Zarobki w branży spożywczej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, tbaeff, Getty Images

Wyjawiono zarobki Polaków w branży spożywczej. Kosmiczne pieniądze, przecieramy oczy

Zarobki w branży spożywczej okazują się być o wiele większe, niż większość z nas myślała. Jak wynika z raportu płacowego przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, początkujący pracownik fizyczny może liczyć nawet na 4,8 tys. zł miesięcznie. Z kolei kadra zarządzająca zarabia prawie 40 tys. zł miesięcznie.

Zarobki w branży spożywczej często nie były uznawane za zbyt wysokie. Początek kariery w tym biznesie często oznacza fizyczną pracę przy wykładaniu towarów, dlatego ludzie nie są przekonani, że pracując w sklepie można sporo zarobić.

Okazuje się jednak, dzięki badaniu przeprowadzonym przez firmę Sedlak&Sedlak, że fakty są zupełnie inne. Już na samym wstępie, podczas negocjowania warunków pracy, można liczyć na wysokie wynagrodzenie, które stosunkowo łatwo zwiększać awansując.

Zarobki w sklepie spożywczym mogą być ogromne

Najczęstszą grupą zawodową w branży spożywczej są pracownicy fizyczni. W raporcie płacowym zostali oni podzieleni na cztery grupy: pracownik fizyczny początkujący, doświadczony, starszy oraz lider. Pracownicy początkujący zarabiają średnio około 3,5 tyś. zł.

Jak wynika z raportu, jest to o 36% więcej, niż wynosiła w 2020 roku płaca minimalna, która ustalona została na 2,6 tyś. zł. Jak widać, nawet na początkowym stanowisku, gdzie ciężkiej fizycznej pracy jest dużo, można nieźle zarobić.

Ile dzisiaj warte są kartki żywnościowe z PRL-u? Znamy kwotyIle dzisiaj warte są kartki żywnościowe z PRL-u? Znamy kwotyCzytaj dalej

Pracownicy z kategorii liderów zarabiają o wiele więcej. Każdy, kto wytrwa w sklepie spożywczym i zdoła awansować na to stanowisko, może liczyć na miesięczną pensję wynoszącą około 5,3 tyś. zł. Taka suma jest już spora i pozwala na wiele możliwości.

Jeśli ktoś planuje starać się o stanowisko w kadrze zarządzającej, może liczyć na wyjątkowo wysokie zarobki. Największe pensje dla takich pracowników wynoszą ponad 38 tyś. zł. Trzeba mieć jednak na uwadze, że doświadczenie wymagane na takie stanowisko jest współmierne do wynagrodzenia.

Chcesz poznać kilka ciekawych przepisów, dzięki którym twoje umiejętności kulinarne staną się jeszcze lepsze? Zajrzyj do tego artykułu, z którego dowiesz się jak przygotować najlepsze ciasto, które nie wymaga użycia piekarnika. W tym tekście zdradzamy jak zrobić najlepszą zupę, która rozgrzeje w zimny dzień.

Największe podwyżki otrzymali pracownicy fizyczni

Jak czytamy na portalu money.pl, w okresie od października 2019 do września 2020, najwyższe podwyżki wynagrodzeń w omawianej branży otrzymali pracownicy fizyczni - 5 proc. Takie dane pozwalają mieć nadzieję, że w przyszłości pracownicy fizyczni będą mogli zarabiać jeszcze więcej.

Warto także nadmienić, że sprzedawcy i inni pracownicy sklepów, którzy codziennie mają kontakt z klientami, wiele ryzykują. Pandemia ciągle jest obecna i ci pracownicy narażeni są na znacznie większe ryzyko zachorowania.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: praca.money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł