UcztaWikipedia / autor: Hyrdlak / licencja CC 3.0

Dziczyzna, ciasta, pyszne napitki - księża raczą się nimi bez umiaru. Wyszła na jaw prawda o zarobkach gospodyń na plebaniach

Plebania jest miejscem, które dla przeciętnych ludzi nadal owiana jest wielką tajemnicą. Niczym zwyczaje kulinarne księży. Czy duchowni jedzą rzeczywiście tak luksusowo jak wszystkim się wydaje? W końcu poznaliśmy głęboko skrywane sekrety.

Każda plebania oczywiście jest inna. Jednak trudno w przestrzeni publicznej o rzetelne informacje na temat diety księży. Wiele osób domyśla się, że księża nie należą do najbiedniejszych ludzi i pewnie jadają wyjątkowo dobrze. Łukasz Modelski, autor książki "Kuchnia na plebanii" zgłębił ten temat i zna prawdę, którą wyznał w wywiadzie dla wp.magazynu. Szczegóły mogą zadziwić nawet najbardziej przekonanych o swoich racjach wiernych. Owiana tajemnicą jest również kwestia zarobków gospodyń.

Piotr Rubik błaga fanów o pieniądze. W dzieciństwie brakowało mu jedzenia, po latach ujawnił wstrząsające faktyPiotr Rubik błaga fanów o pieniądze. W dzieciństwie brakowało mu jedzenia, po latach ujawnił wstrząsające faktyCzytaj dalej

Czy każda plebania opływa w luksusy?

Jak tłumaczy Łukasz Modeleski, kiedyś księża zdecydowanie bardziej zwracali uwagę, na to by na ich stołach pojawiały się wykwintne potrawy. Teraz ta presja powoli zanika - Mieli wiedzę o wykwintnych potrawach i świadomość, jak ważna jest jakość produktów w kuchni. Współcześnie można natomiast zauważyć trend dietetyczny. Kilka gospodyń wyjaśniło mi, że księża coraz częściej chcą zachować zasady zdrowego gotowania, a nawet z uwagą liczyć kalorie podawanych potraw. W praktyce schabowego smażonego na smalcu i zabielane zupy zamieniono na propozycje bez śmietany i pieczone - tak opowiedział o szokujących przemianach na stołach księży. Czy to oznacza, że nie istnieją już prawdziwe uczty u duchownych? Nic podobnego, w zależności od sytuacji są pewne kanony, których duchowni trzymają się wyjątkowo sztywno.

Ile zarabia gospodyni na plebani?

Dzisiaj grzeje:

  1. Dostała ścierką. Nagle widzów poderwało, na wizję wkroczył mąż Magdy Gessler i zakomunikował 5 słów
  2. Dramatyczna wiadomość od TVP. Akcja na południu polski trwała całą noc
  3. Skandaliczne znalezisko w Biedronce na całej długości lodówki. Autor zdjęcia z trudem walczył z mdłościami

Dziennikarz opowiada o bardzo specyficznych okazjach ,w których jedzenie jest wyjątkowo ważne - Można wyróżnić dwa typy takich spotkań przy stole. Pierwszy to wizytacja biskupa lub bierzmowanie, drugi - odwiedziny kolegów z roku z seminarium duchownego. To tradycja obowiązująca na każdej plebanii. Uważnie pytałem o menu każdego z tych przyjęć i jak się okazało, to były bardzo konserwatywne propozycje. Nie ma mowy o żadnym przyjęciu z przystawkami typu finger food i standing party. Wszyscy goście muszą zasiąść do stołu, na którym po kolei pojawiają się przystawki, zupy, dania główne, desery, kawa i nalewka - czyli księża jadają potrawy, o które byśmy ich podejrzewali.

Największym wydarzeniem na plebanii jest wizyta biskupa, wtedy koszty się nie liczą - Jedna rzecz wydaje mi się stała - dziczyzna. Mięso to miało uświetniać i nadawać rangę uroczystemu posiłkowi. - opowiedział Łukasz Modelski. Jednym z najczęściej pojawiających się na stołach księży posiłkiem jest rzecz jasna polski rosół.

Najbardziej szokującym odkryciem są zarobki gospodyń, które przygotowują te wszystkie pyszności - Wiem, że są trzy rodzaje zatrudnienia. Pierwszy rodzaj to zatrudnienie – przez księdza lub plebanię – na konkretny rodzaj umowy. Drugi rodzaj zatrudnienia jest "na czarno", a trzeci to wolontariat. I muszę powiedzieć, że większość sytuacji, o których słyszałem, to woluntarystyczne zajęcie w ramach "co łaska". - wyznał w wywiadzie specjalista. Czy uważacie, że "co łaska" to odpowiednie wynagrodzenie?

Nie jedz ich i nie używaj, wyrzuć, jeśli masz w domu. Są na czarnej liście, ostrzeżenie o zagrożeniu, wycofano niebezpieczne produktyNie jedz ich i nie używaj, wyrzuć, jeśli masz w domu. Są na czarnej liście, ostrzeżenie o zagrożeniu, wycofano niebezpieczne produktyCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Już niebawem blisko 2 tys. Polaków otrzyma specjalne wezwania. Powód będzie zaskoczeniem
  2. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  3. 70-letni rodzice przygotowali ucztę, zaprosili sześcioro ukochanych pociech. Dzieci okrutnie złamały im serce
  4. Dramatyczny finał grzybobrania. Na pomoc ruszyło 20-tu strażaków
  5. Obłędnie soczyste pierogi z mięsem z rosołu, doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny za grosze
  6. Panna młoda w dniu ślubu zdecydowała się na kontrowersyjne zachowanie. Nagranie zszokowało internautów

Źródła: magazyn.wp

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł