Lubczyk jest ziołem, które z powodzeniem rośnie w naszych ogrodach. Jednak nie jest zbyt popularną przyprawą. Zobacz, jak wykorzystać lubczyk w kuchni i częściej dodawaj go do potraw. Zyskają na smaku i walorach zdrowotnych. Lubczyk to bylina pochodząca z terenów dzisiejszego Afganistanu i Iranu. Znana była już w Starożytności, kiedy to uważano ją za afrodyzjak. Należy do rodziny selerowatych i rzeczywiście ma z selerem trochę wspólnego. Liście lubczyku przypominają bowiem liście selera, tyle że wyrastają z wysokich na 1-2 metry łodyg. W smaku lubczyk też jest nieco selerowy, ale jednak ostrzejszy. Wykorzystuje się go do produkcji maggi i to właśnie on nadaje tej przyprawie charakterystycznego smaku. Lubczyk kwitnie latem i ma zielono-żółte kwiaty zebrane w baldachy. W kuchni ceni się jego liście, w medycynie głównie korzeń.
Buraki należą do jednych z najwartościowszych warzyw. Można z nich przygotować pyszną zupę, jarzynkę czy sałatkę. Na dodatek wyglądają bardzo apetycznie, co jest zasługą ich pięknego koloru. Zobaczcie, jak ugotować buraki, aby zachowały swój kolor. O zaletach buraków można mówić długo. Zawarty w nich barwik to silny przeciwutleniacz, który jest ceniony w walce z wolnymi rodnikami. Ma więc swój udział w zapobieganiu nowotworom i spowalnianiu procesów starzeniowych. Stanowią też dużo błonnika, kwasu foliowego, witaminy C i B6, magnezu, potasu, fosforu i żelaza. Składniki te sprawiają, że buraki obniżają ciśnienie krwi, poprawiają trawienie i działają wzmacniająco.Buraki można kisić, robić z nich sok, gotować zupy. Choć buraki można jeść surowe, to jednak o wiele smaczniejsze są jedzone po ugotowaniu lub upieczeniu. Można je wtedy dodać do sałatek, przekąsek, a nawet deserów. Zobacz, jak należy gotować buraki, aby nie straciły rubinowej barwy.
Jajka gotuje się praktycznie każdego dnia, dlatego warto znać odpowiednią technikę, pozwalającą zrobić je bez pękającej skorupki. Aby osiągnąć ten cel, można zastosować kilka metod. Jedną z nich jest zwykłe wyjęcie jajek na 30 minut z lodówki przed wrzuceniem do wody, co uchroni je przed szokiem termicznym. Niżej pokazujemy inne sposoby. Gotowaniu jajek na twardo często, niezależnie od naszych chęci, towarzyszy pękanie skorupki. Dzieje się tak głównie przez wysoką różnicę temperatur, gdy jajka są prosto z lodówki i wrzuca się na bulgocący wrzątek. Choć oczywiście pęknięcie skorupki i wylanie odrobiny białka do wody w żaden sposób nie niszczy wartości odżywczych jajek, niektórym może się wydawać ich wygląd mało apetyczny. Zdradzamy więc. co należy zrobić, aby uniknąć tego przykrego widoku.
Jeśli chcesz odżywiać się zdrowiej, zwróć uwagę na technikę przygotowywania potraw. Porzuć smażenie, wybierz gotowanie, a najlepiej gotowanie na parze. Gdy poznasz, jakie są zalety gotowania na parze, z pewnością często będziesz wybierać tę metodę. Zamiast specjalnego sprzętu możesz wykorzystać sitko lub metalowy durszlak.Potrawy najczęściej smażymy i gotujemy, nieraz też pieczemy. Przy wyborze techniki przyrządzania mięs, ryb czy warzyw kierujemy się przede wszystkim czasem, po jakim będą gotowe, a także ich smakiem. I tu mamy dla was zaskakującą wiadomość — w tych kategoriach przoduje gotowanie na parze. Co prawda na parze nie przygotujemy zupy czy dania jednogarnkowego, za to spokojnie tą metodą ugotujesz warzywa, kasze, ryż, ryby, chude mięso. Na początku stosowania gotowania na parze wiele osób mówi, że tak przygotowane jedzenie jest mało wyraziste. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je doprawić. Po ugotowaniu warzywa, mięso czy rybę można oprószyć ulubionymi przyprawami, polać stopionym masłem czy lekkim sosem.
Rosół na przestrzeni wieków przygotowywany był z najróżniejszych składników. W XVII wieku do rosołu dodawano pewien kontrowersyjne składniki - mowa o wątróbce oraz żołądkach drobiowych. Warto jednak pamiętać, że jest on wyjątkowo pożywny i pełen smaku. Rosół z wątróbką drobiową jest najstarszym przepisem znalezionym w polskich książkach kucharskich. Receptura ta bowiem pochodzi z XVII-wiecznej książki kucharskiej "Compendium Ferculorum" autorstwa Stanisława Czarneckiego. Podstawą tej zupy są różnorodne rodzaje mięs oraz aromatycznych warzyw. Tylko w taki sposób można uzyskać rosół o należytej głębi smaku, który jest bardzo intensywny i przepyszny. Przepis na rosół z XVII wiekuSkładniki:1 kg wołowiny1 kg kurczakadwie szyje indyczekilka wątróbek drobiowychkilka żołądków indyczych1 włoszczyzna1 cebulasólpieprz4 ziarna ziela angielskiego3 liście lauroweświeża natka pietruszkiWszystkie mięsa poza wątróbką należy włożyć do garnka, zalać zimną wodą i postawić na gazie o średniej mocy. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika do minimum i pozwól gotować się przez 1 godzinę. Po tym czasie wrzuć do wywaru pokrojone i umyte warzywa, opaloną cebulę oraz wszystkie przyprawy poza solą. Gotuj rosół przez 2 godziny. Na sam koniec wrzuć do wywaru wątróbkę. Gotuj ją przez jakieś 15 minut. Przecedź bulion, mięso oczyść z kości i dodaj do zupy. Marchewkę pokrój w drobną kostkę. Podawaj z makaronem oraz świeżo siekaną natką pietruszki. Smacznego. Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka. Ten tekst zdradza przepis na wątróbkę bez masła, mąki i smażenia.Źródło zdjęcia: canva/photovs, Getty ImagesDziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla SmakoszyArtykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Przepis Ewy Wachowicz na placki ziemniaczaneCzym najlepiej przykryć potrawę w lodówce?Prosty sposób na soczyste kotlety, lepsze nawet niż schabowe i mieloneźródło: tygodnikzamojski.plZapraszamy na nasz Instagram
Jajecznica wcale nie musi być zawsze przygotowana jedynie z jajek lub z dodatkiem szynki. Tym razem prezentujemy wersję z łososiem, która zachwyca wspaniałym aromatem i smakiem. Wystarczy dodać dwa plasterki, aby uzyskać oczekiwany, pyszny efekt. Jajecznica z łososiem może wydawać się niecodziennym przepisem, jednak zdecydowanie warto jej spróbować. Dzięki dodaniu wędzonych plasterków śniadanie zyskuje na niesamowitym aromacie. Łosoś jest również bardzo zdrowy, ponieważ stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3, niezwykle cennych dla organizmu.
Robert Makłowicz poznał w swoim życiu najróżniejsze smaki, dlatego ma dobrze wypracowany gust. Według niego szokujące jest podanie rosołu z ziemniakami. Dla eksperta taki wersja tej klasycznej zupy jest nie do przyjęcia. Robert Makłowicz zwiedził wiele krajów, gdzie miał okazję spróbować niekiedy nawet bardzo kontrowersyjnych dań. Jedną z takich potraw są, chociażby serca węży, które zdołał zjeść, będąc w Wietnamie. - Niespecjalnie mnie szokują rzeczy z innych kultur, bo są po prostu z innych kultur. Kultury są inne i różne. Największe wrażenie robią na mnie rzeczy dziwne według moich przyzwyczajeń, które można odnaleźć wokół nas. Dla mnie rzeczą znacznie bardziej szokującą niż wyrwane w Wietnamie serce węża i podawane jeszcze bijące jest rosół z ziemniakami. A tak się jada w naszym kraju - wyjawił Makłowicz w rozmowie z portalem Onte.pl
Babka lancetowata jest rośliną, którą często mijamy, będąc na spacerze na łące czy innych terenach zielonych. Okazuje się, że można z powodzeniem wykorzystać ją w kuchni. Świetnie smakuje po usmażeniu w cieście naleśnikowym, czy przerobieniu na zdrowy napój. Babka lancetowata wygląda niepozornie, a my jesteśmy z nią już tak obyci, że traktujemy ją bardziej, jak chwast czy zwykłą trawę, niż pożyteczną i smaczną roślinę. W praktyce jednak w jej liściach skrywają się cenne wartości odżywcze, a także substancje, które skutecznie mogą wpłynąć na polepszenie zdrowia. Jak można zrobić z niej coś pysznego i zdrowego?
Mikrofalówka jest wyjątkowo wygodnym urządzeniem w kuchni - dzięki niej można z łatwością i szybko podgrzać gotowy posiłek. Jeśli wstawiałeś naczynie cały czas na sam środek, popełniałeś błąd. Aby żywność równomiernie się ogrzała, miska lub talerz muszą stać na brzegu obrotowej podstawki. Mikrofalówka to stosunkowo nowy wynalazek, który stał się dostępny komercyjnie dopiero pod koniec lat 40. XX wieku. Od tego czasu sukcesywnie podbija serca ludzi, którzy cenią sobie wygodę. Mnóstwo osób nie wyobraża sobie obecnie codziennego funkcjonowania bez dostępu do mikrofali, lecz spory ułamek jej użytkowników ciągle popełnia błąd, który kosztuje źle podgrzanym jedzeniem.
Kaszanka może zostać przygotowana na wiele różnych sposobów, lecz dzisiaj zajmiemy się wersją z patelni. Taka kaszanka jest chrupiąca, a z dodatkiem skarmelizowanej cebulki nabiera zupełnie nowego smaku. Całość stanowi idealną kolację. Kaszanka wywołuje mieszane emocje wśród smakoszy. Niektórzy nie tolerują faktu, że jest wykonana z krwi i podrobów - innym fakt ten zupełnie nie przeszkadza i zajadają się nią bez problemu. Kaszankę warto podać z pieczywem, a także świeżymi warzywami, aby uzupełnić źródło witamin i minerałów. Jedna porcja pozwala na ukojenie uczucia głodu przez wiele następnych godzin.
Rosół kolagenowy jest nie tylko pyszną zupą, lecz może także poprawić działanie stawów oraz odporności. Takie działanie zawdzięcza dużej zawartości kolagenu, który wygotowuje się z kości, chrząstek i szpiku. Aby uzyskać należytą jakąś, należy gotować ją wiele godzin na wolnym ogniu. Rosół kolagenowy sprawdzi się szczególnie sportowcom oraz rekonwalescentom, którzy potrzebują dużo wartości odżywczych, aby móc dobrze funkcjonować - niezależnie czy są oni po intensywnym wysiłku, czy problemach ze zdrowiem. Przygotowanie takiej zupy nie różni się zbytnio od klasycznego rosołu, poza jednym szczegółem. Czas gotowania powinien zając przynajmniej 7 godzin, aby wszystkie składniki pokarmowe przedostały się do wywaru.
Brukselka wielu osobom nie kojarzy się zbyt dobrze. Ma charakterystyczny smak i zapach, lecz jest wyjątkowo zdrowa. Przedstawiamy przepis, dzięki któremu ją pokochacie.Warto dać brukselce jeszcze jedną szansę. To niezwykle zdrowe, bogate m.in. potas, wapń czy magnez, warzywo smakuje naprawdę pysznie, gdy zapiecze się je z serem. Spróbujcie, a zapomnicie, że kiedyś jej unikaliście.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jabłka wykorzystujemy w kuchni na wiele sposobów — do ciast, sosów owocowych czy surówek. Marynowane specjały będą fantastycznym dodatkiem do mięs, serów i sałatek. Podpowiadamy jak je przygotować. Koniecznie użyj cynamonu i goździków.Jeśli dysponujecie małymi, niezbyt dojrzałymi owocami, zwłaszcza tymi ze starych odmian takich jak renety, booskopy czy koksy, ten przepis pozwoli wam wykorzystać je w kuchni. Przyrządzenie ich nie będzie trudne, a smak zdecydowanie jest tego wart.Marynowane jabłka komponują się dobrze z potrawami przyrządzanymi z drobiu. Oczywiście jest to propozycja dla tych, z was, którzy lubią słodko-kwaśne potrawy. Jednak warto zaznaczyć, że podlanie mięsa kilkoma łyżkami zalewy ze słoika w czasie pieczenia nie tylko podniesie walory smakowe dania, ale też pomoże uzyskać śliczną złotą skórkę.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jajka w pomidorach stanowią doskonałe śniadanie, które jest wyjątkowo smaczne i pożywne. Anna Starmach zaprezentowała swoją wersję, która jest wyjątkowo aromatyczna. Ten banalnie prosty przepis można zrobić w kilka chwil z podstawowych składników. Jajka w pomidorach Ani Starmach przygotowuje się w mniej niż 30 minut, dzięki czemu można cieszyć się smacznym, szybkim i bardzo pożywnym posiłkiem od razu z samego rana. Jajka w pomidorach, nazywane również szakszuką, wywodzą się z Afryki, gdzie stanowią popularny posiłek serwowany na śniadanie lub kolację. Jedząc je, ciężko się oderwać - są zwyczajnie zbyt smaczne. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie ma lepszego sposobu na przechowanie grzybów niż ich wysuszenie. W tym wydaniu zostaną z nami przez długi czas, ale będą pyszne tylko wtedy, gdy zastosujemy się do kilku reguł.Do suszenia grzyby nadają się doskonale. Warunek jest tylko jeden — muszą być zdrowe, czyli pozbawione śladów pleśni i bytności robaków. Jest to o tyle istotne, że przed suszeniem grzybów nie powinno się ich myć.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przygotowywanie przetworów z warzyw i owoców pozwala zachować ich smak na dłużej. Warto wykorzystać trwający właśnie sezon na śliwki i zrobić kilka słoików pysznej konfitury. Podpowiadamy jakich przypraw użyć, by były naprawdę smaczne. Okazuje się, że dobrze w roli dodatku dobrze sprawdza się ziele angielskie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gruszka, choć niemal równie popularna, jak jabłko, o wiele rzadziej gości w naszych daniach i deserach. Warto po nią sięgnąć, by przygotować pyszny placek. Nasza propozycja z dodatkiem żurawiny z pewnością skradnie wasze serca.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół pięciu przemian Anny Lewandowskiej jest specjalną zupą, która rozgrzewa i syci, jak żadna inna. W jej przypadku bardzo istotne jest dodawanie składników w określonej kolejności. Dzięki temu ma ona jeszcze więcej właściwości. Rosół pięciu przemian wspomaga w walce z jesiennymi infekcjami, na które jesteśmy w tym okresie bardzo podatni. Częste jedzenie go poprawia pracę układu odpornościowego. Anna Lewandowska uczy, aby każdy składnik dodawany był podług ścisłej kolejności, a sam wywar gotował się długi czas. Tak osiąga się najlepszy efekt. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jajka sadzone uwielbiane są zarówno jako składnik posiłków, jak i samodzielną przekąskę. Niestety są one ciężkostrawne, z uwagi na olej użyty do ich smażenia. Dlatego tym razem prezentujemy metodę na sadzone bez tłuszczu. Jajka sadzone najczęściej smaży się na oleju - w taki sposób można uzyskać chrupiącą, brązową skórkę na białku, jednocześnie zachowując płynne żółtko. Niestety taka metoda sprawia, że jajka są kaloryczne i ciężkostrawne. Dodatkowo olej pryska na wszystkie strony, dlatego oryginalna praktyka jest wręcz trudniejsza od tej prezentowanej poniżej. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli macie w planach gotowanie rosołu, chcemy was namówić na mały eksperyment. Tym razem wzbogaćcie go o jeden, prosty składnik. Odmieni on kolor i smak wywaru, ale przede wszystkim zwiększy jego walory zdrowotne. Dowiedz się, dlaczego warto dodać kurkumę do rosołu. Rosół jemy w zasadzie przez cały rok, na co dzień i od święta. Jednak jesienią i zimą jedzenie rosołu ma też zdrowotne przesłanki. Wiadomo, rosół doskonale rozgrzewa, dzięki czemu będzie nam cieplej w chłodne dni.Jednak ta tradycyjna, polska zupa dobrze radzi sobie też z przeziębieniami. Zwłaszcza jeśli jest ugotowana na mięsie drobiowym. Rosół zawiera dużo białka, które hamuje katar, a także ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. A gdy jeszcze wzbogacimy go o kurkumę, będzie prawdziwym remedium na jesienne infekcje.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grzyby same w sobie są pełne intensywnego smaku, jednak aby go jeszcze bardziej wydobyć, należy korzystać z przypraw. Doskonale sprawdza się w tym celu natka pietruszki, tymianek oraz rozmaryn. Po dodaniu ich do grzybów można mieć pewność, że będą przepyszne. Sezon na grzyby sprawia, że ludzie całymi dniami przesiadują w kuchniach i gotują najróżniejsze potrawy i przetwory na bazie leśnych zbiorów - aby je ulepszyć, należy korzystać z odpowiednich przypraw. Nie warto jednak dorzucać składników, które swoim smakiem przykryją grzyby. Do takich należą, chociażby ostre papryczki, które z grzybami nie idą zbyt dobrze w parze. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jabłka są owocami stosunkowo wytrzymałymi, które potrafią wytrwać wiele tygodni bez psucia się. Jeśli jednak chcesz cieszyć się nimi znacznie dłużej, należy je przetworzyć. Świetnie nadaje się do tego konfitura, która dzięki dodatkowi cynamonu jest wyjątkowo aromatyczna.Konfitura jabłkowa z cynamonem sprawdzi się podczas przygotowywania najróżniejszych deserów, naleśników, racuchów, placków i innych dań, które można podać z dodatkiem słodkich owoców. Cały proces gotowania konfitury trwa mniej niż 45 minut, więc nie trzeba się wybitnie wysilać. Pamiętaj, aby cynamon dorzucić pod sam koniec - wtedy zachowa się więcej jego aromatu oraz smaku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wracając z targu z siatkami pełnymi warzyw, warto zastanowić się, jak je przechowywać. Chcemy w końcu cieszyć się nimi jak najdłużej. W lodówce należy wkładać je na sam dół, czyli tam, gdzie znajdują się szuflady - warto jednak zrezygnować z trzymania w niej pomidorów, ogórków czy czosnku. Warzywa potrafią zajmować bardzo dużo miejsca, w końcu niektóre z nich mają bardzo dużą objętość, jak sałata czy kapusta. Dlatego ważne jest znalezienie dla nich odpowiedniego sposobu przechowywania. Niektóre z nich lepiej znoszą trzymanie ich poza lodówką, w której duża wilgotność może sprzyjać psuciu. Większość jednak warto wkładać do szuflad umiejscowionych na dole lodówki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół można przygotować na wiele różnych sposobów, w zależności od dostępnych sezonowych produktów. Obecnie w sklepach można kupować już dynie, dlatego warto dodać ją do wywaru. Łącząc ją z odrobiną imbiru, można cieszyć się pysznym jesiennym rosołem. Doskonały rosół charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, głębokim kolorem, a także lekko gęstą konsystencją - po schłodzeniu w lodówce, wywar powinien zamienić się w galaretę dzięki dużej zawartości żelatyny. Warto przygotować bardzo duży zapas rosołu, aby móc na jego podstawie przygotowywać inne zupy, sosy czy gulasze. Wlanie odrobiny esencjonalnego wywaru potrafi znacznie poprawić smak wielu dań. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jajecznica może kojarzyć się z daniem banalnie prostym do zrobienia, którego nie trzeba ulepszać. Okazuje się, że istnieje sposób znacznie przyjemniejszy niż zwykłe wbicie jajek na patelnie. Energicznym mieszaniem i zamianą oleju na mleko, można zrobić wyjątkowo puszystą, a zarazem kremową jajecznicę. Jajecznica przez większość ludzi przygotowywana jest poprzez wlanie jajek na patelnie z tłuszczem i okazjonalnym mieszaniem, aby nic nie przywarło do dna. Wystarczy zastąpić tłuszcz mlekiem, aby cieszyć się jeszcze lepszym śniadaniem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Brokuł to warzywo należące do kapusty warzywnej, w kształcie przypominające kalafiora. Posiada intensywny, zielony kolor, a bogactwo witamin, minerałów i antyoksydantów sprawia, że jest jednym z najzdrowszych jarzyn. Sprawdź, jak i ile gotować brokuły, aby były pyszne i zachowały wszystkie wartości odżywcze.W sklepie wybieraj wyłącznie świeże brokuły, które mają intensywny, zielony kolor. Mrożone warzywa tracą swoje antynowotworowe właściwości. Mrożonki są również trudniejsze w przygotowaniu, ponieważ potrzebują dokładnie 75 stopni C, aby zachować bogactwo witamin i minerałów.
Kiszone brokuły są jednym z moich ulubionych przetworów. Są bardzo zdrowe i niesamowicie smaczne. Mogą być dodatkiem do wielu dań lub stanowić samodzielną przekąskę. Sprawdź, jak przygotować kiszone brokuły. Wszyscy cenimy kiszonki za ich niepowtarzalny smak i wartości odżywcze. Na zimę niemal każdy przygotowuje słoiki z ogórkami, aby cieszyć się doskonale ukiszonymi warzywami. Brokuły również możemy poddać fermentacji. Proces kiszenia brokułów trwa znacznie krócej niż ogórków - wynosi od 5 do 7 dni. Po tym czasie należy proces zatrzymać, pasteryzując warzywa.Kiszone brokuły, podobnie jak świeże jarzyny, są źródłem wielu witamin, w tym witaminy C. Kiszonki szczególnie polecane są osobom po antybiotykoterapii, aby odbudować naturalną florę bakteryjną jelit.Nie wyrzucaj dużej łodygi z brokuła - możesz przygotować z niej pyszne dania. Tu znajdziesz inspirację jak wykorzystać w kuchni łodygi brokuła.
Brokuły na parze to łatwy w przygotowaniu i zdrowy dodatek do wielu dań. Są delikatne, lekko chrupiące i niezwykle smaczne, a dzięki gotowaniu na parze zachowują swój piękny, zielony kolor. Sprawdź, jak przygotować brokuły na parze, które posmakują nawet największym niejadkom.Brokuły słyną ze swoich antynowotworowych i prozdrowotnych właściwości, powinny być więc spożywane minimum 3 razy w tygodniu. Jak jednak je przygotować, aby nie utraciły bogactwa witamin i minerałów?Brokuły gotowane na parze zachowują swoje właściwości zdrowotne i przede wszystkim są smaczniejsze i bardziej chrupkie niż gotowane w osolonej wodzie.Dzięki gotowaniu na parze łatwiej sprawdzisz miękkość warzyw i unikniesz przegotowania. Najsmaczniejsze i najzdrowsze są brokuły gotowane al dente.