Pampuchy są wyjątkowym dodatkiem i przekąską
Wikipedia / Nerel / CC BY-SA 4.0

Przepis na niezapomniane pampuchy

Wielu smakoszy wspomina pampuchy z dozą nostalgii. Dawniej zdecydowanie częściej gościły one na naszych stołach. Jednak nadal niektórzy wielbiciele swojskich przysmaków sięgają po nie z miłą chęcią. Warto poznać przepis na wyborne pampuchy. Jest zaskakująco łatwy.

Nie da się ukryć, że pampuchy są jedną z tych potraw, która aktualnie jest już trochę zapomniana. Niektórzy smakosze nie są w stanie przypomnieć sobie nawet nazwy tego dania. Określa się je czasami mianem pyz na parze lub klusek parowych.

Wyśmienite pampuchy zachwycają smakiem

Pampuchy mają wiele nazw. Niektórzy określają je mianem parzaków, parowańców, parowców lub bucht. W różnych rejonach Polski stosowane jest inne nazewnictwo tych drożdżowych przysmaków. Nie zmienia to jednak faktu, że pampuchy zaliczają się do grona wyjątkowych specjałów.

Niedawno przedstawialiśmy przepis na wyborne kotlety ruskie. Tym razem sięgniemy po recepturę na kultowe pampuchy. Różne rodzaje tego dania znajdują się na „Liście produktów tradycyjnych” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pampuchy idealnie nadają się jako dodatek do dań mięsnych oraz takich, w których dominują sosy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby traktować je w roli niezależnej przekąski. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywnościOstrzeżenie publiczne dotyczące żywnościCzytaj dalej

Przepis na pampuchy jest banalnie prosty i każdy powinien sobie z min poradzić bez najmniejszych problemów. Najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki. Co dokładnie będzie nam potrzebne?

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 ml mleka
  • 40 g drożdży
  • 5 g cukru
  • 2 jajka
  • 5 g soli

Pampuchy

(Canva / Siraphol)

Niezawodna receptura na smakowite pampuchy

Na początku mleko podgrzewamy. Przelewamy je do miski. Wsypujemy do niego pokruszone drożdże, dosypujemy cukier i starannie mieszamy. Całość odstawiamy w ciepłe miejsce. Wówczas drożdże zaczną pracować. Do takiej mieszanki po kilkunastu minutach dosypujemy przesianą mąkę. Dodajemy również jajka i sól.

Wszystkie składniki łączymy ze sobą tak, aby otrzymać jednolite ciasto. Odstawiamy je do wyrośnięcia. Kiedy już to nastąpi, wykładamy je na blat obsypany mąką i rolujemy na wałek o średnicy około 6 cm. Kroimy go na plastry. Każdy z nich powinien mieć mniej więcej 4 cm szerokości.

Tak przygotowane pampuchy gotujemy na parze. Można w tym celu wykorzystać gazę, sitko lub metalowy durszlak. Pamiętajmy, by umieszczać je w pewnych odstępach, ponieważ w trakcie podgrzewania jeszcze urosną. Idealnie nadadzą się jako dodatek do pulpecików z pysznym sosem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Wikipedia; Myśli potarganej

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł