Obostrzenia mogą być modyfikowane
Canva.com / Monkey Business Images

Jednak nie otworzą ogródków i restauracji?

Nie da się ukryć, że obostrzenia w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wystarczy pomyśleć o ograniczeniach, które nałożono na całą branżę gastronomiczną. Rzecznik rządu wypowiedział się na temat ewentualnego wstrzymania luzowania obostrzeń.

Ostatnio wszyscy cieszyli się na wieść, że obostrzenia powoli będą wycofywane. Już od 15 maja możliwe będzie przyjmowanie klientów przez lokale gastronomiczne. Oczywiście dotyczy to tylko ogródków na świeżym powietrzu. Okazuje się, że luzowanie obostrzeń wcale nie jest takie pewne.

Obostrzenia coraz mniej dotkliwe

Bez wątpienia obostrzenia są niezbędnym elementem walki z panującą pandemią. Jedne z najbardziej dotkliwych ograniczeń dotknęły branżę gastronomiczną. Lokale nie mogą w swoich progach gościć klientów już od października.

Obostrzenia odbiły się na przychodach restauracji. Możliwość realizowania zamówień na wynos i z dostawą okazała się niewystarczająca. Jakiś czas temu wspominaliśmy o apelu, który wystosowała branża gastronomiczna.

W ostatnim czasie wiele osób odetchnęło z ulgą na wieść o tym, że obostrzenia będą stopniowo znoszone. Zapowiedziano, że od 15 maja lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować swoich klientów na świeżym powietrzu.

Silnie trujący grzyb w polskich lasachSilnie trujący grzyb w polskich lasachCzytaj dalej

Trzeba przyznać, że nawet możliwość przebywania w restauracyjnych ogródkach, jest aktualnie nie lada atrakcją. Niestety istnieje możliwość wstrzymania luzowania obostrzeń. Wypowiedź rzecznika rządu nie pozostawia najmniejszych złudzeń.

Obostrzenia dotknęły branżę gastronomiczną

(Canva.com / lichaoshu)

Rzecznik rządu o ewentualnym wstrzymaniu luzowania obostrzeń

Na wczorajszej konferencji padło to wprost. Gdyby sytuacja się pogarszała, to pewne etapy mogły być modyfikowane — wyjaśnił Piotr Müller w czwartkowym programie Gość Radia ZET, przytaczany przez portal Radio ZET.

Z pewnością takie informacje mogą trochę pohamować nasz entuzjazm. Nie można wykluczyć tego, że pandemia jeszcze da o sobie znać. W związku z tym nie można jednoznacznie twierdzić, że obostrzenia będą luzowane ze stuprocentową pewnością.

Piotr Müller w trakcie rozmowy z Radiem ZET nadmienił, że rząd nie spodziewa się wzrostu zachorowań. Wszystko dzięki coraz większej liczbie zaszczepionych osób i okresowi wiosennemu, który rok temu wskazywał na mniejszą liczbę zakażeń.

Na razie nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się z prawdopodobnego i już nie tak odległego częściowego odmrożenia branży gastronomicznej. Czekali na to bardzo długo zarówno restauratorzy, jak i smakosze, którzy lubują się w dobrej kuchni. Warto wiedzieć, jak prawidłowo odstawiać sztućce po jedzeniu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Radio ZET

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł