Smakosze.pl Przepisy Kwaśnica z grzybami i ziemniakami – bez mięsa
Pixabay/ anialaurman

Kwaśnica z grzybami i ziemniakami – bez mięsa

25 marca 2022
Autor tekstu: Marianna Umerle

Barszcz, grzybowa, zupa rybna lub… kwaśnica

Kwaśnica jest tradycyjnym daniem polskiej kuchni góralskiej. Przygotowuje się ją z kiszonej kapusty oraz mięsa, przeważnie wieprzowego. Idealnie komponuje się z ziemniakami albo pajdą świeżego chleba. Powinna być bardzo kwaśna. Co ważne, w przeciwieństwie do kapuśniaku podaje się ją osobno z ziemniakami i bez marchewki. Wegetariańska kwaśnica jest również jedną z zup wigilijnych, mimo że w tej kategorii prym wiodą barszcz, zupa grzybowa lub zupa rybna. Okazuje się jednak, że postna kwaśnica znakomicie pasuje do wigilijnej kolacji i z łatwością można ją przygotować w wersji bezmięsnej.

Wegetariańska zupa z kiszonej kapusty, czyli pyszny sposób na odporność

Argumentem, który może przeważyć w decyzji co do wyboru zupy wigilijnej jest fakt, że podstawę kwaśnicy stanowi bardzo zdrowa kapusta kiszona. Tradycyjnie przygotowana, surowa kapusta kiszona jest niskokaloryczna, za to pełna właściwości korzystnych dla organizmu. Przede wszystkim świetnie wpływa na układ trawienny i pokarmowy poprzez zawarty w niej kwas mlekowy. Pomaga on w utrzymaniu właściwej flory bakteryjnej w jelitach. Oprócz tego kapusta kiszona to cenne źródło witaminy C, A, E, K oraz wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Doskonale smakuje zarówno na surowo, jak i w zupie.

Przepis na wigilijną kwaśnicę z dodatkiem grzybów i ziemniaków

Postna kwaśnica tak naprawdę może mieć różnorodne postaci. Jeśli cenisz sobie zupy z mięsem, możesz je zastąpić mięsem rybim. Taką kwaśnicę gotuje się zazwyczaj na wywarze z rybich łbów. W tym artykule podamy Ci przepis na najbardziej podstawową kwaśnicę bez dodatku mięsa, również rybiego. Co ciekawe, możesz ją również przygotować na bazie samego soku z kiszonej kapusty. My jednak polecamy poniższą opcję.

Składniki na wegetariańską kwaśnicę:

  • 0,7 kg kiszonej kapusty + kwas z kapusty

  • 1,5 litra wywaru warzywnego

  • suszone grzyby (np. borowiki albo podgrzybki)

  • suszone śliwki (opcjonalnie)

  • 4-5 dużych ziemniaków

  • 3 duże cebule

  • 2-3 łyżki mąki do zasmażki

  • majeranek

  • kminek

  • pieprz, sól (opcjonalnie)

  • olej do smażenia

undefined

Przygotowanie kwaśnicy bez mięsa:

Zalej grzyby zimną wodą i odstaw na noc, aby się namoczyły. Następnego dnia przygotuj z nich wywar. Gotuj grzyby przez około 30 minut, aż do miękkości. Ostudź je i drobno posiekaj. Czas na kapustę. Posiekaj ją i dodaj do przygotowanego wywaru warzywnego. Gotuj przez 40 minut aż do miękkości. Pozostaw część kapusty w zupie, a resztę odcedź do drugiego garnka. Tak ugotowaną kapustę możesz wykorzystać do innych świątecznych potraw: np. krokietów, pierogów albo kapusty wigilijnej. Połącz ją wtedy z sokiem z kapusty. Jeśli lubisz dużo kapusty w zupie, nie musisz jej odcedzać.Wlej przygotowany wywar z grzybów do wywaru z kapustą. Dodaj posiekane grzyby i dolej kwas. Rób to stopniowo i sprawdzaj, czy zupa jest dostatecznie kwaśna.W międzyczasie obierz i ugotuj ziemniaki. Odcedź.Na patelnię z rozgrzanym olejem dodaj drobno posiekaną cebulę i zeszklij ją. Wsyp 3 łyżki mąki i zasmażaj nie więcej niż 3 minuty.Dolej dwie chochle zupy do zasmażki na patelni. Wymieszaj i dodaj do swojej kwaśnicy.Dodaj suszone śliwki, majeranek i pieprz. Jeśli jest taka potrzeba, dodaj również sól.Podawaj kwaśnicę z pokrojonymi, ugotowanymi ziemniakami.

Dlaczego warto dodać kminek do kwaśnicy?

Do kwaśnicy polecamy również dodać kminek. Nie musisz za nim przepadać, ale uwierz, że jego szczypta idealnie komponuje się z kiszoną kapustą. Kminek świetnie wpływa na układ trawienny; zapobiega wzdęciom, zaparciom i bólom brzucha. Oprócz tego ma właściwości rozkurczowe. Dzięki temu reguluje pracę jelit i dopływ żółci do dwunastnicy. Idealnie sprawdzi się na wigilii, podczas której nie zawsze spożywamy lekkostrawne potrawy.

Obserwuj nas w
autor
Marianna Umerle

Autorka tekstów.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy