Cienkie, idealne do nadziewania naleśniki - podstawowy przepis
Dobrze przygotowana masa po usmażeniu zmienia się w cienkiego i smacznego naleśnika, który cieszy podniebienie, nawet bez dodatków. Doskonale znamy historię, gdzie połowa usmażonych naleśników, znika jeszcze zanim dotrwają do kolejnego etapu przygotowywania dania. Są idealną bazą, która sprawdzi się, jako różnorodne potrawy.
Naleśniki krok po kroku
Z pozoru łatwe i szybkie ciasto, które potrafi przygotować każdy, może przyprawić nam trochę kłopotu. Jednak jeśli mamy zbilansowany przepis i poświęcimy około 10-15 minut na przygotowanie, to z pewnością, po drodze, nie natrafimy na żadne przeszkody. Najważniejsza w naleśnikach jest konsystencja ciasta – jeśli masa wyjdzie zbyt gęsta, to nasze placki będą zbyt grube i ciężko je będzie usmażyć, szybko zastygną na rozgrzanej patelni, a ciasto nie zdąży się rozpłynąć w odpowiedni kształt. Natomiast, jeśli masa będzie zbyt lejąca, to naleśniki będą słabe i mogą rozpaść się przy próbie przewrócenia.
Z naszym przepisem nie musisz martwić się o naleśnikowe problemy. Potrzebne Ci będą następujące składniki:
200 ml mleka100 ml mineralnej lub gazowanej wody w temperaturze pokojowej2 jajka100 g mąkiszczypta soliszczypta cukru2 łyżki oleju
W dużej misce lub garnku umieść wszystkie sypkie składniki. Powoli wlej mleko oraz wodę. Cały czas energicznie mieszaj, aby nie powstały grudy. Możesz używać ręcznej trzepaczki lub miksera. Gdy ciasto stanie się już jednolite, dodaj jajka oraz olej. Na bieżąco kontroluj konsystencję ciasta, które powinno być delikatnie lejące i jednolite. Jeśli włożysz do miski łyżkę, powinna ona delikatnie, powoli opaść do krawędzi.
Tak przygotowana masę możesz od razu użyć do smażenia naleśników lub pozwolić jej odpocząć przez około 20 min., nie jest to jednak konieczne. Przelewaj ciasto na patelnię za pomocą chochli trzymanej w jednej ręce, a druga ręką manewruj rozgrzanym naczyniem tak, aby masa pokryła całą powierzchnię cienką warstwą.
Wytrawne czy słodkie? Oto jest pytanie
Ilość soli i cukru jest zależna od tego jakie naleśniki planujesz wykonać – wytrawne czy słodkie. W zależności od tego, którą wersję wybierasz, zwiększ ilość jednego lub drugiego składnika według własnej preferencji. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na wersję z większą ilością cukru, polecamy odlać trochę ciasta i dodać parę łyżek kakao. Masa zmieni kolor i smak na bardziej czekoladowy, a dwa rodzaje naleśników na stole, zaskoczą biesiadników.
Jeśli masz więcej czasu, możesz spróbować stworzyć dwukolorowe wzory na patelni, dodając raz jasnej, raz ciemnej masy. Jeśli połączysz je z białym serem, owocami, dżemem lub czekoladowym kremem, to gwarantujemy, że nie pokochasz już innego deseru!
Jeśli w Twoim sercu pierwsze skrzypce gra wersja wytrawna, to z pewnością z przyjemnością przygotujesz pyszne krokiety z aromatycznym farszem lub nadziejesz naleśniki żółtym serem, pieczarkami, papryką i mięsem, aby stworzyć cudowne kieszonki, które możesz zapiec na patelni z odrobina masła lub zapiec w piekarniku z dodatkiem sosu pomidorowego.
Ostatnio modnym daniem stał się makaron naleśnikowy. Za tą tajemniczą nazwą nie kryje się nic innego jak nasze ukochane placki, które pocięte w wąskie i długie paski, są dodawane do różnego rodzaju zup – najczęściej do rosołu lub zupy pomidorowej. To niecodzienne połączenie, zdobyło już grono wiernych fanów, którzy na stałe zrezygnowali z dodatku zwyczajnego makaronu do pierwszego dania. Zachęcamy do wypróbowania każdej wersji, ponieważ róże interpretacje, tego samego dania, poszerzają nasze kulinarne horyzonty i sprawiają, że miłość do gotowania stale rośnie!