podatek cukrowy i jego konsekwencjeMarek BAZAK/East News/ ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie tylko napoje gazowane. Prognozują wzrost ceny popularnego produktu

Od początku 2021 roku obowiązuje podatek cukrowy. Naliczany jest od między innymi napojów, które zawierają cukier. Okazuje się, że skutkiem podatku może być również wzrost ceny sprzedawanej w butelkach wody.

Podatek cukrowy obowiązuje od początku 2021 roku. Zgodnie z nim do ceny napojów z dodatkiem cukru lub substancji słodzących, doliczane są dwie stawki – stała i zmienna. Pierwsza z nich wynosi 50 groszy za każdy litr takiego napoju. Jak podaje Wprost.pl, "drugą składową nowego podatku jest 5 groszy za każdy gram ponad 5 gramów cukru lub substancji słodzącej zawartej w napoju".

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że kwota stała dotyczy również tzw. "energetyków", które podrożeją o 10 groszy za litr, jeśli w ich składzie jest kofeina lub tauryna.

Niedawno pisaliśmy o tym, że robiąc zakupy spożywcze, już teraz możemy zauważyć pierwsze skutki nowego podatku. W górę poszły ceny popularnych napojów gazowanych. Jak czytamy na portalu wp.pl cena Coca-Coli w internetowym sklepie Biedronki skoczyła z 4,35 zł do 6,29 zł za butelkę o pojemności 1,75 litra.

Okazuje się, że spore zmiany mogą odczuć również klienci, którzy sięgają po napoje bez dodatku cukru. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że prawdopodobna jest podwyżka cen wody mineralnej. Jakie są jej powody?

Zakaz ich sprzedaży już obowiązuje. Polacy nagminnie używali ich do jedzeniaZakaz ich sprzedaży już obowiązuje. Polacy nagminnie używali ich do jedzeniaCzytaj dalej

Cena wody mineralnej pójdzie w górę? Wszystko z powodu podatku cukrowego.

Woda mineralna nie zawiera substancji słodzących, ani kofeiny czy tauryny. Dlaczego prognozowany jest wzrost jej cen. Dziennik Gazeta Prawna podał powody takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, część popularnych wód mineralnych należy do koncernów, które produkują napoje słodzone. Będę one prawdopodobnie musiały szukać sposobów na wyrównanie zysków, które może zmniejszyć wprowadzenie nowej daniny.

Po drugie, producenci wody będą chcieli wykorzystać fakt, że być może zwiększy się popyt na wodę mineralną. Pojawi się moda na jej picie. A jak podaje Dziennika Gazeta Prawna firmy, które produkują i napoje słodzone i wodę, będą mogły dzięki podwyżkom cen wody wprowadzić mniejsze podwyżki na napoje gazowane.

Niestety, prognozuje się, że woda może podrożeć nawet o kilka procent. O jej zaletach i pozytywnym wpływie na organizm pisaliśmy tutaj.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Dziennik Gazeta Prawna/ Wprost.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł