Smakosze.pl Przepisy Domowe łazanki z kapustą kiszoną i grzybami
kadr z filmu Łazanki z kapustą zamieszczonego na kanale Anka Gotuje/ YouTube

Domowe łazanki z kapustą kiszoną i grzybami

25 marca 2022
Autor tekstu: Marianna Umerle

Łazanki: z kapustą kiszoną czy ze słodką kapustą?

Popularne łazanki najchętniej spożywamy z kiszoną lub ze słodką kapustą oraz dodatkami w postaci grzybów, kiełbasy lub innego mięsa. Często również dodajemy je do wigilijnej zupy grzybowej. I tu pojawia się pytanie: czy przygotować łazanki z dodatkiem kiszonej kapusty czy słodkiej kapusty? Odpowiedzią może być kompromis, czyli łazanki z mieszaną kapustą. Każda z nich ma w sobie wiele cennych witamin i minerałów. W białej kapuście znajdziemy dużo witaminy C i A, a także wszystkim wapnia, magnezu i potasu. Z kolei kiszona kapusta to źródło kwasu mlekowego, który sprzyja utrzymaniu właściwej flory bakteryjnej jelit. Niezależnie, jaką kapustę dodasz do swoich łazanek, wybór będzie zawsze dobry.

Makaron łazanki: nie kupuj, tylko zrób go w domu! 

W sklepach aż roi się od gotowych makaronów typu łazanki. Możemy znaleźć je w każdym markecie. Nie da się ukryć, że z gotowymi łazankami przygotowanie potrawy jest naprawdę błyskawiczne. My jednak polecamy samodzielne przygotowanie makaronu łazanki w swoim domu. Po pierwsze, jest to zdrowsze rozwiązanie. Do łazanek domowych używamy świeżych i sprawdzonych składników. Po drugie, przepis na tradycyjne łazanki jest naprawdę banalnie prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. I wreszcie – po trzecie – jaka to satysfakcja ugotować łazanki z kapustą od początku do końca, od A do Z. Prawda?

Przepis na domowe łazanki z kapustą kiszoną i grzybami

W naszym przepisie postawiliśmy na kapustę kiszoną oraz grzyby – leśne lub pieczarki. To najprostszy przepis, który możesz modyfikować według własnego uznania. Sprawdź!

Składniki

Na kapustę z grzybami:

  • 400-500 g kiszonej kapusty

  • 100 g pieczarek lub grzybów leśnych (np. borowików)

  • 1 duża cebula lub 2 średnie

  • 5 łyżek oleju roślinnego

  • 3 liście laurowe

  • 2 ziela angielskie

  • pieprz

  • kminek

  • sól

Na domowe kluski łazanki:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej

  • 2 jajka

  • 2 łyżki oleju roślinnego

  • sól

undefined

Przygotowanie kapusty kiszonej do łazanek

Umyj grzyby pod bieżącą wodą i włóż do miski lub garnka. Zalej je zimną wodą i zostaw na parę godzin. Najlepiej, żeby moczyły się całą noc. Następnie gotuj je w tej samej wodzie przez około 20-30 minut. Odcedź i zachowaj wywar. Teraz przepłucz kiszoną kapustę zimną wodą i odciśnij. Następnie ją posiekaj. Weź dużą i najlepiej głęboką patelnię. Podgrzej na niej olej roślinny i wrzuć pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy cebula się zeszkli, możesz dodać kapustę. Dodaj również przyprawy: liście laurowe, ziela angielskie, pieprz, kminek i – jeśli jest taka potrzeba – szczyptę soli.

Podsmaż kapustę przez parę minut, a potem dodaj do niej grzyby. Po 2-3 minutach dolej do niej wywar z grzybów. Gotuj pod przykryciem przez 20 minut, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie zdejmij pokrywkę z patelni, żeby odparować wodę. Gotuj około 15 minut, a potem odstaw do wystygnięcia.  Część tak przygotowanej kapusty możesz również włożyć do słoików i wykorzystać do łazanek w kolejnych dniach. Kapusta może stać w lodówce przez kilka dni.

Obserwuj nas w
autor
Marianna Umerle

Autorka tekstów.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy