Sejm i półki sklepowewikipedia/ licencja CC 4.0 / zdjęcie poglądowe oraz flicr/ licencja: CC 0

Posłowie dostaną podwyżki diet o 40%, zasłużyli? Rosną też ceny żywności, a wy dostaliście ostatnio podwyżkę?

Sejm ma rozważyć projekt solidnych podwyżek dla najważniejszych osób w państwie. Na sklepowych półkach przeciętny Kowalski zauważa coraz wyższe ceny, a podwyżki pensji nie zdarzają się zbyt często. Jest czego pozazdrościć posłom?

Projekt, który Sejm ma rozpatrzeć zakłada wzrost wynagrodzeń dla prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa, pokaźną sumę ma otrzymywać także pierwsza dama. Pensje mają osiągać zawrotne wartości, które nie imają się rzeczywistości większości Polaków. W obliczu inflacji i coraz wyższych cen podstawowych produktów, wielu z nas zastanawia się nas wysokością własnych zarobków.

Sejm podejmie decyzje o wypłatach dla posłów

Zobaczył na ukrytej kamerze co w nocy robią pracownice Biedronki. Złożył im skandaliczną propozycjęZobaczył na ukrytej kamerze co w nocy robią pracownice Biedronki. Złożył im skandaliczną propozycjęCzytaj dalej

Jeśli projekt wejdzie w życie, prezydent może oczekiwać pensji w kwocie 25 981 zł brutto, a jego żona niemal 18 tysięcy. Zmiana ma dotyczyć także zarobków posłów. Marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymają 21 984 zł brutto, a Wicemarszałkowie 17 987 zł brutto. Premier może spodziewać się, że na jego kontro wpłynie miesięcznie 21 984 zł brutto. Pensja ministrów ma znajdować się w granicach niemal 18 tysięcy brutto, a wiceministrów jedynie tysiąc złotych mniej. Najniższe wynagrodzenie po podwyżce będą odbierać wojewodowie i wicewojewodowie czyli kolejno: 14 989 zł brutto i 12 990 zł brutto. Warto te sumy porównać ze średnią krajową, która obecnie wynosi 5227 zł brutto.

Dzisiaj grzeje:

  1. W Polsce liczba zarażonych rośnie. Doktor wyjaśnił, co się stanie, gdy osiągniemy 2 tysięce zachorowań dziennie
  2. A jeszcze nie dawno wszyscy go kupowali. Uwielbiany produkt wycofany z Lidla, wykryto niebezpieczne bakterie
  3. Twoją przyszłą emeryturę możesz sprawdzić już dzisiaj. Wystarczy zgłosić się do ZUS

Tymczasem na sklepowych półkach widzimy coraz wyższe ceny. W tym roku szczególny wzrost cen obserwujemy podczas zakupu owoców. Rekordzistami są jabłka, które zanotowały niemal 130% podwyżkę w porównaniu z zeszłym roku. Wielbiciele lemoniady mogą być równie niepocieszeni, bo cytryny dotknęła 34% podwyżka. Na podobnym poziomie kształtuje się wzrost cen nektarynek oraz pomarańczy. Jedyne, drobne spadki zaobserwowano w cenach grejpfrutów oraz arbuzów. Średnia podwyżka wynosi około 20%. Oznacza to, że idąc do sklepu wydajemy o wiele więcej, niż jeszcze rok temu w tym samym okresie. Klienci narzekają, że tak zdrowe produkty znajdują się niemal poza ich zasięgiem. W kwestii jabłek kontrowersje są największe, w końcu to nasz produkt krajowy, z którego słyniemy na całą Europę.

Inflacja daje się nam mocno we znaki. Posłowie mogą spać spokojnie, bo raczej nie dotknie ich dylemat czy mogą sobie pozwolić na kilogram jabłek. Wielu z nas już od dawna musi zaciskać pasa, a pandemia tylko pogorszyła sytuację. W wyniku cięć etatu, pracę straciło ponad pół miliona Polaków, a wielu innych zamiast podwyżek otrzymało niższe pensje niż przed kilkoma miesiącami. Wygląda na to, że ten kryzys nie dotyczy polityków i nic nie stoi na przeszkodzie, by ich wynagrodzenia szybowały w górę.

Postaw identyczne słoiki w ogrodzie, a nie ujrzysz żadnego komara do końca lataPostaw identyczne słoiki w ogrodzie, a nie ujrzysz żadnego komara do końca lataCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Pilna demonstracja w samym centrum Warszawy. Znamy szczegóły Marszu Wolności, na ulice ruszą tłumy
  2. Polska gwiazda zdradziła, ile zapłaciła za wczasy. Nie zostawiła na Chałupach suchej nitki
  3. Ile soli sypać do ogórków kiszonych? Rozwiewamy wątpliwości i zdradzamy, jaka jest najlepsza
  4. Jutro w Lidlu będą długie kolejki. Sieć za darmo rozdaje uwielbiany produkt, jest tylko jeden warunek
  5. Rydzyk znowu na językach, zorganizował nietypowe wakacje. Wiemy, ile trzeba było zapłacić, obiad i śniadanie w pakiecie
  6. Z ostatniej chwili. Jerzy Brzęczek powołał piłkarzy reprezentacji Polski, są duże niespodzianki

Źródło: wiadomoscihandlowe / next.gazeta

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł