Makaron ryżowy z pieczonym łososiem i szparagami
Makaron ryżowy z pieczonym łososiem i szparagami
Makaron ryżowy jako błyskawiczny i zdrowy dodatek do potraw
Makaron ryżowy to alternatywa dla tradycyjnego pszennego lub żytniego makaronu o szerokich możliwościach wykorzystania w kuchni. Produkowany jest z mąki ryżowej i wody. Jest delikatny i neutralny w smaku , przez co można go łączyć z wieloma potrawami. Tradycyjnie pojawia się w kuchni tajskiej i chińskiej, ale obecnie staje się coraz bardziej popularny również na polskich stołach.
Na rynku występuje pod dwiema postaciami: cienkich nitek, który doskonale pasuje do zup i sałatek i grubszych nitek, czyli wstążek, który idealnie komponuje się z daniami smażonymi. Makaron ten ma też dużo właściwości odżywczych i jest polecany alergikom , ze względu na brak zawartości glutenu . Jest też lekkostrawny, dlatego zalecany jest osobom będącym na diecie lub z problemami żołądkowymi. Ponadto ma mało kalorii - 100 g makaronu ryżowego to jedynie 100 kcal (dla porównania makaron pszenny to ok. 140 kcal.), dlatego polecany jest osobom na diecie redukcyjnej , a także walczącym z nadwagą – zawiera węglowodany złożone, które organizm wolniej trawi, dzięki czemu energia dostarczana jest przez dłuższy i na dłużej pozostaje uczucie sytości.
Makaron ryżowy jest też źródłem mikroelementów i wielu witamin, m.in. potasu, magnezu, cynku, żelaza, witamin z grupy B i witaminy E. Jest bogaty w białko i błonnik, dzięki czemu regulowana jest praca układu trawiennego. Nie zawiera konserwatorów, dodatków chemicznych i sztucznych barwników. Błyskawiczny sposób przygotowania makaronu ryżowego wpływa na to, że jest szczególnie lubiany przez osoby mające mało czasu na gotowanie, a chcące zjeść coś zdrowego.
Dlaczego warto jeść łososia?
Najbardziej popularna odmiana łososia w Polsce to łosoś bałtycki, łosoś pacyficzny oraz hodowlany - łosoś norweski. Charakterystyczny, wyjątkowy smak to jeden z argumentów, dla których ryba ta jest tak lubiana i coraz bardziej powszechna na polskich stołach.
Ponadto łosoś to produkt, bogaty w cenne wartości odżywcze, pozytywnie wpływające na nasze zdrowie i organizm. Obecnie najzdrowszą odmianą jest dziki łosoś z Alaski łowiony w wodach Pacyfiku. Zawiera on wysokiej jakości białka, witaminy, minerały i duży, zbalansowany poziom wartościowych kwasów tłuszczowych Omega-3. Łosoś to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka, bez względu na rodzaj hodowli. Ryba ta zawiera także aminokwasy, które nie są w normalnych warunkach wytwarzane w organizmie, dlatego tak ważne jest spożywanie ryb z tymi związkami, przynajmniej 2 razy w tygodniu – tak zwane aminokwasy egzogenne.
Łosoś jest jednak rybą tłustą, a więc dość kaloryczną. Wartość energetyczna łososia różni się w zależności od sposobu hodowli - bardziej kaloryczny jest łosoś hodowlany niż ten pozyskiwany z naturalnych połowów. Warto zwrócić na to uwagę i dobierać dodatki tak, by zawierały jak najmniej tłuszczu, szczególnie jeśli dbamy o figurę. Ponadto łosoś dostarcza dużą liczbę witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak witamina D , selen , witaminy z grupy B, fosfor i magnez. Również kwasy DHA i EPA znajdujące się w łososiu posiadają wiele cennych właściwości zdrowotnych: przeciwdziałają stanom zapalnym, obniżają ciśnienie krwi, a nawet obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Przepis na makaron ryżowy z pieczonym, cytrynowym łososiem i szparagami
Szybki i zdrowy obiad lub pożywna, ciepła kolacja we dwoje. Makron ryżowy z pieczoną rybą z dodatkiem szparagów, które są uważane za afrodyzjak.
Składniki na 2 porcje:
-
300 g filetu łososia
-
100 g makaronu ryżowego
-
1 łyżka uprażonego sezamu
-
2 cebule dymki
-
2 łyżki sosu sojowego
-
1 łyżka startego imbiru
-
1 ząbek czosnku
-
Pęczek świeżych szparagów
-
świeże zioła, do wyboru: mięta, kolendra, bazylia
-
1 łyżka oleju
-
2 łyżeczki oleju sezamowego
-
1/4 limonki lub ½ cytryny.
Przygotowanie:
-
Zetrzeć skórkę z cytryny, w misce wymieszać ją z sokiem z połowy cytryny, ziołami, solą, pieprzem i sosem sojowym.
-
Łososia położyć skórką do doły w naczyniu żaroodpornym i zalać marynatą. Odstawić na 2 godziny do lodówki.
-
Szparagi obrać z twardych końcówek i pokroić na kawałki. Na patelni rozgrzać masło i wrzucić posolone szparagi. Następnie dodać sok z limonki i podusić, aż szparagi zmiękną.
-
Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Wstawić łososia i piec przez 18 minut. Po upieczeniu od razu zdjąć skórkę i mięso rozdzielić widelcem na mniejsze części, pokrywając je w powstałym sosie.
-
Makaron należy przygotować zgodnie z instrukcją z opakowania.
-
sezam włożyć na patelnię i podgrzewać mieszając przez 2-3 minuty aż lekko się zrumieni
-
posiekać dymkę, zetrzeć imbir i czosnek. Na patelnię wlać 1 łyżkę oleju, gdy będzie gorący dodać starty imbir, czosnek i białe części dymki. Smażyć przez ok. 1 minutę.
-
Włożyć makaron ryżowy, wymieszać i chwilę razem podsmażyć. Dodać łososia z sosem z naczynia, sezam, olej sezamowy i zielone części dymki. Dodać pokrojone szparagi.
-
Delikatnie wymieszać i odstawić z ognia, posypać świeżymi ziołami i opcjonalnie sałatą rukola.