Brukselka nie jest zbyt popularna w naszej kuchni. A szkoda, bo to bardzo wartościowe warzywo. Jej smak może świetnie urozmaicić naszą dietę. Dowiedz się, co należy zrobić, żeby brukselka nie wyszła gorzka. Chętnie sięgamy po kapustę głowiastą, włoską czy pekińską. Brukselka pozostaje trochę niedoceniona. Rzadko ktoś podaje ją do obiadu, wrzuca do zupy czy zapieka. A jej wyrazisty smak i aksamitna konsystencja naprawdę na to zasługują. Niektórych zniechęca jej gorzkawy smak. Innych wzdymające właściwości. Tak naprawdę, by wykluczyć te dwa minusy, wystarczy ją odpowiednio ugotować. Oto kilka wskazówek do wykorzystania w kuchni.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Brokuły na parze to łatwy w przygotowaniu i zdrowy dodatek do wielu dań. Są delikatne, lekko chrupiące i niezwykle smaczne, a dzięki gotowaniu na parze zachowują swój piękny, zielony kolor. Sprawdź, jak przygotować brokuły na parze, które posmakują nawet największym niejadkom.Brokuły słyną ze swoich antynowotworowych i prozdrowotnych właściwości, powinny być więc spożywane minimum 3 razy w tygodniu. Jak jednak je przygotować, aby nie utraciły bogactwa witamin i minerałów?Brokuły gotowane na parze zachowują swoje właściwości zdrowotne i przede wszystkim są smaczniejsze i bardziej chrupkie niż gotowane w osolonej wodzie.Dzięki gotowaniu na parze łatwiej sprawdzisz miękkość warzyw i unikniesz przegotowania. Najsmaczniejsze i najzdrowsze są brokuły gotowane al dente.
Brokuł to warzywo należące do kapusty warzywnej, w kształcie przypominające kalafiora. Posiada intensywny, zielony kolor, a bogactwo witamin, minerałów i antyoksydantów sprawia, że jest jednym z najzdrowszych jarzyn. Sprawdź, jak i ile gotować brokuły, aby były pyszne i zachowały wszystkie wartości odżywcze.W sklepie wybieraj wyłącznie świeże brokuły, które mają intensywny, zielony kolor. Mrożone warzywa tracą swoje antynowotworowe właściwości. Mrożonki są również trudniejsze w przygotowaniu, ponieważ potrzebują dokładnie 75 stopni C, aby zachować bogactwo witamin i minerałów.
Brokuły są tak uniwersalnym warzywem, że możesz przygotowywać na wiele sposobów. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do wielu dań, sałatek, makaronów. Zrezygnuj więc z podawania jarzyny z tradycyjną zasmażką na bazie masła i bułki tartej i sprawdź, czym podlać brokuły, aby były smaczne i zdrowe.Brokuły doskonale smakują w towarzystwie sosów na bazie jogurtu, mleka, majonezu. Sprawdzą się więc jako dodatek do sałatek, głównych dań, a nawet jako samodzielna przekąska. Brokuły przygotuj na parze lub ugotuj w osolonej wodzie. Tu znajdziesz porady, jak i ile gotować brokuły, aby zachowały swój smak i wartości odżywcze.
Zielone listki szpinaku kryją w sobie wiele smaku i zdrowia. Można je jeść na surowo, a także przyrządzać z nich rozmaite potrawy. Ich smak można zmieniać, dodając do nich różne przyprawy. Zobacz czym najlepiej przyprawić szpinak.Wiele osób kojarzy szpinak ze znienawidzoną, pozbawioną smaku papką. Teraz jednak szpinak święci swój wielki powrót. Przyrządza się go na wiele ciekawych sposobów, ceni się też jego walory zdrowotne. Szpinak jest bogaty w beta-karoten i witaminę C, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki tym składnikom chroni przed chorobami nowotworowymi. Zawiera też kwas foliowy, wspierający prawidłowy rozwój płodu. Występujący w nim potas i magnez korzystnie wpływają na układ krążenia, a także układ nerwowy. W szpinaku jest też sporo żelaza, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest ono przyswajane przez nasz organizm w niewielkim stopniu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszone brokuły są jednym z moich ulubionych przetworów. Są bardzo zdrowe i niesamowicie smaczne. Mogą być dodatkiem do wielu dań lub stanowić samodzielną przekąskę. Sprawdź, jak przygotować kiszone brokuły. Wszyscy cenimy kiszonki za ich niepowtarzalny smak i wartości odżywcze. Na zimę niemal każdy przygotowuje słoiki z ogórkami, aby cieszyć się doskonale ukiszonymi warzywami. Brokuły również możemy poddać fermentacji. Proces kiszenia brokułów trwa znacznie krócej niż ogórków - wynosi od 5 do 7 dni. Po tym czasie należy proces zatrzymać, pasteryzując warzywa.Kiszone brokuły, podobnie jak świeże jarzyny, są źródłem wielu witamin, w tym witaminy C. Kiszonki szczególnie polecane są osobom po antybiotykoterapii, aby odbudować naturalną florę bakteryjną jelit.Nie wyrzucaj dużej łodygi z brokuła - możesz przygotować z niej pyszne dania. Tu znajdziesz inspirację jak wykorzystać w kuchni łodygi brokuła.
Gołąbki wymagają odpowiedniego sparzenia liści kapusty, aby można było zawinąć w nią pyszny farsz. Wiele osób nie wie jednak, jak dokonać tego w należyty sposób. Kluczem jest wlanie do wody odrobiny oleju, dzięki czemu liście będą elastyczne i z łatwością odejdą od główki kapusty. Gołąbki są daniem czasochłonnym, dlatego mnóstwo ludzi obecnie rezygnuje z ich gotowania. Warto jednak pamiętać, że ich smak oraz konsystencja są nie do pobicia.Najbardziej problematycznym punktem podczas ich gotowania, jest zazwyczaj parzenie główki kapusty, aby można było oderwać z niej liście. Na szczęście mamy na to doskonałe rozwiązanie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Knedle ze śliwkami są pysznym daniem, które zazwyczaj je się jako deser, jednak można z powodzeniem podać je na obiad. Aby ciasto było delikatniejsze i bardziej miękkie, należy użyć jak najmniej mąki. Jeśli wsypie się jej za dużo, w masie pojawi się za dużo glutenu, który zbyt silnie zwiąże ciasto. Knedle ze śliwkami wywodzą się z Austro-Węgier, lecz na przestrzeni lat liczne kraje słowiańskie przyjęły je, jako jedno ze swoich tradycyjnych potraw. Niekiedy wypełnia się je również morelami, które nadają całości lżejszego smaku. Delikatność ciasta zależy z kolei od ilości mąki użytej do jego wykonania. Im mniej doda się jej do ziemniaków i reszty składników, tym knedle będą miększe. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zdarza się, że mimo starań rosół wychodzi mętny. Na szczęście możemy go uratować. Podpowiadamy, co zrobić, by stał się bardziej klarowny. Sztuczka z ziemniakiem nie ma sobie równych.Rosół to nie tylko przepyszna zupa, ale też pyszna baza do wielu dań. Aby jednak można go było dalej wykorzystać, powinien być klarowny. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że potrawy będą apetycznie wyglądać. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kopytka są znanym i pysznym daniem z ziemniaków, które jest przy tym proste w przygotowaniu. Najlepsze są wtedy, gdy nie wyjdą twarde. Podpowiadamy jak zrobić je tak, by zachwyciły każdego.Któż z nas nie lubi pysznych ziemniaczanych kluseczek, jakimi są kopytka. Smakują dobrze zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Kopytka są daniem uniwersalnym.Idealnie lekkie uzyskamy, gdy z rozwagą podejdziemy do procesu ich zagniatania. Ważne jest bowiem, aby nie robić tego zbyt długo. Podczas wyrabiania ciasta uaktywnia się zawarty w mące gluten. To właśnie duża jego ilość odpowiada za twardość kopytek. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Na przestrzeni tygodni, wnętrze czajnika zaczyna pokrywać się mineralnym osadem, wytrącającym się z wody. Aby się go pozbyć, można wykorzystać proste, tanie i szybkie domowe metody. Jedna z nich polega na wsypaniu do czajnika kwasku cytrynowego i wygotowania go przez kilka minut we wrzątku. Kamienny osad w czajniku sam w sobie nie jest niczym groźnym, jednak może negatywnie wpływać na smak kawy czy herbaty. Nikt nie lubi w końcu pić napojów z kawałkami minerałów. Dlatego od czasu do czasu warto wyczyścić czajnik od środka. W sklepach dostępne są odkamieniacze chemiczne, jednak znacznie taniej i zdrowiej jest wykorzystać domowe sposoby. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Naleśniki mają tendencję do rozpadania się podczas zwijania w krokiety. Delikatne ciasto nie wytrzymuje naprężeń, jakim jest poddawane. Aby temu zaradzić, należy wlać do ciasta przegotowaną i gorącą wodę. Krokiety kojarzą się najczęściej ze świętami, jednak można przygotowywać je przez cały rok. Jeśli nie chcesz, aby naleśniki pękały i rozpadały się podczas faszerowania czy smażenia, dodaj do ciasta na nie gorącą wodę. Metoda ta wykorzystywana była już przez nasze babcie, które znały wiele tajemnic. Woda delikatnie gotuje gluten, który tworzy znacznie silniejszą strukturę niż zazwyczaj. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Drewniane przybory i narzędzia kuchenne wymagają odpowiedniej opieki i konserwacji - dzięki temu mogą posłużyć wiele lat. Wiele produktów potrzebnych do pielęgnacji masz już w domu. Poniżej prezentujemy sposoby, dzięki którym łatwo zadbasz o drewniane deski czy łyżki. Drewniane przyrządy kuchenne są popularne od dziesiątek lat. Ich niska cena, łatwa dostępność oraz prostota czyszczenia sprawiają, że tysiące Polaków korzystają z nich na co dzień. Niestety mało kto wie, że cały czas trzeba o nie dbać. Samo mycie po skończeniu gotowania nie wystarczy - w innym przypadku drewno może się odkształcić i zniszczyć. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cebula jest jednym z najczęściej dodawanych składników do dań, dlatego warto znać proste sposoby na jej pokrojenie. Dzięki nim można znacznie zaoszczędzić na czasie oraz wysiłku. Potrawy z idealnie pokrojoną cebulą wiele zyskają. Etap krojenia cebuli to nieodłączny element wielu przepisów. Gulasze, zupy, sosy czy potrawki nie mogą się udać, jeśli ich podstawą nie byłaby podsmażona cebulka. Zanim jednak wrzuci się ją na patelnie, należy ją dokładnie obrać oraz pokroić. Niżej zdradzamy najprostsze i najskuteczniejsze metody, dzięki którym krojenie cebuli będzie czystą przyjemnością. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smak owoców sezonowych może pozostać z nami na długo. Wystarczy, że przygotowujemy z nich pyszny dżem i poddamy go pasteryzacji. Zdradzamy jak utrwalić przetwory skutecznie i bez większego wysiłku.Pasteryzacja to metoda konserwacji produktów spożywczych w temperaturze od 75 do 100 stopni Celsjusza. Jej istotą jest poddawanie zamkniętych w słoikach produktów działaniu wysokiej temperatury, która utrwala smak i wartości odżywcze wyrobów. Pozwala przy tym zniszczyć drobnoustroje, przedłużając trwałość produktów. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ryż jest niezwykle popularnym i lubianym dodatkiem do dań na całym świecie. Idealnie komponuje się z każdym rodzajem mięsa, warzywami, sałatkami na zimno. Ryż smakuje doskonale również z jogurtem i ulubionymi owocami. Poznaj kilka prostych kroków, dzięki którym ugotujesz doskonały, sypki ryż do każdego dania.Wyróżnia się wiele rodzajów ryżu, między innymi biały, długoziarnisty, brązowy, jaśminowy, basmati. Ryż różni się kolorem, strukturą oraz długością gotowania. Rodzaj ryżu wybierz na podstawie potrawy, jaką chcesz ugotować, np: do curry najlepszy będzie ryż jaśminowy lub basmati, do risotto - arborio. Ryż jest źródłem węglowodanów, które są dobrze przyswajane przez nasz organizm. Zawiera dużą ilość błonnika, jest lekkostrawny i mało kaloryczny, dzięki czemu może być spożywany przez osoby z problemami trawiennymi i na diecie. Ponadto ryż nie posiada glutenu, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla chorych na celiakię alergie pokarmowe.
Omlet to pyszna propozycja śniadaniowa, którą przygotować można zarówno w formie wytrawnej, jak i słodkiej. Niezależnie od wybranego wariantu, powinien być wyrośnięty i puszysty. Podpowiemy wam, jak osiągnąć taki efekt bez użycia mąki. Pomijając mąkę w swoim omlecie, sprawicie, że wasze danie będzie odpowiednie dla osób na diecie bezglutenowej. Rzucicie sobie jednocześnie wyzwanie, gdyż dodatek mąki niemal gwarantuje, że ciasto na omlet po usmażeniu jest puszyste. Spokojnie jednak — znamy triki, które pomogą wam stworzyć pyszne danie i w tym przypadku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ubijanie śmietany jest zagadnieniem, które dla wielu domorosłych amatorów gotowania, wydaje się skomplikowany. Na szczęście mamy rozwiązanie, które znacznie ułatwi cały proces. Najważniejsza jest niska temperatura - śmietana musi być dobrze schłodzona. Ubita na sztywno śmietana jest bardzo ważnym elementem wielu ciast oraz deserów - jej lekka konsystencja świetnie komponuje się z kruchymi i twardszymi produktami. Jednak przygotowanie jej w taki sposób, aby przeszła test przechylania miski do góry nogami, nie jest dla każdego łatwym zadaniem. Jeśli też masz z tym problemy, zastosuj się do poniższych porad. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jesienna aura za oknem sprawia, że mnóstwo osób nie może się doczekać zbierania grzybów, takich jak kurek. Jeśli masz już ich spory zapas, warto je zamarynować. Dzięki temu wytrwają wiele długich miesięcy bez psucia się. Oczywiście kurki trzeba podgotować w osolonym wrzątku. Marynowane grzyby doskonale pasują do najróżniejszych sałatek, na kanapkach, jako przekąska czy do klasycznego tatara. Dlatego zawsze warto mieć, chociaż kilka słoików. Samo przygotowanie marynowanych kurek nie jest w żadnym wypadku skomplikowane i potrzeba do tego podstawowych składników oraz sprzętów, które z pewnością większość z nas posiada. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przypalony garnek może zdarzyć się nawet najlepszemu szefowi kuchni, dlatego nie ma się czym martwić. Co więcej, są skuteczne sposoby, które pozwalają uporać się ze spalenizną. Soda oczyszczona lub ocet spirytusowy doskonale zmiękczają przypaloną żywność i ułatwiają jej pozbycie się. Czasem trzeba odejść od kuchenki, na której gotuje się sos lub inne jedzenie. Nawet w trakcie kilkuminutowej nieobecności cała zawartość garnka może się przypalić, gdy zawiera mało wody. W takiej sytuacji pierwszym naszym odruchem jest wrzucenie naczynia do zlewu i zalanie go wodą, a następnie silne szorowanie. Zamiast tego łatwiej jest pozwolić pracować substancjom, które znaleźć można w każdym domu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Robicie pierogi. Poświęciliście dużo czasu na przygotowanie ciasta i nadzienia, a przy gotowaniu farsz z nich wypływa. To koszmar każdego amatora tego dania. Podpowiadamy co zrobić, aby tego uniknąć. Pierogi można przygotować na wiele sposobów — z mięsem, z ziemniakami, z sezonowymi owocami (np. ze śliwkami). Dobry farsz jednak nie wystarczy, jeśli ciasto się rozklei. A przecież są sposoby, by temu zapobiec.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Doskonała na niedzielny obiad, sycąca i bogata w aromaty — taka jest golonka. Aby jednak wydobyć z niej to, co najlepsze warto zastosować jeden trik, który sprawi, że będzie jeszcze lepsza. Zdradzamy go w tym przepisie.Uzyskanie kruchej, lecz jednocześnie soczyste golonki będzie możliwe, jeśli przygotowanie potrawy podzielimy na dwa etapy — gotowanie w bulionie i pieczenie. Czynnikiem wpływającym na efekt końcowy będzie też odpowiednio dobrana kompozycja przypraw. Do golonki pasuje wiele ziół np. majeranek, tymianku czy rozmarynu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie ma nic lepszego niż dobrze usmażona jajecznica wraz z tostami i ciepłą kawą w czasie śniadania. Niektórzy jednak nie chcą smażyć jej na maśle lub oleju - na szczęście istnieją doskonałe alternatywy. Wystarczy na patelnie wlać odrobinę mleka, a jajka nie tylko będą idealnie ugotowane, lecz również nabiorą pysznego smaku. Jajecznica znana jest na całym świecie i praktycznie wszędzie przygotowuje się ją na maśle, tłuszczu z bekonu czy oleju. Trzeba pamiętać, że codzienne jedzenie tłustych potraw nie jest zdrowe. Ograniczenie spożycia tłuszczy w dzisiejszych czasach jest bardzo popularną dietą, na którą decydują się miliony ludzi z całego świata - stąd wielu z nich chce znać sposób na jajecznicę bez tłuszczu. Dlatego część osób preferuje gotowanie bez tłuszczu lub z jego minimalną ilością. Zdradzamy proste metody, aby jajecznica pozbawiona tłuszczu wyszła perfekcyjnie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Niemarnowanie żywności to ostatnio popularny trend. Przyłączyła się do niego też sieć sklepów Lidl, promując niemarnowanie żywności wśród swoich klientów. W ramach tego proekologicznego działania sieć stworzyła nawet książkę kucharską z przepisami z resztek.Marnowanie żywności jest nieekologiczne i nieekonomiczne. Dlatego w swojej najnowszej kampanii edukacyjnej „Sztuka niemarnowania" Lidl Polska zachęca: „Każdy może być artystą i nie marnować produktów spożywczych". Sieć przygotowała specjalny e-book z przepisami na dania przygotowane z resztek i bez resztek. Partnerami akcji są Caritas Polska oraz Federacja Polskich Banków Żywności, z którymi Lidl Polska współpracuje od początku swojej działalności. Wspólnie podejmują działania edukacyjne w zakresie niemarnowania żywności. Lidl uczestniczy też w projekcie jadłodajni Caritas. Każdego roku w sklepach Lidl Polska są organizowane zbiórki żywności dla potrzebujących. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół sam w sobie jest znanym pogromcą przeziębień oraz jesiennej grypy. Dodając do niego korzeń imbiru wzmocnisz jego prozdrowotne właściwości. Dodatkowo taka zupa rozgrzewa, co jest bardzo istotne w czasie zimnych dni. Rosół w niedziele jest niemalże tradycją w wielu polskich domach. Gdy wywaru zostaje na następne dni, na jego podstawie gotuje się często pomidorówkę lub inne pyszne zupy. Klasyczny polski rosół wiele zyskuje, gdy dodaje się do niego świeży korzeń imbiru. Jego ostry smak i aromat przechodzą do bulionu, a także właściwości rozgrzewające i poprawiające odporność. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Klasyczny rosół już ci nie wystarcza i chcesz spróbować czegoś nowego? Dodając do niego pieczarki i podając z pulpecikami, uzyskasz zupełnie nowe danie. Jest rozgrzewający, sycący i pełen smaku umami. Rosół znany jest przez wszystkich i praktycznie każdy go uwielbia. Najlepiej smakuje przygotowany przez mamę lub babcię w zimny dzień. Okazuje się, że można jeszcze bardziej zwiększyć jego sytość i poprawić smak. Wykorzystanie pieczarek, które mają sporo smaku umami w sobie, sprawia, że wywar jeszcze bardziej smakuje mięsem. Podając z pulpetami, możesz zrezygnować z makaronu, ponieważ jeden talerz wystarczy, aby napełnić brzuch. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Znasz dereń? Rośnie w twoim ogrodzie lub gdzieś w pobliżu? Wiesz, jakie ma właściwości i jak wykorzystać w kuchni jego owoce? Podpowiemy ci co możesz przygotować z tych ciemno-czerwonych, niezwykle wartościowych owoców. Będzie zdrowo i smacznie. Owoce derenia mają niemal bordowy kolor i kształtem przypominają małe śliwki. Zaczynają dojrzewać w lipcu, ale z ich zerwaniem lepiej poczekać. Im bowiem bardziej dojrzałe, tym smaczniejsze. Najlepsze owoce to te miękkie, zebrane pod koniec lata. Charakteryzują się słodkawym, lekko cierpkim smakiem. Owoce derenia warto jednak przed przetworzeniem przemrozić lub zebrać je dopiero po pierwszych przymrozkach. Owoce derenia są wysoko cenione ze względu na ich właściwości prozdrowotne. Zawierają dużo żelaza, dlatego stosuje się je w leczeniu anemii. Ale są też bogate w potas, magnez, fosfor, wapń i cynk. Poza tym obfitują w witaminę C, P i beta-karoten. Duże znaczenie dla zdrowia mają też flawonoidy — barwniki o silnym działaniu przeciwutleniającym.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Niedziela bez rosołu to nie niedziela. A niektórzy mogliby go jeść nawet częściej. Ta klarowna, tradycyjna zupa ma wielu wielbicieli. Każdy z pewnością przygotowuje ją na swój sposób, ale na smak i aromat rosołu największy wpływ ma początek. Dowiedzcie się, czy mięso na rosół lepiej wrzucać na wrzątek, czy na zimą wodę.Dobry rosół powinien być klarowny, pełen smaku i aromatu. Na te właściwości wpływa wiele elementów. Przede wszystkim użyte składniki — ich dobór, jakość i ilość. Najlepszy efekt daje gotowanie rosołu na mięsie mieszanym, choć niektórzy wolą delikatniejszy rosół drobiowy, a inni wyrazisty wołowy. Jednak o wiele istotniejsze jest czy mięso wrzucisz na zimną, czy gorącą wodę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: