Zarobki Polaków są nieporównywalnie niższe niż dieta poselska.eastnews/JAN BIELECKI

Wg CBOS Polakowi wystarczy 1467 zł na przeżycie. Posłowie chcą sobie podnieść pensje, należy im się?

Zarobki mające wystarczyć na podstawowe wydatki przez miesiąc, mogą zaskoczyć większość Polaków. Uśrednione sumy określone przez CBOS nie wydają się zbyt wysokie, zwłaszcza gdy porównamy je z możliwym podwyższeniem diety poselskiej. Najnowsze informacje wskazują, że może być ona wyższa niż do tej pory.

Zarobki w Polsce jak zawsze budzą spore emocje, ale są też jednocześnie przedmiotem analiz specjalistów. CBOS zbadał, jaka suma będzie zupełnie wystarczająca, by przeżyć miesiąc w Polsce. Uwzględniono wszelkie podstawowe potrzeby i okazało się, że już prawie 1500 zł może pokryć wszelkie niezbędne wydatki. Jednocześnie spore kontrowersje budzi porównianie wydatków i pensji zwykłego Kowalskiego z wysokością diety poselskiej.

Przed chwilą Biedronka wydała nagły komunikat. Sieć ostrzega wszystkich klientówPrzed chwilą Biedronka wydała nagły komunikat. Sieć ostrzega wszystkich klientówCzytaj dalej

Zarobki Polaków porównane z wysokością pensji posłów mogą szokować

Zarobki pozwalające przeżyć miesiąc na zadowalającym poziomie - bez uwzględnienia oszczędności i specjalnych wydatków - okazują się niezbyt wysokie. CBOS wzięło pod uwagę najbardziej palące potrzeby, takie jak jedzenie, opłaty za mieszkanie i codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Przeprowadzone badania wykazały, że przeciętny Polak wyda na życie na podstawowym poziomie tylko 1467 zł netto. Jest to kwota uśredniona, nie uwzględniono w niej chociażby raty kredytu za mieszkanie i podobnych wydatków. Jednocześnie dieta poselska może obecnie powrócić do wysokości, jaka obowiązywała jeszcze dwa lata temu. Oczywiście wówczas były to wyższe sumy.

Dzisiaj grzeje:

  1. Polska dostała natychmiastowe wezwanie. Cały świat czeka na reakcję
  2. Starsza klientka Biedronki chciała grzecznie zwrócić uwagę. Reakcja kasjerki ją zmroziła, wszystko opisała
  3. Ogromny błąd służb sanitarnych. Chodzi o 230 tys. testów na koronawirusa

Dieta poselska obecnie wynosi niecałe 6 tys zł. netto, przy czym 2,5 tys. zł jest przeznaczone na wykonywanie mandatu posła, a 14 tys. zł - na utrzymanie biura poselskiego. Dwa lata temu w związku z aferą związaną z nagrodami dla rządu Beaty Szydło pensja uległa obniżeniu do obecnej sumy, ale posłowie chcą właśnie, by ich obecne wynagrodzenie było wyższe o 1,2 tys. zł. "- Za inicjatywą opowiadają się głównie szeregowi posłowie PiS. Narzekają, że ich asystenci w spółkach skarbu państwa zarabiają więcej od nich. Rozwiązanie byłoby też na rękę opozycji" - informuje "Rzeczpospolita".

Wrzuć na noc do toalety ząbek czosnku. Rano oniemiejesz widząc co się stałoWrzuć na noc do toalety ząbek czosnku. Rano oniemiejesz widząc co się stałoCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Protest w samym centrum Warszawy, manifestujący ruszyli pod Sejm. "Mają dość"
  2. WizzAir pilnie poszukuje pasażerów lotu z Polski. Na pokładzie był zakażony
  3. Tradycyjny przepis na idealne ciasto drożdżowe. Jest przekazywany z pokolenia na pokolenie
  4. Sezonowe kotlety z cukinii są idealną obiadową propozycją. Warto je podać z niezwykłym sosem
  5. Raptownie zastygł i zamarł zbierając grzyby. Błyski pod ściółką zapamięta do końca życia, znalazł ich źródło
  6. Wojciech Szczęsny krytykowany po meczu Ligi Mistrzów. "Został ośmieszony"

Źródło: WP, Pikio

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł