Zakaz handlu w święto Trzech Królizdjęcie poglądowe/commons.wikimedia.org/Witoldstech/CC 4.0

Już jutro obowiązuje istotny zakaz. Dotyczy większości sklepów spożywczych, ale są wyjątki

Zakaz handlu obowiązuje nie tylko w niedzielę, ale również w święta, czyli właśnie 6 stycznia. W środę przypada święto Trzech Króli, czyli święto Objawienia Pańskiego. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Jednak są miejsca, w których w razie pilnej potrzeby, uda nam się zrobić zakupy spożywcze.

Jutro, czyli 6 stycznia obowiązuje zakaz handlu. Wielu zadaje sobie pytanie, czy w związku z tym będzie można bez przeszkód zrobić zakupy spożywcze. Odpowiedź brzmi: nie. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy już od 2011 roku. Oznacza to, że zamknięte będą wszystkie duże sklepy, w których za ladą nie może stanąć sam właściciel.

Zakaz handlu w niedziele i święta

Przed ważniejszymi świętami sklepy decydowały się na wydłużenie godzin otwarcia. Tak było choćby w przypadku świąt Bożego Narodzenia. Tym razem jednak jest inaczej.

Nawet Biedronka nie przygotowała dodatkowych godzin na uzupełnienie brakujących zapasów. Warto więc wiedzieć, jak długo otwarte są poszczególne sklepy przed świętem Trzech Króli.

Oto godziny zamknięcia sklepów we wtorek 5 stycznia:

  • Lidl - do 22:00/23:00 zależnie od sklepu,
  • Biedronka - do 22:00/23:30 zależnie od sklepu,
  • Carrefour - do 22:00/23:00 zależnie od sklepu,
  • Auchan - większość sklepów do 22:00,
  • Tesco - do 22:00/23:00 zależnie od sklepu,
  • Netto - sklepy otwarte do 22:00,
  • Dino - sklepy otwarte do 23:00 z nielicznymi wyjątkami związanymi z lokalnym prawem,
  • Żabka - sklepy otwarte do 23:00.
Zostały Ci fusy po kawie? Nie wyrzucaj, włóż do zlewu lub lodówki, efekt Cię zaskoczyZostały Ci fusy po kawie? Nie wyrzucaj, włóż do zlewu lub lodówki, efekt Cię zaskoczyCzytaj dalej

Gdzie można zrobić zakupy 6 stycznia?

Mimo iż 6 stycznia obowiązuje zakaz handlu, ustawa obejmuje szereg wyjątków dopuszczających funkcjonowanie niektórych sklepów. Jest ich aż 32, a lista uwzględnia między innymi: stacje benzynowe apteki i punkty apteczne, punkty pocztowe, punkty gastronomiczne, sklepy internetowe czy strefy wolnocłowe.

Zakupy w niedziele niehandlowe i święta zrobimy również w małych sklepach osiedlowych, w których handel prowadzony jest, jak wspominaliśmy już wcześniej, osobiście przez właściciela i na własny rachunek lub kogoś z najbliższej rodziny. Podobnie sprawa wygląda ze sklepami sieci Żabka, Freschmarket czy Stokrotka.

Niedziele handlowe w 2021 roku

Od jakiegoś czasu rząd poważnie rozważa tymczasowe zniesienie handlu w niedziele. Domagają się tego przedsiębiorcy, o czym pisaliśmy w tym artykule. Zawieszenie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele i święta mogłoby potrwać wtedy nawet do końca trwania pandemii.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Polsat News, posłanki Koalicji Obywatelskiej, Jagna Marczułajtis oraz Iwona Kozłowska, chcą aby kwestia ta poszło o krok dalej. Niedziela handlowa miałaby by obowiązywać przez cały rok.

Na ten moment nie ma jednak żadnych potwierdzonych przesłanek ze strony rządu, sugerujących, by w tej sprawie miało się coś zmienić w najbliższym czasie.

Czy zatem w niedzielę 10 stycznia, po wolnej środzie, uda nam się zrobić zakupy? Jak się okazuje - nie. Pierwsza niedziela handlowa w 2021 roku przypadnie dopiero 31 stycznia i zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, będzie to jedna z 7 niedziel handlowych w tym roku. Na kolejną okazję do niedzielnych zakupów będzie trzeba czekać aż do 28 marca.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl, next.gazeta.pl, wroclaw.naszemiasto.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł