Sezam z niebezpiecznym dodatkiemPixabay / TheUjulala

Pilne ostrzeżenie z sanepidu, wycofują ukochany produkt. Partie właśnie znikają ze sklepów

Nie da się ukryć, że sezam odgrywa istotną rolę w kulinariach. Często dodajemy go do rozmaitych potraw. Niestety, ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem. GIS poinformował o tym, że niektóre partie sezamu czarnego zostały wycofane ze sprzedaży. Powodem jest wykorzystanie przy produkcji tlenku etylenu.

Sezam czarny występuje między innymi w zestawach do przygotowania sushi. Niektóre z nich również zostały objęte ostrzeżeniem wydanym przez GIS. Obok takich doniesień nie da się przejść obojętnie. Szkodliwy produkt mógł znaleźć się w naszych zakupach.

Czarny sezam z dodatkiem tlenku etylenu

Najprawdopodobniej nikt by się nie spodziewał, że sezam może stwarzać jakiekolwiek zagrożenie. Jakiś czas temu wspominaliśmy o jego prozdrowotnych właściwościach. Tym razem niektóre partie czarnego sezamu musiały zostać wycofane ze sprzedaży.

Dla większości Polaków sezam kojarzy się z kultowym deserem w postaci sezamków. Warto wiedzieć jak przygotować je w domowym zaciszu. Czarny sezam cieszy się popularnością wśród smakoszy, którzy przygotowują sushi w domowym zaciszu.

Dekoracja z czarnego sezamu zapewnia potrawom fantastyczny wygląd i dostarcza dodatkowych walorów smakowych. Jeśli ostatnio kupowałeś taki sezam, lepiej sprawdź, czy nie został on wskazany w komunikacie GIS.

Włóż 2 listki laurowe do pojemnika z mąką lub kaszą. Będziesz przecierać oczy ze zdumieniaWłóż 2 listki laurowe do pojemnika z mąką lub kaszą. Będziesz przecierać oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez De Care Group Sp. z o.o. i wsp. Sp. K. wycofaniu produktów zawierających sezam czarny ze względu na wykrycie tlenku etylenu w surowcu użytym do ich produkcji — można wyczytać w komunikacie opublikowanym na rządowej stronie.

Który sezam może stanowić zagrożenie?

GIS wskazał listę produktów, w których znalazł się sezam wzbudzający wątpliwości. Ich producentem jest De Care Group Sp. z o.o. i wsp. Sp. K., Pieńków 147A, 05-152 Czosnów. Czego nie powinniśmy jeść?

  • HAJ CAT CZARNY SEZAM 150 G z datą minimalnej trwałości: 30.10.2021
  • HAJ CAT CZARNY SEZAM 1 KG z datą minimalnej trwałości: 28.02.2022
  • HAJ CZARNY SEZAM 50 G z datą minimalnej trwałości: 28.02.2022
  • HAJ ZESTAW DO SUSHI z datami minimalnej trwałości: 31.10.2021; 06.12.2021; 31.12.2021; 21.02.2022; 28.02.2022

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez GIS, producent rozpoczął procedurę informowania i wycofywania od odbiorców wskazanych powyżej produktów. Sanepid zaleca niespożywanie ich. W związku z tym lepiej sprawdzić, czy czarny sezam z dodatkiem tlenku etylenu nie znalazł się w naszym domu.

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone — nadmienił GIS na rządowej stronie z ostrzeżeniem dotyczącym produktów, w których znajdował się czarny sezam.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:


Źródło: Gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł