Smakosze.pl Przepisy Duszona cykoria na maśle
pixabay.com

Duszona cykoria na maśle

25 kwietnia 2021
Autor tekstu: Agnieszka Woźniak

Sezon na cykorię rozpoczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia. To warzywo trochę niedoceniane w Polsce, ponieważ wiele osób boi się, że będzie twarde i gorzkie. Aby się do niej nie zrazić, bardzo ważny jest sposób jej przyrządzenia. Najważniejsze jest, by była duszona odpowiednio długo z wodą i białym winem tak, by stała się miękka i nierozgotowana. Warto po niego sięgać, ponieważ zawiera wiele witamin i wartości odżywczych, a poza tym lokalne i dostępne zimą, kiedy większość warzyw (kalafiorów, brokułów, cukinii czy pomidorów) jest dostępna jedynie w wersji importowanej.

Jaką cykorię wybrać?

Wybierając cykorię należy zwrócić uwagę na jej wielkość i kolor. Istnieją odmiany żółto-zielone i różowe. Możemy wybrać dowolny kolor, ale najsmaczniejsza będzie mała cykoria z przylegającymi liśćmi. Zzieleniałe liście świadczą o tym, że cykoria zgorzkniała pod wpływem światła. Należy unikać cykorii, której listki są pokryte brązowymi plamkami czy przebarwieniami.

Jak przechowywać cykorię?

Cykorię należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, na przykład w lodówce. Powinno się ją spożyć przed upływem tygodnia od momentu zakupu.

Cykoria - składniki odżywcze i właściwości

W liściach i korzeniu cykorii znajdują się witaminy z grupy B, witamina C, A, E, K, magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk, karoten i kwas foliowy. Dodatkowo, liście cykorii mają spore stężenie fenolokwasów (nawet do 40%), które słyną ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających, dzięki czemu jedzenie cykorii pozwala oczyścić organizm i zwalczyć wolne rodniki.  Ponadto cykoria zawiera dużo błonnika, który reguluje metabolizm i przeciwdziała zaparciom. Ponadto zwiększa wydzielanie żółci z woreczka żółciowego oraz zmniejsza obrzęki i stany zapalne. Roślina ta wspomaga też walkę z różnego rodzaju problemami z układem trawiennym, na przykład zaparciami czy utratą apetytu. To również znany, naturalny środek moczopędny. Cykoria reguluje pracę układu krwionośnego i wspomaga leczenie nadciśnienia.

Cykoria duszona na maśle - przepis 

Cykoria duszona na maśle to najbardziej klasyczny przepis, od dawna stosowany we Francji. Dzięki odpowiednio długiemu duszeniu i przyprawom, cykoria traci swój goryczkowy smak i staje się smaczną przystawką lub dodatkiem do obiadu. Do tego przepisu możemy użyć zarówno różowej jak i żółto - zielonej cykorii.

Cykoria duszona na maśle - składniki

1 kilogram cykorii (żółtej, czerwonej lub różowej)60 gramów masła1 łyżeczka cukru pudru1 łyżeczka cukru trzcinowegosok z połówki cytryny100 mililitrów wody50 mililitrów białego wina1 łyżeczka maggisól i świeżo zmielony pieprz

PRZYGOTOWANIE

Na początek cykorię należy opłukać i osuszyć. Usuwamy z niej głąb i nieświeże liście, kroimy na plasterki i palcami rozdzielamy od siebie pozostałe liście.

Na patelni na średnim ogniu roztapiamy 60 gramów masła i smażymy na nim pokrojone cykorie przez minutę, dokładnie mieszając tak, aby warzywa pokryły się masłem.

Po tym czasie doprawiamy dużą szczyptą soli, pieprzem, łyżeczką cukru pudru, łyżeczką cukru trzcinowego oraz sokiem z połówki cytryny.

Zalewamy 100 mililitrami wody i 50 mililitrami białego wina i dusimy pod przykryciem przez około 15 minut,  od czasu do czasu mieszając. W razie potrzeby (gdy płyn będzie zbyt szybko parował), dodajemy trochę wody. Jeśli płynu jest za dużo, zdejmujemy na chwilę pokrywkę. Pod koniec duszenia dodajemy 1 łyżeczkę maggi.

Po około 10 minutach sprawdzamy widelcem, czy cykoria jest już gotowa. Powinna być ona miękka, ale nie rozgotowana.

Obserwuj nas w
autor
Agnieszka Woźniak

Redaktor Agnieszka Woźniak

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy