Smakosze.pl Przepisy Frittata ze szpinakiem, pomidorami i serem - innowacja w Twoim śniadaniu
pixabay.com

Frittata ze szpinakiem, pomidorami i serem - innowacja w Twoim śniadaniu

5 maja 2021
Autor tekstu: Marciszyn Iga

Co to jest frittata?

Frittata to danie na bazie jajek pochodzące z Włoch, popularne w szczególności w południowej części kraju. Bardzo podobne jest jednocześnie do omletu, jajecznicy i quiche, zazwyczaj z dodatkiem wędlin, warzyw lub sera. Samo słowo pochodzi z włoskiego i można tłumaczyć je jako coś smażonego. Początkowo frittata uznawana była za włoski omlet, jednak już jakiś czas temu, stała się oddzielnym daniem. Od omleta, różni ją między innymi obecność jednego opcjonalnego dodatku, którym często są ziemniaki pokrojone w kostkę, zmieszane z jajkiem, gdy to jest jeszcze surowe. Ponadto frittatę smaży się na małym ogniu, dużo wolniej niż ma to miejsce w przypadku przygotowywania omletu, zazwyczaj trwać to może około 15 minut. Dodatkowo frittata nie jest składana tak jak omlet, ale często np. przez chwilę grillowana, do zwarcia się górnej warstwy.

Frittata ze szpinakiem, pomidorami i serem składniki (porcja dla 1 osoby)

  • 4 jajka

  • 125 g sera mozzarella

  • 1 pomidor

  • garść szpinaku

  • 1 ząbek czosnku

  • 2 łyżki mleka

  • sól, pieprz

Frittata ze szpinakiem, pomidorami i serem przygotowanie

  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni.

  2. Pomidora obrać ze skórki, następnie pokroić na kawałki i doprawić solą oraz szczyptą oregano.

  3. W miseczce rozmieszać razem 4 jajka oraz 2 łyżki mleka.

  4. Na małej patelni rozgrzać masło, po jego rozpuszczeniu dodać wyciśnięty przez praskę czosnek i podsmażyć do zarumienienia.

  5. Na patelnię dodać szpinak i podsmażyć całość na małym ogniu, aż szpinak zmniejszy swoją objętość.

  6. Na patelnię dodać masę jajeczną, a następnie ułożyć  pokrojonego pomidora  i dodać kawałki sera mozzarella, posypać pieprzem i solą.

  7. Całość smażyć około 2 minut a następnie wstawić do piekarnika i piec bez przykrycia przez około 15 minut. Ważne jest, by całość przełożyć do piekarnia, gdy frittata z wierzchu będzie miała ścięte jajka, natomiast konsystencja wewnątrz wciąż będzie lekko płynna.

To dzięki ostatniemu etapowi pieczenia frittata robi się pulchna i lżejsza dla żołądka niż byłoby to w przypadku, gdyby smażyć ją z dwóch stron. Należy zwrócić uwagę na to, czy patelnia, którą posiadamy, nadaje się do zapiekania w niej w piekarniku, może to być np. patelnia żeliwna. Szczególnie ważne jest, by nie robić frittaty na patelniach posiadających plastikową rączkę.

Z czego składa się klasyczna frittata?

Jeśli masz ochotę, możesz spróbować również klasycznej, włoskiej frittaty, która zawiera kilka składników. Są to oczywiście jajka, ponadto parmigiano reggiano, pecorino, sól, pieprz i oliwa. Jednak nawet we Włoszech można spotkać ją już w innych odsłonach.  Dobrze jest zadbać też o świeże zioła, które jeszcze bardziej nasycą frittatę aromatem.

Obserwuj nas w
autor
Marciszyn Iga

Autor tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy