Zioła - które z nich warto zebrać w lipcu?pixabay.com/congerdesign

Lipiec nas rozpieszcza. Sprawdź, jakie zioła można teraz zebrać

Zioła są bardzo ważna częścią diety każdego człowieka - dzięki nim możemy w naturalny sposób leczyć różne dolegliwości i wpływać ma nasze zdrowie. Lipiec jest idealnym miesiącem do zbierania ziół, ponieważ polany i łąki są ich pełne. Które z nich można teraz zbierać?

Zioła mają ogromne znaczenie w naturalnej medycynie ludowej. Dawniej ziołolecznictwo było głównym sposobem eliminowania różnych dolegliwości i matka natura była najlepszą apteką. Wiedza naszych babć odchodzi obecnie w zapomnienie, ponieważ o wiele łatwiej jest iść do apteki i zakupić proste i gotowe leki, których w żaden sposób nie musimy uprzednio przygotować. Pamiętajmy jednak, że naturalne zioła nie są tak szkodliwe dla organizmu. W dodatku każdy z nas może iść na łąkę i je pozbierać, więc "darmowość" i skuteczność działa przemawia na ich korzyść. Które z nich są obecnie gotowe do zbierania?

Nie wytrzymała, gdy zobaczyła kwotę. Była przygotowana na maksymalnie 2 złNie wytrzymała, gdy zobaczyła kwotę. Była przygotowana na maksymalnie 2 złCzytaj dalej

Zioła gotowe do zbioru - co w lipcu możemy zebrać z polany?

Warto pamiętać, aby zbierać zioła, które rosną z dala od dróg, miast i innych zabudowań. Wtedy możemy mieć większą pewność, że rośliny są czyste i nie wchłonęły zbyt dużo zanieczyszczeń z powietrza. Unikajmy także pól uprawnych, które zalewane są chemicznymi opryskami. Tak potraktowane rośliny nie są najlepszym źródłem zdrowotnych substancji.

Dzisiaj grzeje:

  1. Nie masz pomysłu co ugotować na obiad? Takich kotletów jeszcze nie jadłeś
  2. Kolejna grupa Polaków dostanie bon 500 plus. Sejm przyjął poprawkę, może też skorzystasz

Obecnie najczęściej spotkamy zioła liściaste, takie jak babkę lancetowata, pokrzywę, miętę, podbiał oraz kocimiętkę. Przygotujemy z nich świetne napary, które wspomogą leczenie wielu dolegliwości. W lipcu kwitną: wrotycz, koniczyna, rumianek, arnika górska oraz chaber bławatek. To właśnie w kwiatach tych ziół znajdziemy najwięcej substancji odżywczych i prozdrowotnych.

Innymi roślinami, za którymi warto się rozglądać na dzikich łąkach są: ostrożeń warzywny, piołun, przetacznik, rzepik, serdecznik, skrzyp polny. Z wszystkich powyższych przygotowywać możemy rożne nalewki, wyciągi octowe, wywary, maści i olejki.

Warto także odpowiednio je przechowywać. Po zbiorach należy rozłożyć je na kartonie, aby powychodziły z nich owady, następnie zebrać w luźne bukiety i powiesić w przewiewnym i zacienionym miejscu do wysuszenia.

Najlepsze newsy:

  1. Poród rodzinny w czasie epidemii, dwie sprzeczne informacje, a rodzice nie wiedzą komu ufać. NFZ mówi co innego, lekarze też
  2. 21 ofiar i ponad 1600 osób ewakuowanych. Porażający dramat w Azji. Koszmar nadszedł w jednej chwili
  3. Michała zwolnili z pizzerii w Kraśniku. Zemścił się na właścicielce w najbardziej perfidny sposób
  4. Ogórki z miodem w słoikach wygrywają w przedbiegach na każdej domówce. Warto zrobić je właśnie latem i cieszyć się nimi cały rok
  5. Niezapomniany deser z epoki PRL-u. Krem sułtański w nowym wydaniu smakuje jeszcze lepiej
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Ulubieniec fanów przegrał z nowotworem, pozostawił trójkę małych dzieci i żonę</li

Źródło: sekrety-zdrowia

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł