Napoje po podniesieniu cenTwitter / janowskianx

Wchodzą do sklepów i nagle zamierają z wrażenia. Do sieci przedostały się zdjęcia, ceny napojów poszybowały

Od 1 stycznia został wprowadzony podatek cukrowy dotyczący słodzonych napojów. Kontrowersyjne rozwiązanie obejmuje także napoje "zero", które nie posiadają w składzie cukru, a jedynie słodziki. Z całej Polski docierają do nas kolejne doniesienia o horrendalnych cenach. Zdjęcia mówią same za siebie.

Podatek cukrowy według zapewnień rządu miał być remedium na postępującą otyłość oraz szereg chorób nią spowodowanych u Polaków. Wyższe ceny niezdrowych napojów mają w zamiarze zniechęcić do ich nadmiernego spożywania. Konsumenci od miesięcy byli przygotowywani na tę podwyżkę, jednak 45% wzrost cen zaskoczył nawet największych pesymistów.

Podatek cukrowy - ile zapłacimy na popularne napoje?

Jak podaje Polsat News znaczne podwyżki cen napojów słodzonych, możemy zauważyć w sieci Biedronka. Użytkownik aplikacji Glovo - oferującej dowóz produktów do miejsca zamieszania - porównał ceny sprzed podatku, z tymi jakie obserwujemy obecnie. Za 1,75 litra napoju Coca-Cola możemy zapłacić nawet 6,29 zł, a jeszcze kilka dni temu napój ten kosztował 4,29 zł.

Coca-Cola Zero w Biedronce także zdecydowanie podrożała. Mówimy tutaj nawet o 35% wyższej cenie, względem stanu wcześniejszego. 1,75 litra tego napoju osiąga cenę nawet 7,55 zł, a przypomnijmy, napoje zero nie zawierają kalorii ani cukru, a jedynie słodziki.

Uwielbiana Pepsi także nie była w stanie oprzeć się podwyżkom. Zarówno jej tradycyjna wersja, jak i bezcukrowa kosztują 7,79 zł za butelkę 1,75 litra. Podane ceny pochodzą z aplikacji Everli.

Czy można odkroić pleśń z pomidora? Nasze mamy i babcie nie miały racjiCzy można odkroić pleśń z pomidora? Nasze mamy i babcie nie miały racjiCzytaj dalej

Gdzie najdrożej?

Nietrudno zgadnąć, że podwyżki cen napojów są szczególne odczuwalne podczas wizyt na stacji benzynowej. Według informacji przesłanych przez czytelnika portalu Wp.pl, w sklepach sieci Orlen znajdziemy Coca-Colę nawet za 10,49 zł na 2-litrową butelkę. Pepsi natomiast osiąga zawrotne 11,99 zł za tę samą ilość.

W sklepach możemy natknąć się także na wiele niższe ceny, jeśli towar został dostarczony przed wejściem w życie podatku. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce drożyzna będzie wszechobecna.

Które napoje będą droższe?

"Opłata od środków spożywczych", którą nazywa się popularnie "podatkiem cukrowym" obejmuje wszelkie napoje, które w składzie zawierają cukier, substancje słodzące, kofeinę oraz taurynę.

Jak donosił portal innpoland.pl "Podatek cukrowy będzie wynosił 0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju (lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej) oraz 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju"

Podatek obejmuje więc praktycznie każdy dostępny napój na rynku. Soki owocowe często są bowiem dosładzane i zawierają więcej cukru niż naturalny wyciśnięty sok z owoców.

Zdjęcie z artykułu pochodzi z konta janowskianx na platformie Twitter.

p

Jeden z użytkowników serwisu wykop.pl pokusił się także o stworzenie własnego zestawienia aktualnych cen napojów. Udostępniony przez użytkownika chigcht materiał przedstawiamy poniżej:

p

Oprócz podatku cukrowego, czeka nas 2021 roku szereg znaczących podwyżek cen. Przeczytasz o nich więcej w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polsatnews / finanse.wp

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł