Podatek cukrowy wpłynął na skład napojówPixabay / intermac

Już możesz odczuć konsekwencje podatku cukrowego. Kolejne spore zmiany zobaczysz na półkach sklepowych

Bez wątpienia podatek cukrowy wywołał spore zamieszanie wśród smakoszy. Uwielbiane napoje znacząco podrożały i niektórzy nie mogą sobie pozwolić na takie dobra. Okazuje się, że podatek cukrowy przyczynił się również do zmiany składów napojów.

Podatek cukrowy obowiązuje od początku roku. Niemal natychmiast dało się zauważyć jego wpływ na ceny napojów słodzonych. Za niektóre z nich przychodzi nam zapłacić nawet 10 złotych. Wprowadzenie nowej opłaty sprawiło, że producenci zdecydowali się na pewną niewidoczną na pierwszy rzut oka zmianę.

Jak podatek cukrowy wpłynął na napoje?

Nie da się ukryć, że podatek cukrowy przez wielu smakoszy jest uznawany za skandaliczną opłatę, która ogranicza dostęp do słodkich napojów oraz zniechęca do ich kupna. Oczywiście, należy pamiętać, że tego typu napitki są niezdrowe i warto unikać ich spożywania.

Niedawno wspominaliśmy o tym, jak Polacy obchodzą podatek cukrowy. Okazuje się, że producenci również wykazują się sprytem. Wystarczy porównać etykiety sprzed i po wprowadzeniu nowej opłaty. Zmiany mogą wywołać nie lada konsternację.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu WP Finanse, podatek cukrowy sprawił, że część napojów wyprodukowanych w tym roku, posiadają znacznie mniejszą zawartość cukru. Przykładem jest pomarańczowy napój w kartoniku Riviva.

Nie żyje legendarny szef kuchni. Poruszającymi wpisami pożegnały go największe kulinarne sławyNie żyje legendarny szef kuchni. Poruszającymi wpisami pożegnały go największe kulinarne sławyCzytaj dalej

Do niedawna w składzie wyżej wymienionego napoju można było znaleźć aż 20 g cukru na 200 ml. Teraz został on zmniejszony o ponad połowę i wynosi 9,8 g. Wynika to z faktu, że podatek cukrowy jest niższy dla napojów, które zawierają 5 g lub mniej cukru na 100 ml.

Podatek cukrowy nie dla wszystkich napojów

Warto nadmienić, że napój Riviva posiada 25% soku pomarańczowego. W takiej sytuacji podatek cukrowy nie jest naliczany, a napój owocowy posiada cenę taką samą, jak w zeszłym roku. Uwielbiany sok Kubuś również uniknął podatku cukrowego.

Przecierowy Kubuś dawniej na piątym miejscu w składzie posiadał cukier. Od czasu kiedy wprowadzono podatek cukrowy, został on zastąpiony większą ilością soków. W związku z tym słodki smak zawdzięczamy fruktozie. Nie możemy jednak dać się zwieść.

- W tym napoju zwiększono ilość fruktozy, przez większy udział soków. Fruktoza jako cukier owocowy wydaje się nam być bardziej naturalna od sacharozy, ale pamiętajmy, że sacharoza jest tak samo naturalna, bo pochodzi z buraków cukrowych — powiedziała dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik, przytaczana przez portal WP Finanse.

Wychodzi na to, że producenci starają się obejść podatek cukrowy. Nie jest to zaskakującym, biorąc pod uwagę wzrost cen. Wspominaliśmy o tym przy okazji wcześniejszego artykułu. Warto jednak unikać spożywania tego typu napojów. Najlepiej zastąpić je po prostu wodą lub swojskim kompotem.

Następny artykuł