zielone pomidory
pixabay.com

Dżem z zielonych pomidorów

Słodki i jednocześnie kwaskowaty, delikatny i zarazem wyrazisty. Z pewnością trudny do opisania czy porównania z czymś innym – taki właśnie jest dżem z zielonych pomidorów. Niektórym przypomina przetwory z agrestu, fig lub mirabelek. Na próżno doszukiwać się w nim zapachu pomidorów. W dużej mierze jego smak zależy od użytych dodatków. Idealny zarówno do deserów, jak i jako dodatek do kanapek czy mięs. Tego trzeba spróbować samemu!

Dżem z zielonych pomidorów

Słodki i jednocześnie kwaskowaty, delikatny i zarazem wyrazisty. Z pewnością trudny do opisania czy porównania z czymś innym – taki właśnie jest dżem z zielonych pomidorów. Niektórym przypomina przetwory z agrestu, fig lub mirabelek. Na próżno doszukiwać się w nim zapachu pomidorów. W dużej mierze jego smak zależy od użytych dodatków. Idealny zarówno do deserów, jak i jako dodatek do kanapek czy mięs. Tego trzeba spróbować samemu!

Konfitura z zielonych pomidorów

Każdy z nas (mniej więcej) kojarzy przepis na smażone, zielone pomidory spopularyzowany przez książkę autorstwa Fannie Flag o takim właśnie tytule. A jeśli nie książkę, to przynajmniej kultowy film z 1991 roku. Ale czy ktoś słyszał o konfiturze z zielonych pomidorów?

Dżem z zielonych pomidorów jest dość popularny w kuchni włoskiej. Na naszych rodzimych stołach obecnie rzadko można go spotkać, kiedyś przygotowywany był prawdopodobnie częściej. Raczej na pewno znajdziemy go w kuchennych zeszytach i książkach kucharskich naszych babć. Warto sięgnąć po ten nieco zapomniany, bardzo oryginalny przepis i sprawdzić, do czego najlepiej będzie pasować w naszym dzisiejszym menu.

Jak zrobić dżem z zielonych pomidorów?

Do przygotowania dżemu z zielonych pomidorów używamy niedojrzałych pomidorów zarówno czerwonej, jak i żółtej odmiany. To świetny sposób na wykorzystanie pomidorów z własnej uprawy, które, na przykład z uwagi na ochłodzenie czy uszkodzenia mechaniczne, nie zdążą dojrzeć spokojnie na krzaczku. Czasem zielone pomidory można spotkać na straganach na lokalnych targowiskach.

Czy picie wrzątku na czczo jest zdrowe?Czy picie wrzątku na czczo jest zdrowe?Czytaj dalej

Pomidory na dżem powinny być jędrne, twarde, zdrowe, bez uszkodzeń i nadgniłych fragmentów.

Poniżej przepis na 2 słoiczki konfitury z zielonych pomidorów.

Składniki:

  • 1 kg zielonych pomidorów
  • 1,5 – 2 szklanki cukru
  • Sok i starta skórka z 1 cytryny

Pomidory dokładnie myjemy, pozbawiamy szypułek, przebarwień i kroimy w małą kostkę. Nie obieramy ich, gdyż zielone pomidory bardzo trudno jest – nawet po sparzeniu – pozbawić skórki. Jeśli przeszkadzają nam jej fragmenty, gotowy dżem można później przecedzić przez sitko.

Pokrojone pomidory wkładamy do szerokiego garnka o grubszym dnie (tak, żeby podczas długiego gotowania nic się nie przypaliło), dodajemy sok i osuszoną skórkę z cytryny. Gotujemy na małym ogniu do miękkości pomidorów i wyparowania całej wody, czyli około 2-3 godziny, od czasu do czasu mieszając. Jeśli chcemy przecedzić pomidory – to jest ten moment. Następnie wrzucamy je znowu do garnka, posypujemy cukrem i smażymy do momentu, aż dżem będzie gęsty. Gorący przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, szybko zakręcamy i odwracamy wieczkiem do dołu. Tak przygotowany dżem z zielonych pomidorów możemy przechowywać w domowej spiżarni do pół roku i wykorzystać do wielu potraw.

Gdzie użyć marmolady z zielonych pomidorów?

Dżem z zielonych pomidorów wyjątkowo podkreśla smak gotowanego i pieczonego mięsa, zwłaszcza dziczyzny, i tak najczęściej jest wykorzystywany w kuchni włoskiej. Dobrze komponuje się z białym mięsem, np. kurczakiem. Można posmarować nim pieczywo i użyć do przygotowania oryginalnej kanapki z wędliną, zimnym mięsem i ulubionym serem zarówno słodkim, jak i wytrawnym. Koniecznie trzeba spróbować konfitury z zielonych pomidorów jako dodatku do naleśników, przełożenia warstw ciast czy jako nadzienia do drożdżowych rogalików i bułeczek lub ciastek francuskich.

Dżem z zielonych pomidorów i pomarańczy

Kiedy zaprzyjaźnimy się już z wyjątkowym, nieporównywalnym smakiem dżemu z zielonych pomidorów, warto znaleźć swoją ulubioną wersję tego przetworu. Swoich wiernych fanów mają przepisy na dżem z zielonych pomidorów z dodatkiem całej pomarańczy, którą dodajemy do smażenia przed wsypaniem cukru. Taki dżem ma ciemnopomarańczowy kolor i nieziemsko pachnie. Inną opcją jest dodanie do pomidorów pokrojonych w kawałki kwaśnych jabłek.

Fajnie sprawdzą się tutaj też inne dodatki do podkręcenia smaku konfitur, np. imbir, wanilia, chili albo limonka.

Jedno jest pewne – do raz odkrytego dżemu z zielonych pomidorów będziemy ciągle wracać i chętnie próbować różnych jego odsłon.

Inspiracja: blog kwestiasmaku.com

Następny artykuł