Papierówkifacebook/smakosze

Poznajesz owoce ze zdjęcia? Mają ogrom cudownych właściwości

Poznajesz owoce ze zdjęcia? Tak to popularne papierówki. Wiele osób ma do nich ogromny sentyment, ponieważ kojarzą się one z błogim czasem dzieciństwa i wakacjami u babci. Okazuje się, że papierówki mają ogrom cennych dla zdrowia wartości.

Jabłka papierówki kojarzą się z latem i dzieciństwem. Chrupkie i lekko kwaskowe smakują niepowtarzalnie, ale ich jedzenie jest ważne nie tylko z punktu widzenia walorów smakowych. Między innymi niwelują toksyczne substancje w organizmie i przynoszą szereg piorunujących korzyści.

Ciekawostką jest fakt, że papierówki spotykane są w każdym kraju nadbałtyckim i pochodzą z przedwojennej odmiany jabłoni. Są do tej pory powszechne na wsiach, ale nie sposób ich znaleźć w supermarketach.

Jabłka papierówki - dlaczego, warto je jeść?

Najlepiej smakują zerwane prosto z drzewa. Budzą nasz sentyment, ale nie zdajemy sobie do końca sprawy z ogromu ich zdrowotnych właściwości. Na wsiach papierówki są jedną najpopularniejszych odmian jabłek deserowych. Ciekawostką jest, że papierówki bardzo wcześnie zakwitają i szybko owocują, można się nimi zajadać już w lipcu

Popularne przysłowie mówi, że rano je się jabłko dla urody, a wieczorem dla zdrowia. Papierówki wspaniale uzupełniają wiele witamin. Takich jak C, B, beta karoten, E, K, minerały, błonnik pokarmowy i antyoksydanty. Również są perfekcyjnym składniem diet odchudzających. Poza tym są lekkostrawne.

Zakaz ich sprzedaży już obowiązuje. Polacy nagminnie używali ich do jedzeniaZakaz ich sprzedaży już obowiązuje. Polacy nagminnie używali ich do jedzeniaCzytaj dalej

Pomimo tego że są sycące, dostarczają mało kalorii - około 40 kcal na 100g. Papierówki niwelują toksyczne substancje oraz zmniejszają ilość złego cholesterolu. Mają również zbawienny wpływ na prawidłowe trawienie.

Co możemy przyrządzić z papierówek? Wiele osób uważa, że z tej odmiany jabłek powstaje najlepsza możliwa szarlotka. Jakiś czas temu podawaliśmy na nią sprawdzony przepis, można go przeczytać tutaj.

Na bazie papierówek możemy również przygotować pyszne domowe dżemy i powidła, musy oraz kompoty na zimę. Ta odmiana jabłek doskonale smakuje również zapiekana w cieście naleśnikowym.

Nie ulega wątpliwości, że najwięcej wartości odżywczych zawierają surowe jabłka papierówki. Masz je w ogródku? Jesteś prawdziwym szczęściarzem!

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł