Wigilia i przepyszne potrawyARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czemu na kolację wigilijną podajemy dokładnie 12 potraw? Odpowiedź cię zaskoczy

Wigilia jest jednym z tych dni, który z niecierpliwością wyczekuje się niemal na całym świecie. Spotkanie z najbliższymi, prezenty i fantastyczne jedzenie, są nie lada atrakcjami. Warto bliżej przyjrzeć się kulinarnym tradycjom. Większość osób zakłada, że 12 potraw odnosi się do liczby apostołów. Jednak dawniej symbolizowały również dobrostan domowników.

Nie da się ukryć, że Wigilia słynie z przepysznych potraw, które przyprawiają o szybsze bicie serca. Niektórzy specjalnie szykują miejsce w żołądku, aby móc skosztować wszystkich 12 dań. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, skąd wzięła się ta liczba.

Wigilia i tradycja związana z jedzeniem

Wigilia rządzi się swoimi prawami, które w znacznej mierze odnoszą się do kulinariów. Jakiś czas temu wspominaliśmy jaki specjał grzybowy poleca Robert Makłowicz. Tym razem pod lupę weźmiemy słynne 12 dań.

Bez wątpienia Wigilia jest wiekową tradycją, która przez lata przechodziła przeróżne zmiany. Dawniej na stołach musiało się pojawić 7 różnych specjałów. Symbolizowały one szczęśliwą cyfrę i dni tygodnia. Wraz z upływem czasu powiększono jadłospis.

Kiedy nadchodzi Wigilia w wielu domostwach pojawia się 12 dań. Przeważnie zakłada się, że odnoszą się do liczby apostołów, jednak lata temu mało kto mógł sobie pozwolić na taką ucztę. W związku z tym bardziej prawidłowym jest stwierdzenie, iż 12 potraw symbolizuje dobrobyt.

90% Polaków nie wie, jak sprawdzić czy karp jest świeży. Wystarczy spojrzenie w jedno miejsce90% Polaków nie wie, jak sprawdzić czy karp jest świeży. Wystarczy spojrzenie w jedno miejsceCzytaj dalej

Warto również zauważyć, że liczba 12 dotyczy miesięcy w roku. Niewykluczone zatem, iż Wigilia z tradycyjnymi potrawami ma na celu zapewnienie nam oraz gościom roku pełnego urodzaju. Każdy, kto kultywuje takie tradycje, powinien wiedzieć co musi znaleźć się na wigilijnym stole.

Potrawy bez których Wigilia nie byłaby taka sama

12 dań serwowanych podczas Wigilii powinny zawierać odpowiednie składniki, które mają określoną symbolikę. Podczas uczty nie może zabraknąć grzybów. Często dodajemy je do kapusty i pierogów. Dawniej były one oznaką zdrowia i siły.

Ryba goszcząca na świątecznych stołach odnosi się do Jezusa oraz odradzania życia. Warto zauważyć, iż wiele spośród tradycji jest zaczerpniętych jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, w związku z tym rybę można interpretować dwojako.

Tradycyjna Wigilia powinna obfitować w owoce. Na uwagę zasługują gruszki, które mają zapewniać długowieczność. Z kolei jabłka oznaczają miłość i zdrowie. Suszone śliwki mają rzekomo odpędzać złe moce, co jeszcze bardziej nawiązuje do czasów sprzed dominacji chrześcijaństwa.

Na wigilijnym stole nie powinno zabraknąć dań z makiem, który jest symbolem bogactwa. Natomiast piernik oznacza dobrobyt i wysoki status społeczny. Ten smakołyk możemy wykorzystać, chociażby w przepysznej zupie na słodko.

Oczywiście Wigilia nie może obejść się bez chleba. Powszechny produkt ma symbolizować odrodzenie i nowe życie. Nie da się ukryć, że okres świąteczny sprzyja zadumie nad znaczeniem poszczególnych tradycji. Czasami warto się nad nimi trochę pochylić, by je lepiej poznać.

Artykuły polecane przez redakcję Smakoszy:

Źródło: Radio ZET

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł