Truskawki w obliczu końca sezonupexels.com/Lucas Braga

Niestety, stało się, ogłosili koniec sezonu na truskawki. Mamy jednak dobrą wiadomość

Truskawki uwielbiają chyba wszyscy. Niestety. właśnie kończą swój tegoroczny sezon, który ciężko nazwać udanym. Brak rąk do pracy, przymrozki, początkowe susze, które zmieniły się w ulewne deszcze spowodowały, że zbiory owoców były marne, a ceny bardzo wysokie. Mimo, że sezon jest już na wykończeniu, możemy jednak cieszyć się z innych dobrych wieści.

Truskawki, a właściwie ci, którzy je uprawiają, przeżyli w ciągu kilku ostatnich tygodni prawdziwy "rollercoaster" doświadczeń. Plantatorzy zaskakiwani byli co raz to nowszymi przeciwnościami, których suma spowodowała tak wczesne zakończenie sezonu. Niektórzy z nich są w na tyle złej sytuacji, że pieniądze ze sprzedaży owoców nie wystarczą do pokryia kosztów upraw. Eksperci mówią, że zbiory mogą być nawet mniejsze niż przed rokiem.

GIS wycofuje z Biedronki uwielbiany przez Polaków produkt. Wykryto w nim groźne bakterieGIS wycofuje z Biedronki uwielbiany przez Polaków produkt. Wykryto w nim groźne bakterieCzytaj dalej

Truskawki możemy już powoli żegnać, jednak mamy też dobre informacje

Firmy zajmujące się przetwórstwem truskawek mają problem z zakupem dobrych jakościowo owoców. Potężne deszcze i wysokie temperatury sprawiają, że plony dosłownie gniją na polach. Nie tylko firmy zajmujące się przetwarzaniem stykają się ze słabymi truskawkami. Zwykli konsumenci kupując kilka kilogramów muszą liczyć się z tym, że już po kilku godzinach na owocach pojawi się szara pleśń. Dzieje się tak, ponieważ duża wilgotność gleby sprzyja rozwojowi grzybicy.

- Rolnicy przyzwyczaili się do suszy, dlatego raczej nie przeprowadzali zabiegów ochronnych na szarą pleśń - tłumaczy Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Dzisiaj grzeje:

  1. Turyści spojrzeli na paragon i zrzedła im mina. 200 zł za kebaba i 35 zł za kawę, wakacyjne ceny w znanym hotelu zapamiętają do końca życia
  2. Wspaniała wiadomość, rozdają nawet 18 750 zł dopłaty na jeden cel. Ty także możesz skorzystać

Sama ilość truskawek dostępnych na targach konsumenckich mocno zmalała, a co za tym idzie wzrosła ich cena zakupu. Za kilogram owoców musimy zapłacić obecnie 10 złotych, lecz należy pamiętać, że nadają się jedynie do natychmiastowej konsumpcji lub przerobu.

Mamy jednak dobre wiadomości. Choć truskawkom mówimy już "do widzenia", to inne owoce właśnie zaczynają swój sezon. Dojrzał już agrest, malin jest co raz więcej, pojawiają się także porzeczki. Przypominamy, że obecnie jesteśmy w środku sezonu na czereśnie i wiśnie, więc smutek spowodowany brakiem truskawek możemy łatwo zamaskować zajadaniem się innymi pysznościami.

Najlepsze newsy:

   1. Człowiek Jarosława Kaczyńskiego bezpardonowo obraził wyborców Rafała Trzaskowskiego. "Buractwo w pełnej krasie"
   2. Okropny skandal w Szklarskiej Porębie. W głowie się nie mieści, karygodne zachowanie
   3. Cudowny nawóz z 3 składników. Pomidory i ogórki będą po nim rosły jak szalone
   4. Trzeba się spieszyć, tylko dziś Biedronka rozdaje niezastąpiony produkt w niebywałej ilości. Zupełnie za darmo
   5. Wstrząsające doniesienia z wakacji nad Bałtykiem. 1-razowe grille na plaży, ojciec z butelką krzyczący na syna, nie mieści się w głowie
   6. Justyna Żyła rozpaczliwie ratowała swoje małżeństwo z Piotrem. Prawda wyszła na jaw, nie chciał się zgodzić na drastyczny krok

Źródło: regiony.tvp.pl

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł