Smakosze.pl Przepisy Domowe jagodzianki. Babciny przepis, prosty i szybki
fot. youtube/kuchnia doroty

Domowe jagodzianki. Babciny przepis, prosty i szybki

25 marca 2022

Domowe bułeczki z nadzieniem jagodowym pozostają świeże przez długi czas. Dzięki temu możemy na zapas upiec większą liczbę drożdżówek i cieszyć się nimi nawet przez kilka dni.

Jagodzianki z tradycją

Wiele pysznych jagodzianek wypiekanych w różnych rejonach Polski znajduje się na liście produktów tradycyjnych. Bułeczki wytwarza się z wykorzystaniem metod i przepisów dziedziczonych z pokolenia na pokolenie od wielu lat. Warto te przepyszne drożdżówki wykonywać latem i wczesną jesienią, kiedy mamy dostęp do pysznych, świeżych owoców. W zimne miesiące można ratować się produktami mrożonymi.

Składniki na smaczne jagodzianki

Domowe jagodzianki zdecydowanie będą hitem każdego spotkania . Ich wykonanie jest bardzo proste, a efekt przepyszny.

Składniki na ciasto:

30 g drożdży świeżychszklanka ciepłego mleka500 g mąki pszennejjajko5 żółtekpół szklanki cukru100 g  masłaSkładniki na nadzienie:

300 g jagód3 łyżki cukrułyżka skrobi ziemniaczanejDodatkowo:opcjonalnie lukier lub cukier puder do oprószenia jagodzianek z wierzchużółtko z łyżką mleka do posmarowania bułeczek przed pieczeniem

Przepis na pyszne jagodzianki

Drożdże wyjmujemy z lodówki chwilę przed planowanym przyrządzaniem ciasta, by nabrały temperatury pokojowej. Kruszymy je i wkładamy do miski oraz przygotowujemy zaczyn – mleko delikatnie podgrzewamy do letniej temperatury i jego połową zalewamy drożdże. Dodajemy łyżeczkę cukru oraz jedną kopiastą łyżkę mąki. Całość dokładnie mieszamy, przykrywamy miskę bawełnianą ściereczką i odstawiamy zaczyn w ciepłe miejsce na około 20 minut. Mieszanina powinna podwoić swoją objętość.

Do miksera albo osobnej miski wbijamy jedno całe jajko oraz pięć żółtek. Dodajemy resztę przygotowanego cukru i wszystko ze sobą ucieramy na wysokich obrotach. Masa powinna być jasna i puszysta. Do rondelka wkładamy masło i roztapiamy je na niewielkim ogniu, pozostawiamy do przestudzenia.

Do oddzielnej dużej miski przesiewamy mąkę pszenną. Dodajemy do niej wyrośnięty zaczyn drożdżowy oraz pozostałe mleko (powinno być letnie – możemy je znów delikatnie podgrzać). Dokładamy również roztarte na puszystą masę jajko z żółtkami i cukrem oraz płynne, przestudzone masło. Wyrabiamy ciasto ręcznie przynajmniej przez 15 minut. Powinno ładnie odchodzić od rąk – na początek można oprószyć dłonie mąką, by mniej się kleiło.

Wyrobione ciasto formujemy w kulkę i wkładamy do miski przyprószonej mąką, a następnie przykrywamy naczynie ściereczką. Odkładamy całość w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Ciasto będzie gotowe, gdy podwoi swoją objętość.

Gdy ciasto leżakuje, zabieramy się za przygotowanie nadzienia do pysznych jagodzianek. Świeże jagody przesypujemy na sitko i dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Odcedzamy owoce i wykładamy na ręczniki papierowe w celu osuszenia. Następnie przekładamy je do miseczki i dodajemy skrobię ziemniaczaną oraz cukier, całość mieszamy.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe wykładamy na stolnicę i wyrabiamy przez około minutę aż do pozbycia się pęcherzyków powietrza. Rolujemy je i z wałeczka wydzielamy 14-16 równych części. Każdy kawałek ciasta formujemy w dłoniach do utworzenia płaskiego placka i nakładamy na niego farsz jagodowy. Brzegi ciasta dokładnie zlepiamy ze sobą tak, jakbyśmy lepili pierogi. Następnie utworzone ciastka rolujemy w dłoniach do uzyskania owalnego kształtu. Postępujemy podobnie z pozostałymi kawałkami ciasta i farszem.

Okrągłe bułeczki z farszem układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odpowiednie odstępy – jagodzianki jeszcze urosną. Ciastka kładziemy zlepieniem do dołu, by nie otworzyły się w piekarniku. Przykrywamy słodycze ściereczką i odstawiamy jeszcze na 30 minut. W miseczce mieszamy żółtko z odrobiną mleka i taką pastą smarujemy wszystkie jagodzianki.

Piekarnik nastawiamy na 180 stopni i czekamy, aż się nagrzeje. Wkładamy blachę z jagodziankami na środkową półkę i pieczemy drożdżówki około 15 minut – do zarumienienia. Wypieki wyciągamy z pieca i pozostawiamy do przestygnięcia. Na koniec możemy posypać je cukrem pudrem albo polać lukrem i gotowe!

Przepyszne bułeczki z jagodami zasmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Możemy podawać je gościom do południowej kawy albo zajadać się nimi w trakcie wieczornego seansu filmowego. Jagodzianki są też wygodne w przenoszeniu – bez problemu zapakujemy je w pudełeczko i zabierzemy ze sobą do pracy, szkoły albo wręczymy gospodarzom na przyjęciu. Gwarantujemy, że każdy sięgnie po kolejną!

Obserwuj nas w
autor
Adrianna Szałkowska

Autorka tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy