Pierogi ze sklepówrevenaif, Getty Images

Prześwietliła pierogi z Lidla i Biedronki. Wnioski są dołujące

Gotowe pierogi są możliwe do kupienia w wielu sklepach - taką opcję wybierają najczęściej ludzie zabiegani, którzy nie mają czasu samodzielnie ich przygotować. Dziennikarka postanowiła sprawdzić skład pierogów, które kupić może każdy z nas. Niestety, te dostępne w Lidlu i Biedronce nie są najlepsze, bowiem ich skład słabo wypada na tle innych producentów.

Prawdopodobnie nie ma bardziej popularnego polskiego dania niż pierogi. Za granicą to właśnie one kojarzą z naszymi kulinariami - najczęściej pod postacią pierogów z mięsem, lub z serem i ziemniakami. Niestety, Polacy coraz częściej kupują je gotowe w sklepach.

Taki wybór jest wygodny, wszak wystarczy wrzucić je do wody czy na patelnie, a po chwili można cieszyć się smacznym i szybkim obiadem, który w dodatku jest sycący i stosunkowo tani. Trzeba jednak kupować odpowiednią markę, inaczej ryzykujemy jedzeniem dużej ilości chemii.

Pierogi w najpopularniejszych sklepach nie są zdrowe

Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć, czytając artykuł dziennikarki WP, która postanowiła prześwietlić składy pierogów, które można kupić w najbardziej popularnych sklepach. Etykiety produktów z Biedronki i Lidla wypadają szczególnie źle, na tle innych sieci.

Jak czytamy w jej artykule, dziennikarka sprawdziła aż 13 etykiet pierogów ruskich od wielu różnych producentów. Wyniki nie są pozytywne - mnóstwo przedsiębiorców decyduje się dodawać do swoich produktów konserwanty, głównie sorbinian potasu, oraz susz ziemniaczany lub płatki ziemniaczane, zamiast zwykłych ziemniaków.

Włóż 2 listki laurowe do pojemnika z mąką lub kaszą. Będziesz przecierać oczy ze zdumieniaWłóż 2 listki laurowe do pojemnika z mąką lub kaszą. Będziesz przecierać oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Popularne pierogi z sieci sklepów Lidl, dostępne w opakowaniu o gramaturze 400 gramów i kosztujące 4,99 złote, zawierają oba powyższe składniki. Można znaleźć w nich sorbinian potasu, jak i masę ziemniaczaną odtworzoną z suszu ziemniaczanego. Produkt ten znaleźć można pod nazwą "Pomysł na każdy dzień".

W Biedronce sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Pierogi "Swojska chata" o wadze 400 gramów i kosztujące 4,99 złotych, również zawierają konserwant sorbinian potasu, a masa ziemniaczana odtworzona została z płatków ziemniaczanych. Warto nadmienić, że oba "gotowce" zawierają także tłuszcz wieprzowy, nie są więc wskazane dla wegetarian.

Poszukujesz kulinarnych ciekawostek, które ułatwiają pracę w domowej kuchni? Tutaj wyjaśniamy jak uchronić się przed powstawaniem kożucha na mleku. W tym artykule podpowiadamy, który chleb jest najbardziej dietetyczny.

Jakie pierogi są najlepsze?

Z artykułu wynika, że najbardziej przyjazny skład mają pierogi przygotowywane przez małe zakłady, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Często są do kupienia na plastikowych białych tackach, a na etykietach można przeczytać, że są lepione ręcznie.

Przepis polecany przez Redakcję Smakoszy:

Oczywiście sorbinian potasu (E202) jest, według Unii Europejskiej, substancją dopuszczoną do spożycia przez człowieka, a dodanie go do żywności ogranicza rozwój pleśni i innych grzybów. Jeśli jednak mamy wybór co do kupna, warto zdecydować się na jak najbardziej naturalne możliwości.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: finanse.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł