wspomóc układ sercowo-naczyniowy.

Zgodnie z doniesieniami portalu Interia Kobieta, olej rybny w 2017 roku został uznany przez organizację American Heart Association za czynnik, który może zmniejszać ryzyko śmierci wywołanej chorobami serca. Niestety, nowsze badania zaprzeczają tej tezie.

Niedawna sesja naukowa American Heart Association wykazała, że suplementy diety, w których skład wchodzi olej rybny, nie są skuteczne. Potwierdziły to analizy dwóch badań. Z pewnością warto im się przyjrzeć.

Pierwsze badanie skupiało się na tym jak olej rybny i witamina D wpływają na ewentualność wystąpienia migotania przedsionków. Przebadano 26 tysięcy osób, które nie miały wcześniej problemów kardiologicznych. Jednej części podawano mieszankę witaminy D i kwasów tłuszczowych omega 3. Pozostali otrzymywali placebo pod postacią oliwy lub oleju sojowego.

Badanie trwało aż 5 lat i wykazało, iż odsetek występowania migotania przedsionków jest zbliżony w obu grupach. Nie da się ukryć, że tego typu badanie jest bardzo wymowne. Jednak dobitnym okazało się kolejne, które utwierdziło ekspertów w swoim przekonaniu.

Dzisiaj grzeje:

  1. Placki ziemniaczane po rosyjsku skrywają obłędne nadzienie. Z łatwością je zrobisz, smakują jak ambrozja
  2. TVP: Ewakuacja setek osób na Bałtyku. Potrzebowali pomocy. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe
  3. Przepis na rosół z programu Makłowicza bije na głowę wszystkie inne. Warto skorzystać z 2 cennych wskazówek

Olej rybny może zaszkodzić?

W kolejnym badaniu, które pod lupę wzięło American Heart Association, sprawdzono korelację między suplementowaniem preparatów z kwasami omega 3 oraz występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Badani dostawali olej rybny lub kukurydziany.

Osoby, które zostały poddane badaniu, znajdowały się w grupie ryzyka występowania chorób serca. Zaliczano do nich między innymi wysoki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Po dwóch latach okazało się, że olej rybny nie przyniósł nikomu żadnych korzyści.

Jakby tego było mało wykryto, że olej rybny u części badanych wywołał niepożądane, negatywne skutki w układzie pokarmowym. Autorzy badania nie mogli pozostać bierni i jednoznacznie podsumowali otrzymane wyniki.

- Regularne przyjmowanie oleju rybnego jest niewskazane, gdyż nie tylko nie poprawia zdrowia serca, ale niekiedy może wręcz zaszkodzić - wyjaśnili autorzy badania, przytaczani przez portal Interia Kobieta.

Tysiące Polaków ugotują w święta barszcz wigilijny z cudownego przepisu Gessler. Nawet babcie się zachwycąTysiące Polaków ugotują w święta barszcz wigilijny z cudownego przepisu Gessler. Nawet babcie się zachwycąCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowe ogniska koronawirusa. Jednym z nich jest dom dziecka
  2. Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosów
  3. Wypij go jeszcze przed śniadaniem. Od razu zauważysz duże zmiany w swoim ciele
  4. Niby dobrze znana, a smakuje zupełnie inaczej. Surówka z czerwonej kapusty z 1 dodatkiem dosłownie podbije twoje podniebienie
  5. Bije na głowę nawet uwielbiane ogórki. Kiszona marchewka jest cennym źródłem probiotyków
  6. Ciężarna suczka wbiegła do szpitala. Chciała ostrzec pacjentów, niestety sama ucierpiała
  7. Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojca

Źródło: Interia Kobieta

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł