Ślub i kultowe sztućceScena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Srebro i Złoto

W okresie PRL-u eleganckie sztućce Hefry dawano nawet w prezentach ślubnych. Dziś komplety są warte majątek

Nie da się ukryć, że ślub jest wyjątkowym dniem w życiu wielu par. Z okazji takich uroczystości pary młode otrzymują najróżniejsze prezenty. W okresie PRL-u jednym z pożądanych podarków były kultowe sztućce Hefry. Ich cena w dzisiejszych czasach może przyprawić o zawrót głowy.

Ślub i prezenty są ze sobą ściśle powiązanie. Bez wątpienia każdy z gości chciałby przekazać nowożeńcom coś niezwykłego. Aktualnie najczęściej para młoda może spodziewać się koperty z pieniędzmi. Dawniej stawiano jednak na dobra materialne. Zaliczały się do nich między innymi sztućce Hefry.

Niestety, mamy fatalne wiadomości. Dziś ostatni dzień, pojawiły się niepokojące ostrzeżeniaNiestety, mamy fatalne wiadomości. Dziś ostatni dzień, pojawiły się niepokojące ostrzeżeniaCzytaj dalej

Prezent, który sprawiał, że ślub na długo pozostawał w pamięci

Ślub bez dwóch zdań jest wydarzeniem, o którym nie da się zapomnieć. Tym bardziej jeżeli w domowym zaciszu znajdują się prezenty o nim przypominające. W dobie PRL-u podarek w formie sztućców był nie lada gratką. Najbardziej pożądane były te wykonane ze srebra przez Warszawską Fabryka Platerów Hefra. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Forbes, firma ta powstała w 1965 r. Doszło do tego w wyniku połączenia dwóch przedwojennych fabryk, zajmujących się produkującą platerów. Henneberg i Fraget działające od początków XIX wieku przekształciły się w kultową Hefrę. Dlaczego sztućce tam produkowane są tak cennym prezentem ślubnym?

Dzisiaj grzeje:

  1. Niewyobrażalna tragedia, dwoje 3-letnich dzieci nie żyje. Myśleli, że to wina winogron, mylili się, rodzice usłyszą zarzuty
  2. Przez przypadek odkryto skarb z okresu II RP. Historia tego miejsca przyprawia o dreszcze

Ślub i kultowe sztućce

Każdy kto decyduje się na ślub z pewnością chce mieć jak najwięcej wspomnień z nim związanych. Sztućce wykorzystywane na specjalne okazje mogą sprawić, że ślubne chwile ponownie zagoszczą w umysłach małżonków. Jednak nie dlatego sztućce Hefry są tak cenne. Powodem jest kunszt wykonania i znakomita próba wykorzystywanego srebra. Komplet 12 nowych sztućców może aktualnie kosztować nawet 6 tysięcy złotych. Jednak ceny tych z okresu PRL-u zaczynają się od 500 złotych. Rzeczniczka prasowa Hefry wyjaśniła, jak powstają te wyjątkowe sztućce.

- Wszystko zaczyna się od cięcia kawałka blachy na mniejsze kawałki za pomocą gilotyny. Pocięte paski wstępnie formuje się i na tym etapie sztućce powoli zaczynają przybierać znajome kształty. Na widelcach wykrawa się zęby, a czerpakom łyżek nadaje się odpowiednią głębokość. Tak uformowane produkty przekazywane są do szlifierni, gdzie pracownicy ręcznie dopracowują każdy detal - powiedziała Dominika Górska, przytaczana przez portal Money. Na kanale Srebro i Złoto na YouTube można dowiedzieć się jak rozpoznać autentyczne wiekowe wyposażenie kuchni.

Wyglądały jak ziemniaki albo dziwne kamienie. Gdy emerytka z Zamościa poznała prawdę, od razu pobladłaWyglądały jak ziemniaki albo dziwne kamienie. Gdy emerytka z Zamościa poznała prawdę, od razu pobladłaCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Państwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Znamy warunki, bardzo łatwo je spełnić
  2. Porażająca wiadomość obiegła media. Nie żyje Bill Gates Senior
  3. Wielu Polaków czekało. Już dziś wielka radość przy kasie Biedronki, wystarczą 2 zł
  4. Zmiksował buraka z dwoma innymi warzywami. Otrzymał sok o niewiarygodnym działaniu, polecają go nawet lekarze
  5. Dodaj ziemniaki, ale przenigdy nie gotuj rosołu na udkach kurzych. Kucharze ostrzegają
  6. Pani Ewelina wybrała się rekreacyjnie do lasu na grzyby. Przeżyła horror. Panicznie prosiła tylko o jedno

Źródło: Forbes / Money

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł