Meksykański zawrót głowy, przepis na kultowe chilli con carne
Samo chilli con carne jest podawane w amerykańskich barach jako szybkie jedzenie typu fast food. Ze względu na ostry smak uzyskany dzięki zastosowaniu papryczki chilli i dużej ilości kuminu potrawa ta, świetnie komponuje się z piwem. Oprócz tego jest rozgrzewająca i treściwa, dlatego też ma tylu zwolenników – nie tylko w rodzinnym Teksasie, ale również w innych częściach świata.
Przepis na tradycyjne chilli con carne
Aby wykonać chilli con carne zbliżone do tradycyjnego, potrzebujesz:
1,5 kg mielonej wołowiny3 puszki czerwonej fasoli1 łyżka koncentratu pomidorowego1 puszka pomidorów6 świeżych papryczek jalapeno1 puszka papryczek chipotle1 łyżka kuminu1 łyżka papryki wędzonej800 ml bulionu1 czerwona cebula3 ząbki czosnkuróżne odmiany papryczek chilli: ancho, mulato, arbolsól, pieprz
Ostatni punkt przepisu nie jest obowiązkowy, ponieważ dostępność tych odmian w Polsce jest ograniczona. Jeśli udało Ci się dostać te papryczki, ale w suszonej postaci, to przed przystąpieniem do gotowania, zalej je bulionem, aby namokły – dopiero po tym zabiegu przystąp do dalszych etapów gotowania.
Jeśli korzystasz z papryczek w puszcze, to wystarczy przelać zawartość opakowania do miski razem z sokiem i zmiksować z dodatkiem koncentratu i pomidorów. Świeże papryczki jalapeno przekrój na pół i usuń nasiona, następnie pokrój w drobna kostkę i zmiksuj razem z pozostałymi, warzywnymi składnikami.
Mieloną wołowinę podsmaż na oleju lub smalcu z pokrojona w kostkę cebulą oraz czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Dopraw mięso kuminem, papryką wędzoną, solą oraz pieprzem. Gdy wołowina będzie już gotowa, przełóż ją do wysokiego garnka i dorzuć mieloną masę, stworzoną wcześniej z papryczek chilli oraz dodaj bulionu. Gotuj przez około godzinę na małym ogniu. Kolejny etap, to dodanie fasoli. Jeśli używasz fasoli w zwykłej zalewie, to przed dodaniem jej go garnka, odcedź niepotrzebny płyn. Jeśli natomiast korzystasz z fasoli w zalewie pomidorowej lub ostrej, to wtedy cała zawartość puszki ląduje w naczyniu. Ponownie gotuj danie, tym razem przez 15 minut – tak, aby fasola delikatnie zmiękła.
Gotowe chilli con carne powinno mieć konsystencję gulaszu. Podawaj od razu po przyrządzeniu lub na drugi dzień, gdy smaki dokładnie się połączą. Świetnie pasuje do tego dania ryż bądź tortilla.
Legendarne chilli
Chilli con carne, to kultowa potrawa, która systematycznie podbija serca zwolenników ostrego jedzenia na całym świecie. Kolejne restauracje wprowadzają ja do swojego menu oraz coraz częściej można są spotkać na domowych stołach. Historia tego dania sięga prawdopodobnie roku 1850 z którego pochodzą jedne z pierwszych przepisów. Badacze jednak uważają, że potrawa ta, była znana już znacznie wcześniej. Pierwotna wersja była wykonana z łoju wołowego wymieszanego z suszoną wołowiną z dodatkiem soli i papryczek chilli. My wolimy chyba współczesna wersję tego dania!
O chilli con carne powstały nawet legendy. Najbardziej znana jest, ta o „Kobiecie w Błękicie”. Tytułowa bohaterka była hiszpańską zakonnicą Marią, która doświadczała wielokrotnych wizji i podróży astralnych. Co noc jej dusza opuszczała ciało i wędrowała przez Ocean Atlantycki do ojczyzny Indian, aby nauczać i nawracać ich na chrześcijaństwo. Pewnego dnia, gdy zbudziła się wyczerpana po nocnych doświadczeniach – wykrzesała z siebie ostatki sił, aby zapisać przepis na potrawę, który dostała od pogan. Była to receptura na chilli con carne.
Jest to potrawa wyrazista i sycąca, która idealnie sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań przy stole oraz na przyjacielskich kolacjach. Można ją przygotować jako dodatek do grilla lub ogniska. Świetnie komponuje się z świeżym pieczywem lub czosnkową bagietką. W wersji oryginalnej jest podawana z tortillą lub ryżem.