Obiad dla porządnie głodnych - przepis na tradycyjne zrazy wołowe
O zrazach pisał już nadworny kurzach króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. O zrazach pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. O zrazach rozprawiano na Litwie, Białorusi i w szlacheckiej Polsce. Jest to jedno z tych dań, którymi możemy się pochwalić na arenie światowej. Istnieje kilka odmian zrazów, ponieważ mogą być one zawijane z niespodzianką w środku lub zwykłe płaty mięsa duszone w sosie. Dodatkowo zrazy kochają dodatki w postaci ziemniaków, kasz oraz surówek z kapusty czerwonej, a także towarzystwo ogórków kiszonych będzie dla nich korzystne.
- 5 plastrów wołowiny z udźca.- musztarda ostra- dwa ogórki kiszone- jedna cebula- sól- pieprz- papryka ostra mielona- 300 g wędzonego boczku- 2 gałązki natki pietruszki- rozmaryn- 250 ml wina- kilka suszonych grzybów
Do zrazów wołowych potrzebujesz:
Zrazy wołowe staropolskie
Przygotowanie zrazów wołowych
Cebulę pokroić w słupki i podsmażyć na patelni. Pokroić ogórka kiszonego w słupki. Mięso włożyć między kawałki foli spożywczej, a następnie utłuc na równy, płaski plaster.
Każdy kawałek posolić i popieprzyć, a także dodać odrobinę papryki ostrej mielonej i opcjonalnie oregano, posmarować musztardą, ułożyć po plasterku boczku, słupku ogórka kiszonego oraz kawałku cebuli. Zawinąć całość i spiąc wykałaczkami, aby się nie rozwijały.
Zrazy obsmażyć na patelni z każdej strony, a następnie przełożyć do garnka i zalać je 200 ml wody.Do wywaru dodać kilka suszonych grzybów, resztę z podsmażonej cebuli, 2 gałązki natki pietruszki, rozmaryn oraz 250 ml wina. Gotować pod przykryciem do momentu, aż mięso zacznie zrobi się miękkie około 40/60 minut, ewentualnie doprawić solą i pieprzem. Opcjonalnie można dodać troszkę śmietanki lub łyżkę mąki, gdyby sos był za rzadki.
Jeśli chcesz możesz również przełożyć swoje zrazy do naczynia żaroodpornego razem z całym sosem i zapiec je w piekarniku. Podawać ciepłe z dodatkiem kaszy gryczanej i surówki z czerwonej kapusty.
Woda, czy bulion do zrazów wołowych?
Jeśli masz czas możesz wcześniej przygotować bulion warzywny w którym będą się dusić .
Składniki:
- 2 litry wody- 1 duża cebula- 2 marchewki- pietruszka- pół selera- pół pora- 3 natki pietruszki- łyżka oliwy- 4 ziela angielskie- 2 liście laurowe- sól najlepiej gruboziarnista- pieprz w ziarnach- sos sojowy jasny
Przygotowanie bulionu
Do garnka wlać dwa litry wody i postawić na gazie. Marchewkę, pietruszkę, seler i por umyć, a następnie włożyć do garnka z wodą i zagotować. Dodać sól, ziele angielskie oraz liście laurowe, a także kilka ziaren pieprzu, a następnie zmniejszyć ogień.
Cebulę obrać i opalić palnikiem gazowym (może być ten od kuchenki), a następnie włożyć ją do garnka, dodać sos sojowy, natki pietruszki, zamieszać i przykryć.Gotować całość na małym ogniu z uchyloną pokrywką przez półtorej godziny, a następnie pozostawić do wystygnięcia i przelać przez sitko.