Owoce i warzywa są źle podpisane częściej niż nam się wydaje.pixabay/nadinheli22

Porażające wyniki inspekcji w największych supermarketach w Polsce. Na jaw wyszła prawda o owocach i warzywach, które kupujemy

Owoce i niemal wszystkie produkty spożywcze w supermarketach są kontrolowane, by ich jakość była niezmiennie wysoka. Niestety, okazuje się, że nawet co dziesiąta partia ulubionych warzyw i owoców była mylnie podpisana, co oczywiście wprowadza konsumentów w błąd. Odkryte nieprawidłowości sprawiły, że kontrolą jakości będzie się teraz zajmować Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jak się okazuje, pochodzenie naszych ulubionych owoców i warzyw nadal może zaskakiwać.

Owoce i warzywa z supermarketu pochodzą oczywiście nie tylko z Polski. Zazwyczaj stoiska w supermarketach zawierają informacje o pochodzeniu produktów, ale niestety nie zawsze jest to norma. Wiele razy pisaliśmy o tym, że polski czosnek może wcale nie pochodzić z naszego kraju, co niezmiennie budzi silne emocje w konsumentach. W końcu chcemy robić zakupy świadomie, co sklepy powinny nam ułatwiać. Niestety nadal zbyt często zdarza się to w wielu supermarketach i innych sklepach.

Wstrząsające, właśnie trwają poszukiwania klienta Biedronki. Wywołał ogromny skandalWstrząsające, właśnie trwają poszukiwania klienta Biedronki. Wywołał ogromny skandalCzytaj dalej

Owoce i warzyw z polskich supermarketów szokują. Okazało się, skąd naprawdę pochodzą

Owoce, warzywa i wiele innych produktów z popularnych sieci zostały w ostatnim czasie opatrzone mylnymi podpisami. Partie żywności miały błędne informacje dotyczące kraju pochodzenia, a część z nich nie miała ich wcale, co wprowadzało klientów supermarketów, w których je odkryto, w spory błąd. - "Konsumenci mają przed zakupem prawo do pełnej, jasnej i rzetelnej informacji o ofercie, w tym także o kraju pochodzenia owoców czy warzyw. Od dużych, profesjonalnych przedsiębiorców, jakimi są sieci handlowe, oczekuję szczególnej staranności i dbałości o klientów, w tym prawidłowej informacji o oferowanych produktach. Wprowadzanie konsumentów w błąd jest absolutnie niedopuszczalne" - zauważył Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właśnie dlatego w pierwszym półroczu Inspekcja Handlowa skontrolowała oznakowanie 3527 partii warzyw i owoców w 395 sklepach. Uzyskane dzięki temu informacje szokują.

Dzisiaj grzeje:

   1. Zaczęło się, od dzisiaj ogromna zmiana w Biedronce. Klientów czeka wielka niespodzianka
   2. Biedronka uruchamia specjalne pojazdy. Biedronkobusy same zawiozą cię na zakupy

Owoce takie jak truskawki czy jabłka oraz wiele często kupowanych warzyw, w tym ziemniaki, pomidory, ogórki, marchew czy czosnek oczywiście nie zawsze pochodza z Polski, nawet jeśli głosi tak podpis na kartonach czy pojemnikach, w których są zapakowane. Okazuje się, że polska sałata może pochodzić z Hiszpanii, pomidorki cherry z Maroka, a cebula z Holandii, a jeśli chcemy kupić polskie owoce, szukajmy oznaczenia "Produkt Polski", bo obecne przepisy jasno mówią, że nie może ono wprowadzać konsumentów w błąd. W niedawno przeprowadzanych kontrolach nieprawidłowości stwierdzono jednak w aż 33,8 proc. z nich. Zdarzyły się one w sklepach Groszek, Lewiatan, Lidl, Delikatesy Centrum, Kaufland, Dino, Tesco, Intermarche, Polomarket, Netto, Biedronka oraz wielu placówkach niesieciowych. Co ciekawe, od dzisiaj odkryte błędne informacje o produktach możemy zgłaszać do odpowiedniego wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Najlepsze newsy:

 1. Nie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. Nagłe, bardzo przykre informacje
 2. Wielki wybuch w szpitalu. Wiele ofiar i rannych, uwiezieni ludzie, okropne wiadomości ze świata
 3. Chcesz poprawić kondycję storczyków? Zagotuj wodę i dodaj do niej produkt, który na pewno masz w kuchni
 4. Wysyp ogromnych grzybów, rekordowy ważył 1,5 kg. Wskazujemy miejsca
 5. Ekspresowa, ulepszona mizeria z 3 składników. Obłędnie smakuje wakacjami i latem
 6. Pilne rozporządzenie rządu ws. kibiców. Świetne wiadomości dla wszystkich Polaków, fani wejdą na trybuny

Źródło: https://biznes.interia.pl/

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł