Guma turbo - pamiętasz jej smak?
instagram.com/@born_in_the_prl

Smak dzieciństwa - niezapomniana Guma Turbo

Guma turbo to klasyczny przysmak z dzieciństwa wielu ludzi, których dzieciństwo przypadało na czasy PRL-u. Jej smak był doskonały, lecz dzieci kupowały ją z zupełnie innego powodu. W każdej z gum ukryte były obrazki, które rozpalały kolekcjonerskie zapędy.

Guma turbo wywoływała niegdyś ogromne emocje, które pozwalały dzieciom na świetną zabawę. Kolekcjonowanie obrazków było niebywałym doświadczeniem - oczekiwanie na dany obrazek, wymienianie się ze znajomymi czy podziwianie ogromnych kolekcji innych dzieci.

Dzisiaj ciągle można ją kupić, ponieważ kilka lat temu ponownie wprowadzono ją na rynek. Dostępna jest najczęściej w sklepach sieci Biedronka, a także niewielkich osiedlowych sklepikach. Trzeba jednak przyznać, że dzisiejsza Guma Turbo nie smakuje tak jak kiedyś.

Guma turbo znakiem przeszłości

Guma Turbo wyprodukowana została przez turecką firmę Kent. Przysmak ten cieszył się największą popularnością pod koniec lat 80. XX wieku - wtedy każde dziecko chciało mieć jak największą kolekcję złożoną z zawartości opakowania. Pamiętasz jak smakowała?

Niektórzy wspominają, że Guma Turbo pachniała talkiem do dętek rowerowych oraz plastikiem. Jej głównym aromatem były owoce, lecz smak szybko z niej ulatywał. Dlatego kupowano kilka sztuk naraz, aby móc cieszyć się smaczną gumą odrobinę dłużej.

Restauratorzy apelują o możliwość otwarcia ogródkówRestauratorzy apelują o możliwość otwarcia ogródkówCzytaj dalej

Kolekcjonerskie obrazki

Mimo wszystko to nie wizja żucia gumy wywoływała uśmiech na twarzy młodocianych kolekcjonerów - najbardziej cieszono się z możliwości zdobycia zupełnie nowego obrazka przedstawiającego samochód, którego na osiedlu czy w klasie jeszcze nikt nie ma.

Podstawowe serie liczyły aż 1425 różnych obrazków z samochodami, dlatego było w czym przebierać. Niektóre obrazki wydawane były jako naklejki, które można było przykleić w klaserze czy zeszycie do kolekcjonowania. Dzieci często wymieniały się swoimi zdobyczami, aby mieć urozmaicony i różnorodny zbiór.

Guma

Źródło: commons.wikimedia.org/ Dobromila CC 3.0

Guma Turbo - według legend była rakotwórcza

Pod koniec lat 90. XX wieku pojawiła się plotka, jakoby Guma Turbo miała być rakotwórcza. Zjedzenie jej, według sympatyków teorii, miało doprowadzać do rozwoju nowotworów. Za tą miejską legendę odpowiada lista wszystkich składników dodawanych do żywności, które zaczynają się na literę "E".

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile zarabiają kucharze pracujący dla Magdy Gessler. W tym tekście z kolei prezentujemy najniebezpieczniejszy ser świata, który, według niektórych ludzi, może wywoływać groźne choroby.

Wykaz z Villejuif jest fałszywym dokumentem, który zawierał rzekome bezpieczne i niebezpieczne dodatki do żywności. Lista ta jest mistyfikacją, która była prekursorem do stwierdzenia, że Guma Turbo jest rakotwórcza, na co nie ma jednak żadnych dowodów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: miejskielegendy.fandom.com; joemonster.org; pl.wikipedia.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł