Babeczki z malinami – przepis na owocowe cudo
Cud malina!
Czy wyobrażasz sobie zimową herbatę bez babcinych malin ze słoika? A może znasz smak malin zjadanych wprost z krzaka? Niewątpliwie każde ze skojarzeń, które wiąże się z tymi owocami, wywołuje na twarzy uśmiech. Nic dziwnego, ponieważ są to wyjątkowe dary natury – przepyszne, a do tego pełne witamin (m.in. C i witamin z grupy B).
Znakomicie sprawdzają się w świeżej formie, ale stanowią też dobry dodatek do sałatek czy nawet dań mięsnych. Przede wszystkim są jednak królowymi deserów, w tym babeczek z malinami. Tego typu muffinki są bardzo proste w przygotowaniu. Stworzone są ze składników, które zwykle mamy pod ręką, dlatego też zrobisz je nawet w przypadku niespodziewanej wizyty gości – raz dwa przygotujesz masę, wrzucisz do piekarnika i gotowe! Bez wątpienia każdy poprosi o dokładkę – może więc od razu przygotujesz podwójną porcję? :)
Przepis na babeczki z malinami
Składniki:
-
3 jajka
-
150 g masła
-
150 g mąki ziemniaczanej
-
50 g mąki pszennej
-
125 g cukru
-
1 łyżeczka proszku do pieczenia
-
szczypta soli
-
maliny – po 3-5 do każdej babeczki
-
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
-
Masło roztop w rondelku i gotuj na średnim ogniu przez 3-4 minuty – pilnuj, aby było lekko złote, lecz nie przypalone.
-
Odstaw masło z ognia i w oddzielnej misce wymieszaj mąkę ziemniaczaną, szczyptę soli i proszek do pieczenia.
-
Jajka utrzyj z cukrem na gładką masę. Następnie dodaj do niej lekko ostudzone, roztopione masło – rób to powoli, cały czas mieszając.
-
Powstałą masę połącz z mąką ziemniaczaną wymieszaną z solą i proszkiem do pieczenia – mieszaj energicznie, by nie powstały grudki. Kiedy całość będzie już jednolita, dodaj do niej mąkę pszenną przesianą przez sitko. Mieszaj, aż ponownie uzyskasz gładką masę.
-
Do specjalnej blachy do pieczenia babeczek włóż papilotki lub przygotuj silikonowe foremki do pieczenia muffinek. Do papilotek lub foremek wlewaj masę – dwie łyżki, następnie włóż w nie maliny i znów ciasto. Masa z malinami nie powinna wypełniać całych foremek, najlepiej do ¾ ich wysokości – pamiętaj, że ciasto w trakcie pieczenia urośnie.
-
Przygotowane babeczki z malinami włóż do rozgranego do 180°C piekarnika i piecz około 20 minut. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy są już gotowe w środku, jest wbicie w jedną z babeczek patyka do szaszłyków – jeśli jest suchy, wypiek można już spokojnie wyjąć.
-
Postaw babeczki do ostygnięcia i posyp przecedzonym przez sitko cukrem pudrem.
Jak urozmaicić przepis na muffinki z malinami?
Gotowanie i pieczenie powinno przede wszystkim sprawiać ogromną przyjemność – podobnie jak efekt końcowy. Dlatego też warto czasem poeksperymentować i postawić na dodatki, które lubimy. Jeśli lubisz smak kokosa, dodaj do masy wiórki kokosowe. Jeśli zaś uwielbiasz wszystko co cynamonowe, dodaj cejloński cynamon mielony i ciesz się smakiem – możesz nim także posypać wierzch już gotowych babeczek.
A może masz chęć na babeczki z malinami i nutką kakao? Dodaj wtedy do masy 2-3 łyżki naturalnego kakao w proszku. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać całość – tak, by nie było grudek.
Swój wypiek możesz urozmaicić też innymi owocami, np. borówkami, truskawkami czy wiśniami. Możesz zrobić babeczki z jednym wybranym owocem lub wymieszać kilka – do wyboru, do koloru!
Co ważne, śmiało możesz regulować słodkość swoich muffinek. Jeśli są zbyt słodkie, dodaj do masy mniej cukru. Jeśli zaś za mało, dołóż go więcej. Babeczki z podanego tu przepisu nie grzeszą słodkością.
Piękno wewnątrz i na zewnątrz – jak ozdobić babeczki z malinami?
Dobrym pomysłem jest wykończenie babeczek z malinami lukrem. Do jego przygotowania wystarczy tylko cukier puder (1 szklanka) i sok z cytryny (2 łyżki). Oba składniki umieszczasz w miseczce – cukier puder warto przesiać przez sitko – a następnie ucierasz grzbietem łyżki do momentu uzyskania gładkiej masy. Jeśli wyjdzie za gęsta – dodaj jeszcze odrobinę soku z cytryny (lub wody). Jeśli zaś zbyt rzadka – dosyp cukier puder.
Co ważne, jeśli Twoje babeczki będą jeszcze ciepłe, lukier bardzo szybko na nich zaschnie. Jeżeli więc chcesz umieścić na wierzchu dodatkowe maliny do ozdoby, musisz zrobić to od razu. Dobra przyczepność jest dużym plusem lukru – możesz swoje muffinki z malinami posypać wtedy dowolnymi ozdobami do wypieków. Mogą być to kolorowe posypki, piękne kwiaty cukrowe, a jeśli przygotowujesz je dla najmłodszych – świetnie sprawdzą się figurki cukrowe z bohaterami ulubionych bajek. W przypadku korzystania z lukru i innych słodkich ozdób, warto nieco ograniczyć słodkość samych babeczek. Lekko kwaskowate maliny znakomicie wtedy zrównoważą smak i tym samym zaspokoją kubki smakowe największych nawet łasuchów.