Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Galerie > Podczas gotowania rosołu łatwo o fatalne błędy. Nr 6 popełnia większość Polaków
26.03.2022 00:51

Podczas gotowania rosołu łatwo o fatalne błędy. Nr 6 popełnia większość Polaków

Rosół bez dwóch zdań jest jedną z najbardziej kultowych zup. Na stałe wpisała się w kulinarne gusta Polaków. Często gości on w naszych domostwach, jednak nie wszyscy przygotowują go w prawidłowy sposób. Już teraz przekonaj się, jakie są najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu.

Jakie błędy popełniamy podczas przygotowywania rosołu?
Jakie błędy popełniamy podczas przygotowywania rosołu?

Slajd 1 z 8

Czego nie robić podczas gotowania rosołu?

Rosół bez dwóch zdań jest jedną z najbardziej kultowych zup. Na stałe wpisała się w kulinarne gusta Polaków. Często gości on w naszych domostwach, jednak nie wszyscy przygotowują go w prawidłowy sposób. Już teraz przekonaj się, jakie są najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu.

Slajd 2 z 8

Rosół nie lubi pośpiechu

Nie od dziś wiadomo, że kulinaria nie lubią pośpiechu. Rosół nie jest tutaj wyjątkiem. Uwielbiana zupa powinna gotować się jak najdłużej. Dlatego też należy zadbać o to, by ogień pod garnek był jak najmniejszy. W przeciwnym wypadku nasz wywar będzie znacznie mniej bogaty w smak.

Slajd 3 z 8

Gotowanie rosołu na zbyt chudym mięsie

Niektórzy smakosze, chcąc przygotować zdrowszą wersję rosołu, decydują się na wybór chudego mięsa. Niestety, jest to poważne uchybienie. Trzeba pamiętać, że tłuszcz jest nośnikiem smaku i to właśnie on w znacznej mierze odpowiada za apetyczność naszej zupy.

Slajd 4 z 8

Rosół wyłącznie na mięsie z kością

Skoro już o mięsie mowa nie można zapomnieć o tym, że produkt, na którym przyjdzie nam gotować rosół, powinien zawierać kości. Dzięki nim rosół będzie bardziej odżywczy i smakowity. Jakich jeszcze błędów należy się wystrzegać?

Slajd 5 z 8

Nie oszczędzaj na składnikach

Wiele osób sądzi, że do rosołu można wrzucić właściwie wszystko. Tym samym w garnku lądują przesuszone warzywa i wątpliwej jakości mięso. W takiej sytuacji nie powinniśmy się spodziewać, że rosół będzie obłędnym daniem. Warto pamiętać, że za smak odpowiada również jakość dodawanych składników

Slajd 6 z 8

Niemal każdy popełnia ten błąd

Zaledwie garstka osób zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie przyprawy do rosołu dodaje się w tym samym czasie. Większość Polaków dodaje je beztrosko w trakcie gotowania. Warto zapamiętać, że pieprz ziarnisty, ziele angielskie i liście laurowe najlepiej umieszczać w wywarze na początku przygotowań. Wówczas zdążą puścić aromat. Natomiast świeżo mielony pieprz, majeranek i lubczyk należy umieszczać pod koniec gotowania. Wtedy nie stracą one swoich walorów smakowych

Slajd 7 z 8

Mięso wstawiamy do zimnej wody

Podczas gotowania rosołu koniecznie należy się wystrzegać wstawiania mięsa do gorącej wody. Wówczas większość zawartych w nim składników odżywczych zostanie uwięziona w środku. Niestety, odbije się to również na walorach smakowych.

Slajd 8 z 8

Nie zostawiaj rosołu na kuchence

Kiedy nasz rosół jest już gotowy, znaczna część smakoszy trzyma go na kuchence. Nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się, że zbyt długie trzymanie jedzenia w temperaturze pokojowej może sprzyjać potencjalnym zatruciom pokarmowym. Dlatego po skończeniu jedzenia, nadwyżkę zupy warto jak najszybciej schłodzić. Oczywiście nie powinno wstawiać się ciepłego wywaru do lodówki. Lepiej sprawdzi się balkon

Tagi: