Pieniądze odchodzą do lamusa?Jakub Kossakowski / materiały własne; Pixabay/BNN_NEWS

Czy w związku z epidemią powinno wejść obostrzenie zakazujące płacenia gotówką na rzecz płatności bezgotówkowych w sklepach spożywczych?

Zanim przygotowujemy dania w domowym zaciszu, najpierw wydajemy pieniądze na niezbędne produkty spożywcze. Dzień w dzień w sklepach przewija się ogromna liczba ludzi. Gotówka w ich rękach może być potencjalnym źródłem zarażenia. Czy taka forma płatności w dobie zagrożenia epidemiologicznego powinna być zakazana?

Nie da się ukryć, że pieniądze odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas. Codzienne zakupy byłyby bez nich niemożliwe. Z roku na rok gotówka traci na popularności. Jednak wciąż niektórzy nie wyobrażają sobie całkowitego przejścia na kartę.

Córka Magdy Gessler zmarła w niewyobrażalnych okolicznościach. Gwiazda TVN właśnie opowiedziała o wszystkimCórka Magdy Gessler zmarła w niewyobrażalnych okolicznościach. Gwiazda TVN właśnie opowiedziała o wszystkimCzytaj dalej

Pieniądze i potencjalne zagrożenie przy zakupach

Wydając pieniądze w formie gotówki nie można pominąć faktu, że są one siedliskiem różnych zarazków. Mogą na nich przenosić się również wirusy, w związku z tym na samym początku pandemii sugerowano dokonywanie płatności przy użyciu karty.

Nietrudno zauważyć, że pieniądze najczęściej wydajemy w miejscach takich jak supermarkety lub osiedlowe sklepy spożywcze. Przy wejściu do niektórych placówek można czasami zauważyć plakaty zachęcające do płacenia kartą.

Bezgotówkowa forma płatności coraz bardziej zyskuje na popularności. Potwierdzają to wyliczenia ekspertów Pekao SA, na których powołuje się portal Życie Polska. Zgodnie z ich danymi gotówka jest wykorzystywana o 13% rzadziej od karty. Czy pieniądze w takiej formie odejdą do lamusa?

- Od wielu lat zajmuję się tematyką płatności bezgotówkowych i jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby detaliści tak masowo zachęcali konsumentów do płacenia za zakupy w ten sposób - powiedział Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, przytaczany przez portal Życie Polska. Pieniądze ewidentnie coraz częściej pozbawione są namacalnej formy.

Dzisiaj grzeje:

  1. Wymieszaj składniki widelcem i wyłóż na patelnię. W mniej niż 5 minut zrobisz placuszki lepsze niż placki ziemniaczane
  2. Tragedia, nie żyją. Czarny scenariusz się spełnił, cudownie bawili się w turystycznym raju
  3. Zaskakujący produkt, który może uchronić Twoje zdrowie. Zdrowszy od czosnku, ogórków kiszonych i zakwasu z buraków razem wziętych

Jaki los czeka pieniądze w formie gotówki?

- Do bezgotówkowości przekonały się również branże, które do tej pory wyrażały nią mniejsze zainteresowanie, co pokazuje, że przedsiębiorcy wzięli sobie do serca preferencje klientów oraz chęć zapewnienia im bezpieczeństwa i wygody. Cieszy nas, że właściciele sklepów i punktów usługowo-handlowych, którzy posiadali terminale lub zdecydowali się je zainstalować w okresie lockdownu, zadbali również o własne bezpieczeństwo i przejrzystość rozliczeń - wyjaśnił prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, cytowany przez portal Życie Polska.

Na naszych oczach pieniądze stają się mniej namacalnym zasobem. Coraz więcej osób zakłada konta bankowe. Płatność bezgotówkowa może być najcięższa dla seniorów, którzy przez lata przyzwyczaili się do gotówki. Jednak czas nieubłaganie mknie do przodu i zmiany są nieuniknione.

Pandemia pokazała nam, że musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. Zakupy produktów spożywczych są związane z koniecznością noszenia maseczek i dezynfekowania rąk lub zakładania rękawiczek. Niewykluczone, że w przyszłości kolejną zasadą będzie płatność bezgotówkowa.

Pieniądze w formie gotówki coraz bardziej tracą na znaczeniu. Biorąc pod uwagę ich potencjalną niebezpieczność, warto zastanowić się czy w trakcie epidemii nie powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować. Jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii?

Połącz parę składników i gotowe szybciej niż w 5 minut. Błyskawiczne ciasto bez pieczeniaPołącz parę składników i gotowe szybciej niż w 5 minut. Błyskawiczne ciasto bez pieczeniaCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Fryzjerzy, kosmetyczki i cała branża już się szykuje. Ze strzyżeniem możesz już nie zdążyć
  2. Matka uznała ją za porażkę, bo wyszła za mąż za rolnika. Potem wydarzyło się coś, co zamknęło usta wszystkim dookoła
  3. Porażająco dosadny apel wściekłej na seniorów kasjerki. "Głupota ludzka nie zna granic", wyjawiła porażające kulisy pracy w markecie
  4. Ujawniono druzgocącą kwotę emerytury Jolanty Kwaśniewskiej. Mało kto wie, że jest autorką książki kulinarnej
  5. Dosyp kilka łyżek. Schabowe robione inaczej wyjdą bardziej chrupiące niż kiedykolwiek, nieziemski przepis
  6. Czy wprowadzenie kolejnego lockdownu to skuteczne rozwiązanie? Polski specjalista zabiera głos
  7. Córka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w kraju

Źródło: Życie Polska

Zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł