Orzechypixabay.com/ExplorerBob; Facebook

12-letni chłopiec zmarł po zjedzeniu świątecznego obiadu. Winny mógł być 1 składnik, rodzina jest pogrążona w żałobie

Orzechy zjedzone przez osobę uczuloną, mogą wywołać szereg niepożądanych skutków ubocznych. Ich spożycie doprowadziło najprawdopodobniej do śmierci 12-latka. Tuż po zjedzeniu wigilijnej kolacji, źle się poczuł i nie mógł złapać oddechu. Poza silną alergią na orzechy chłopiec chorował również na astmę.

Orzechy stanowią nieodłączny element wielu potraw, a co więcej, są one uwielbianą przekąską. Można kupić różne ich rodzaje, które poza aspektami wizualnymi, różnią się również smakiem. Choć jest to popularny produkt, konsekwencje jego spożywania mogą być naprawdę poważne z uwagi na silne działanie uczulające. W zeszłym tygodniu doszło do prawdziwej tragedii.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia były przykrym czasem z uwagi na spędzenie ich bez najbliższych. Wszystko za sprawą panującą obecnie epidemię koronawirusa.Dla rodziny Hallwood Wigilia zakończyła się naprawdę pechowo. 12-letni Cason Hallwood zmarł tuż po rodzinnym obiedzie. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną zgonu mogła być silna reakcja alergiczna na orzechy. Jedną z potraw wigilijnych, która wywołuje alergie pokarmowe, jest makowiec, o czym pisaliśmy tutaj.

12-latek wraz ze swoją mamą Louise oraz trzema braćmi odwiedzili dziadków w Winsford w Cheschire. Tuż po wigilijnej kolacji, chłopiec wybrał się do pobliskiego parku. W trakcie spaceru upadł i nie mógł złapać tchu. Zdążył zadzwonić jeszcze do mamy i prosić ją o pomoc, jednak było już za późno.

Orzechy są jednym z najczęściej uczulających produktów

Sytuacja dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto rozpoznać pierwsze objawy reakcji alergicznej naszego organizmu, co pozwoli uniknąć tragedii.Orzechy włoskie, ziemne czy laskowe uznawane są za jedne z najczęstszych alergenów pokarmowych. Ponad 90 procent uczuleń na świecie spowodowanych jest 8 składnikami, w tym orzechami.

Chciała w spokoju zjeść obiad w restauracji. Obsługa spojrzała na jej strój i kazała opuścić lokalChciała w spokoju zjeść obiad w restauracji. Obsługa spojrzała na jej strój i kazała opuścić lokalCzytaj dalej

W momencie, kiedy nasz układ immunologiczny zbytnio reaguje na zawarte w orzechach białka, tworzą się przeciwciała IgE odpowiedzialne za przykre skutki uboczne alergii. Pierwsze z nich pojawiają się już w kilka minut. Możemy wyróżnić wśród nich obrzęk warg, silną wysypkę, uczucie drapania w gardle, a nawet biegunkę.

Orzechy jedzone bezpośrednio uczulają, ale również dodanie ich nieznacznej ilości do potraw może okazać się dla alergików niebezpieczne. Jedynym produktem, który przygotowywany jest z orzechów i nie zawiera zagrażających cząsteczek białej, jest olej. Na pozostałe produkty należy uważać.

W przypadku bardzo silnej alergii na orzechy może dojść do zaburzeń czy utraty świadomości, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego. To zjawisko jest na tyle niebezpieczne, że może prowadzić do śmierci. Ostrzegamy zatem przed spożywaniem orzechów, a jeśli rozpoznajecie którykolwiek z powyżej wymienionych skutków ubocznych, warto odstawić ten produkt dla ochrony zdrowia. Dla potwierdzenia polecamy wybrać się na punktowe testy skórne, testy z krwi czy tak zwane testy prowokacyjne.

Tragedia, którą najprawdopodobniej spowodowały orzechy

Jak się okazuje, 12-letni chłopiec uczulony był na orzechy oraz chorował na silną astmę, dlatego też od razu po jego telefonie, matka ruszyła na pomoc z przygotowaną adrenaliną. Niestety było już za późno. Cason zmarł w szpitalu Leighton w Crewe. Zdaniem lekarzy zgon chłopca był następstwem wstrząsu anafilaktycznego.

Przyjaciel rodziny wystosował apel, który miał na celu poprosić internautów o wpłacenie środków na pogrzeb. Cała akcja została przeprowadzona w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i jak się okazało, udało się zebrać prawie 9 000 funtów. Taki wynik osiągnęła zbiórka w zaledwie 3 dni. Najbliżsi chłopca są wstrząśnięci całą sytuacją. Cason nie mógł doczekać się Wigilii z rodziną i jak wspominają, bardzo cieszył się z prezentów.

- To naprawdę straszne, utrata dziecka jest okropna. W Boże Narodzenie musi być szczególnie bolesna. Cason zawsze był z mamą, kochał ją ponad życie. Jako rodzic nie mogę pojąć bólu, jaki odczuwają teraz Louise i jej trzej inni synowie - powiedział Sam Decruz, przyjaciel rodziny.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dailypost.co.uk; kobieta.wp.pl; mjakmama24.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł