Pieniądze stają się dla nich sporym problememMarek BAZAK/East News

Komunikat z rządu dotyczący dalszego funkcjonowania godzin dla seniorów w sklepach spożywczych. Nie wszyscy będą zadowoleni

Pieniądze ze sprzedaży produktów są podstawą funkcjonowania sklepów spożywczych, lecz według wielu przedsiębiorców, godziny dla seniorów skutecznie zmniejszają ich zyski. Mamy oficjalną odpowiedź rządu na interpelacje złożoną przez posła Kierwińskiego z PO. Ministerstwo rozwiewa wątpliwości, godziny nie zostaną zlikwidowane.

Pieniądze potrzebne do funkcjonowania nawet niewielkiego sklepu spożywczego są spore. Pensja pracowników, wynajęcie lokalu, koncesje czy zakup produktów - to wszystko generuje duże koszty. Niestety, wielu właścicieli większych i mniejszych sklepów wskazuje, że godziny dla seniorów sprawiają duże straty. Mimo to, rząd nie ma w planach jakichkolwiek zmian.

Gołąbki po rosyjsku robi się niemożliwe łatwo, a rozpływają się w ustach. Nieziemski przepis, wykonanie w 20 minutGołąbki po rosyjsku robi się niemożliwe łatwo, a rozpływają się w ustach. Nieziemski przepis, wykonanie w 20 minutCzytaj dalej

Pieniądze zarabiane w godzinach dla seniorów nie są wystarczające

W swojej interpelacji poseł Kierwiński z PO - KO zapytał, z jakiego powodu w trakcie godzin dla seniorów opiekunowie osób starszych nie mogą wykonywać zakupów w imieniu swoich podopiecznych. Zamieszczone zostało także pytanie dotyczące ewentualnych planowanych zmian, które uwzględniłby tę kwestię.

Anna Schmidt, zajmująca stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej udzieliła odpowiedzi, która pokazała, że celem tych godzin jest ochrona osób powyżej 60 roku życia przed zwiększoną ekspozycją na koronawirusa.

- Teraz zaleca się, aby osoby starsze nie wychodziły z domu lub wychodziły tylko np. po niezbędne zakupy. Ograniczenie liczby osób w tych placówkach, zwłaszcza osób młodych czy dzieci, którzy mogą chorować bezobjawowo i być nosicielami wirusa, służy właśnie temu celowi. - czytamy w dokumencie.

- Takie rozwiązanie, służące ochronie seniorów, funkcjonowało już wiosną br. Wówczas uprawnione do zakupów w godzinach 10.00 - 12.00 były osoby powyżej 65 roku życia. Obecne rozwiązanie poszerza zatem grupę osób uprawnionych do dokonywania zakupów we wskazanych godzinach - dodała dalej sekretarz stanu.

Dzisiaj grzeje:

  1. Pierogi na święta mrozić surowe czy ugotowane? Zdradzamy najlepszy sposób mistrzów kuchni
  2. Rodzice Martyny Wojciechowskiej podjęli niewiarygodną decyzję, gdy była dzieckiem. Wielu osobom trudno będzie uwierzyć
  3. Najszybszy przepis na ciasto drożdżowe z lodówki w 5 minut. Wyjmiesz i w chwilę zrobisz najlepszy wypiek

Jak wynika z jej odpowiedzi, do Ministerstwa dobiegają jedynie pojedyncze sygnały o jakichkolwiek niedogodnościach lub kłopotach spowodowanych niemożnością robienia zakupów w czasie godzin dla seniorów, przez ich młodszych opiekunów.

- Jednakże w przypadku wystąpienia trudności w realizacji usług opiekuńczych, w pierwszej kolejności należy rozważyć wprowadzenie w dotychczasowym systemie pracy opiekunów świadczących usługi; takich rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią dokonywanie zakupów osobom potrzebującym - przyznaje Schmidt.

Ministerstwo prowadzi aktualnie akcję, która ma na celu zwiększenie świadomości u osób starszych w związku z ryzykiem pandemii.

- Podejmujemy również akcje uświadamiania podopiecznych, że obecnie w związku z ograniczeniami, kwestia zaopatrzenia ich gospodarstwa domowego, musi ulec reorganizacji i konieczne jest prawidłowe zaplanowanie zakupów. Biorąc pod uwagę powyższe, w chwili obecnej nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia - mówi Schmidt.

Z ankiety przeprowadzonej przez Grupę Eurocash wynika, że biorąc pod uwagę posiadane obecnie doświadczenie i wiedzę w związku z pandemią i działaniami rządu, aż 90 proc. z nich zrezygnowałaby właśnie z godzin dla seniorów.

Najłatwiejszy przepis na domowe ciasto cytrynowe o obłędnym aromacie. Zjesz całą blachę od razu, bo jest najpyszniejszeNajłatwiejszy przepis na domowe ciasto cytrynowe o obłędnym aromacie. Zjesz całą blachę od razu, bo jest najpyszniejszeCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się już w grudniu. Rząd niedługo przedstawi szczegółowy program
  2. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
  3. Gessler sprzedaje ogórki kiszone z najlepszego przepisu, kupisz? Wiadomo ile chce za słoik
  4. Najlepsza możliwa surówka z kapusty pekińskiej. Jest ważny powód, aby ją jeść
  5. Syrop z pietruszki czyści tętnice jak odkurzacz. Efekty kuracji odczujesz już po 20 dniach
  6. Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. "Złotówki na jego leczenie nie przeznaczył"
  7. Rząd kupił dla ARiMR 100 luksusowych aut. Trudno uwierzyć, ile kosztowały

Źródło: biznes.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł