Pomidory mogły nie rosnąć w ziemiPixabay / manfredrichter

Kupiłeś ostatnio pomidory? Mogły nawet nie rosnąć w ziemi, prawda jest ponura

Pomidory są podstawą wielu dań. Możemy dostać je w sklepach całym rokiem. Są one dostępne nawet zimą, kiedy warunki do ich wzrostu są bardzo niesprzyjające. Wówczas w niektórych sklepach pojawiają się pomidory z Holandii, które rosną na wełnie mineralnej nasączonej różnymi dodatkami.

Każdy smakosz zdaje sobie sprawę z tego, że pomidory kupowane latem znacząco różnią od tych, które możemy dostać jesienią i zimą. Warto wiedzieć, w jakich warunkach hodowane są pomidory, które możemy kupić w chłodne pory roku.

Zimowe pomidory mogą nie rosnąć w ziemi

Pomidory posiadają wiele odmian, które różnią się wyglądem i walorami smakowymi. Sporo zależy od warunków, w jakich rosną. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze pomidory dojrzewają wówczas, gdy mają dużo słońca. Na próżno go szukać zimą.

Smakowite pomidory można przygotować na rozmaite sposoby. Ciekawą propozycją jest ich kiszenie. Jednak najlepsze specjały otrzymamy dopiero wtedy, kiedy użyjemy warzyw najwyższej jakości. Niestety, zimą i jesienią ciężko je dostać.

Oczywiście pomidory są dostępne również w pory roku, które cechują się chłodem i brakiem słońca. Wszystko za sprawą importu zza granicy. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Radio ZET Zdrowie, do polskich sklepów często trafiają pomidory z Holandii.

Niewyobrażalny paragon z polskiej restauracji. Zapłacił 2700 złotych za jedną pozycjęNiewyobrażalny paragon z polskiej restauracji. Zapłacił 2700 złotych za jedną pozycjęCzytaj dalej

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że rosną one w warunkach, które są bardzo dalekie od naturalnych. Mało który smakosz zdaje sobie z tego sprawę. Ciężko uwierzyć, że holenderskie pomidory nie mają nawet styczności z ziemną.

Jak rosną pomidory, które dostajemy w sklepach w okresie jesienno-zimowym?

Okazuje się, że pomidory w Holandii wyrastają na stanowiskach wyścielonych wełną mineralną. Jest ona nasączana wodą i nawozami. Portal Radio ZET Zdrowie ostrzega, że pożywka dla roślin jest sztuczna. Co mogłoby sugerować, że takie pomidory nie są najzdrowsze.

Nie tylko pomidory są hodowane w taki sposób. Wełna mineralna nasączona dodatkami towarzyszy również ogórkom. Radio ZET Zdrowie podkreśla, iż warzywa te same w sobie nie posiadają zbyt wielu wartości odżywczych, a podczas hodowania mogą być wzbogacane o pestycydy.

Świeży szpinak dostępny zimą najprawdopodobniej również jest hodowany w sztucznych warunkach. W związku z tym, jeśli zależy nam na produkcie, który wyrósł prosto z ziemi, lepiej wybrać mrożone liście. Warto zauważyć, że szpinak bardzo łatwo pochłania wszelkie zanieczyszczenia.

Takie doniesienia bez wątpienia odbierają apetyt. Jednak sztuczne warunki wcale nie muszą zwiększać szkodliwości produktów takich jak pomidory. Raczej nie napotkamy w nich szkodników, które są tępione przy pomocy pestycydów. Jedna różnica jest pewna. Mianowice smak, który latem jest znacznie lepszy. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać właściwości pomidorów, warto zrobić z nimi jedną rzecz.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Radio ZET Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł