Piersi kaczki z sosem pomarańczowo-imbirowym
Piersi kaczki z sosem pomarańczowo-imbirowym
Jak przyrządzić pierś z kaczki, żeby nie była sucha?
Pieczona pierś z kaczki to wciąż danie wytrawne, które wymaga odrobiny doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy, jak ją przygotować, by jej zbytnio nie wysuszyć. Dobrze przyrządzona pierś z kaczki to soczyste i kruche mięso, aromatyczna skórka i niezwykły, delikatny smak, ale bez zbędnego tłuszczu . Sekret dobrze przygotowanej piersi z kaczki tkwi w odpowiednio dobranym czasie pieczenia i dobrze wyregulowanej temperaturze pieczenia. Kaczkę wstawia się do nagrzanego do 200 stopni piekarnika, w połowie zmniejszając temperaturę. Ważne jest też, by przed obróbką kaczkę wcześniej wyciągnąć z lodówki – musi być ogrzana do temperatury pokojowej . Z kolei po upieczeniu nie wolno wyciągnąć jej za wcześnie z pieca, musi w nim spokojnie „dojść do siebie”. Przygotowania do pieczenia kaczki, w tym marynowanie jej, najlepiej zrobić kilka godzin przed rozpoczęciem pieczenia , żeby mięso skruszało i nabrało zapachu przypraw i owocowych dodatków.
Owocowe dodatki do pieczonej kaczki
Mięsa, a szczególnie pieczona kaczka, lubią dodatki owocowe . Sos śliwkowy, malinowy, żurawina, pomarańcze z imbirem czy jabłka czynią z pieczonej kaczki wyjątkowo wytrawne danie, na każdą okazję, również na uroczyste poczęstunki. Można je dodawać w postaci sosów, farszy czy sałatek podanych do obiadu.
Pieczone filety z kaczki z sosem pomarańczowo-imbirowym
Aromat pomarańczy i imbiru, w połączniu z pieczoną kaczką i puree ziemniaczane, oto wyjątkowa propozycja na uroczysty obiad z rodzina bądź przyjaciółmi.
Składniki:
-
2 piersi kaczki ze skórką
-
2 łyżki klarowanego masła lub oleju roślinnego
-
1/3 szklanki białego wina
-
2 pomarańcze
-
skóra starta z 1 pomarańczy
-
3 łyżki dżemu pomarańczowego lub konfitury
-
1 łyżka drobno startego imbiru
-
2 łyżki miodu
-
1 łyżka rodzynek
-
1/2 łyżeczki cynamonu
-
1/3 łyżeczki suszonego estragonu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
-
Piersi z kaczki umyć, osuszyć papierowymi ręcznikami. Skórkę ponacinać na krzyż aż do mięsa, nie przecinając go. Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Rozgrzać patelnię na średnim ogniu, dać klarowane masło lub wlać olej, ułożyć piersi skórką do dołu i smażyć przez 4 minuty na średnim ogniu, aż skórka będzie złota.
-
Następnie przełożyć piersi na drugą stronę i smażyć przez 1 minutę. Piersi ułożyć skórką do góry w naczyniu żaroodpornym i wstawić do piekarnika (zlać tłuszcz do pojemnika, patelni nie myć).
-
Kaczkę piec przez 15 minut (średnio wysmażone mięso) lub 18 minut (dobrze wysmażone mięso). Piersi wyjąć na talerz, przykryć folią aluminiową i odstawić na kilka minut żeby „odpoczęły”. Po tym czasie pokroić je na cienkie i ukośne plasterki.
-
W międzyczasie zrobić sos pomarańczowo-imbirowy: do miski włożyć wszystkie składniki sosu, na dno wsypując rodzynki i estragon jeśli go używamy, tak aby moczyły się w soku. Odstawić do czasu gdy kaczka będzie gotowa.
-
Soki, które wypłynęły z mięsa wlewamy na patelnię po kaczce, dodajemy wino i gotujemy na większym ogniu, aż płyn prawie całkowicie się zredukuje, a alkohol odparuje. Gdy na patelni pozostanie około 1 łyżki gęstego płynu, dodajemy wszystkie składniki sosu pomarańczowego wymieszane w miseczce i zagotowujemy. Po kilkunastu sekundach gotowania odstawiamy patelnię z ognia (sos powinien trochę zgęstnieć).
-
Dodajemy ugotowany ryż i pokrojoną w plasterki pierś kaczki
Opcjonalnie można podawać taką kaczkę z puree ziemniaczanym, smażonymi na tłuszczu z kaczki, półksiężycami ziemniaków czy smażonym makaronem.
undefined