Polacy wyrazili swoje zdanie o kaucjach za plastikowe butelki

Instytut Pollster zapytał Polaków, czy popierają kaucje za plastikowe butelki. Jest ona praktycznie przesądzona. Okazuje się, że aż 74 procent ankietowanych poparłoby taką opłatę, a aż 87% zadeklarowało zaniesienie zużytej butelki do sklepu. Co już wiemy o nowej regulacji?

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czeka nas ogromna rewolucja. Jakiś czas temu na "Forum Rozwoju Lokalnego" zostały zaprezentowane założenia zupełnie nowego rozwiązania. Już nie długo do cen wszelkich napojów zapakowanych w szkło i plastik będziemy doliczać kaucję. Co o takim pomyśle myślą Polacy?

Polacy o kaucji za napoje w szklanych lub plastikowych opakowaniach

Instytut Pollster zbadał nastroje Polaków w temacie kaucji za szklane i plastikowe butelki. Okazuje się, że nasi rodacy bardzo pozytywnie podchodzą do tego pomysłu. 74% ankietowanych, popiera nową opłatę, a 87% deklaruje zwrot zużytych butelek w sklepie. Przeciwników rozwiązania było mniej niż 19%.

Ankietowani pozytywnie odnieśli się do samej idei recyklingu. Wszystko wskazuje na to, że nowy pomysł ma już spore poparcie w naszym społeczeństwie. Warto wspomnieć, że takie rozwiązania doskonale sprawdzają się już w Europie Zachodniej m.in. w Niemczech.

Jest ono istotne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Obecnie koszty wytworzenia plastikowej butelki są bardzo wysokie. Ma na to wpływ zarówno cena surówca, jak i zastój w niektórych fabrykach. Co już wiemy o nowej regulacji?

Uwielbiana kanapka wycofana z oferty podstawowej McDonald'sUwielbiana kanapka wycofana z oferty podstawowej McDonald'sCzytaj dalej

Kaucja za szklane lub plastikowe butelki - pierwsze szczegóły

Niestety nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat nowej regulacji. Wiele wskazuje jednak na to, że już niebawem wejdzie ona w życie. Media dotarły już do pierwszych szczegółów, jak mogłaby ona wyglądać.

Według doniesień medialnych kaucją objęte zostałyby butelki szklane do 1,5 litra oraz plastikowe o nie mniejszej pojemności niż 3 litry. Nie ustalono jeszcze, ile miałaby wynosić kaucja.

sklep

Eksperci zgodnie twierdzą, że powinna być to suma przynajmniej 50 groszy. Powód? Takie rozwiązanie byłoby korzystne zarówno z punktu widzenia konsumentów, jak i producentów napojów. O rozwoju tematu będziemy jeszcze szerzej informować, gdy pojawią się kolejne szczegóły. Wszystko wskazuje jednak, że pojawią się spore zmiany w sklepach.

Jeśli kaucja wejdzie w życie, to ceny popularnych napojów w szklanych lub plastikowych butelkach pójdą w górę. W sklepach pojawią się również specjalne automaty do wymiany butelek. Tak jak wspominaliśmy, jest to rozwiązanie znane i cenione na świecie. Jak wskazuje wynik badania, Polacy również podchodzą do niego w pozytywny sposób.

Nie będzie to jedyna zmiana na sklepowych półkach, jakie możemy zaobserwować w ostatnim czasie. Niedawno pisaliśmy o nowym rozporządzeniu Komisji Europejskiej, na mocy którego zniknęły produkty z niebezpiecznymi dla zdrowia tłuszczami trans. Szerzej na ten temat przeczytacie tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/bankier/portalkomunalny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł