Świętapixabay.com/JillWellington; Tim Rooke / Rex Features

Co w święta je królowa Elżbieta? 1 szczegół przyprawia o zawrót głowy

Święta mają to do siebie, że pełne są tradycji i przyzwyczajeń każdej z rodzin. W tym roku rodzina królewska spędziła je osobno, chociaż co roku był to czas spędzony w zamku w Windsorze. Boże Narodzenie przygotowywane w zamku osadzone jest mocno w tradycji i przyzwyczajeniach monarchów. Poza ulubionymi potrawami, minimalistycznym wystrojem oraz niespożywaniem mięsa, Elżbieta II wręcza co roku 1500 puddingów z życzeniami. Wszystkie z nich przygotowywane są dla pracowników.

Święta Bożego Narodzenia w tym roku były wyjątkowo ciężkim czasem z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, która sparaliżowała cały świat. Wiele rodzin spędziło je w kameralnym gronie bez obecności wszystkich członków rodziny przy stole. To samo dotyczy "Royalsów". W tym roku zmuszeni byli świętować ten czas osobno. Po raz pierwszy od 33 lat królowa nie spotkała się przy stole z krewnymi.

- Po rozważeniu wszystkich stosownych rad, królowa i książę Edynburga zdecydowali, że w tym roku spokojnie spędzą Boże Narodzenie w Windsorze - informował rzecznik królewski na początku grudnia.

Choć Wigilia odbyła się w nieco innych warunkach, z pewnością zadbano o podtrzymanie tradycji, która obowiązuje już od lat w zamku w Windsorze. Elżbieta II znana jest ze swoich przyzwyczajeń. Co więcej, menu świąteczne, które serwują kucharze, jest ściśle określone. Każda rodzina spędza święta Bożego Narodzenia na swój określony sposób, o czym pisaliśmy tutaj, przy okazji artykułu na temat Magdy Gessler i jej egzotycznego stołu bożonarodzeniowego.

Święta rodziny królewskiej pełne tradycji

Darren McGrady był osobistym szefem kuchni królowej Elżbiety II przez 15 lat. Co więcej, pracował również dla pozostałych członków rodziny, a w tym księżnej Diany i jej synów. W jednym z udzielonych wywiadów dla magazynu "Hello" podkreślił, że najbliżsi rodzinie od lat pomagają potrzymać królewskie tradycje. Jedną z nich jest niespożywanie mięsa, chyba że jest to indyk.

Ile dni można przechowywać śledzie w lodówce? Zaskoczenie gwarantowaneIle dni można przechowywać śledzie w lodówce? Zaskoczenie gwarantowaneCzytaj dalej

- Zwykle robiliśmy trzy indyki dla królowej i jej rodziny, które spożywali w królewskiej jadalni, jeden przygotowywany był dla dzieci, a potem indykami zajadało się dla około 100 pracowników - mówi Darren. Dodaje, że królowa je bardzo małe porcje. Nie spożywa świątecznego obiadu w ilościach, które przyprawiają o zawrót głowy.

Inną tradycją jest przygotowywanie dań o delikatnym smaku, które muszą być pozbawione czosnku oraz cebuli z uwagi na ich nietolerancję ze strony królowej. Co więcej, królowa uwielbia minimalizm. Mimo zamiłowania do świątecznej choinki, prezenty wkłada się do przygotowanych wcześniej skarpet.

- Królowa nie jest rozrzutna, nie lubi przepychu, więc wystrój jest minimalny. Rodzina królewska ma ogromną choinkę i wielkie, sztuczne drzewko w jadalni, które liczy sobie już trzydzieści lat - mówił Darren McGrady.

25 grudnia to charakterystyczny dzień dla rodziny królewskiej

Pierwszy dzień świąt charakteryzuje się obecnością kilku elementów, których od lat nie może zabraknąć. Tego dnia podawany jest świąteczny pudding, który udekorowany jest się ostrokrzewem i polany aromatycznym brandy. Do tego zwykle popija się dżin oraz Dubbonet. To jedne z ulubionych trunków monarchii.

Istotnym elementem Świąt Bożego Narodzenia rodziny królewskiej są podarunki dla personelu. Elżbieta II co roku wręcza aż 1500 puddingów pracownikom Pałacu, Poczty Dworskiej i policji pałacowej. To tradycja, którą zapoczątkował jej ojciec. Do każdego słodkiego podarunku dołączona jest również kartka z życzeniami.

Warto dodać, że mąż królowej określany jest mianem wyjątkowego kucharza w rodzinie. Doskonale zna się na przyrządzaniu smakowitych potraw oraz grillowaniu. Choć królowa Elżbieta zazwyczaj nie zajmuje się gotowaniem, bardzo lubi zmywać. Po kolacji zajmuje się myciem i polerowaniem talerzy. Znane osobistości mają swoje przyzwyczajenia, które mogą zadziwiać. W tym artykule pisaliśmy o wigilijnych przygotowaniach Makłowicza i jego nietypowym menu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: plejada.pl; swiatradosci.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł