Milkshake truskawkowy: orzeźwiająca słodycz
Pixabay.com

Milkshake truskawkowy: orzeźwiająca słodycz

Milkshake truskawkowy to idealny napój na lato: chłodny, słodki, pełen witamin. Milkshake truskawkowy nie tylko smakuje świetnie, ale i wygląda apetycznie. Poznaj prosty przepis na pyszny milkshake truskawkowy!

Milkshake truskawkowy: owocowy łakoć

Milkshake truskawkowy łączy w sobie naturalną słodycz wygrzanych na słońcu truskawek z pysznym orzeźwieniem waniliowych lodów. Napój jest pyszny, bogaty w witaminy, ale też kaloryczny. Taka jest cena za truskawkową pychotę!

Milkshake truskawkowy: dla kogo?

Milkshake truskawkowy to napój dla wszystkich koneserów słodkości i fanów owoców. Największą uciechę sprawi dzieciom, ale i dorośli chętnie się nim uraczą, o ile nie są na ścisłej diecie. Milkshake truskawkowy nadaje się na smaczny deser, a także na urozmaicenie spotkania rodzinnego czy koleżeńskiego.

Milkshake truskawkowy: na jaką okazję?

Milkshake truskawkowy to typowe danie na letnie upały. Zawiera zimne mleko i lody, jest więc pyszny i orzeźwiający. Truskawki nadają mu niepowtarzalny smak lata, są też źródłem witamin.

Milkshake truskawkowy: trudność

Milkshake truskawkowy to potrawa bardzo łatwa w przygotowaniu. Trzeba tylko umieć obsługiwać urządzenie miksujące. Wystarczy najbardziej podstawowa funkcja miksowania/blendowania.

Milkshake truskawkowy: czas na przygotowanie

Milkshake truskawkowy przygotowuje się bardzo szybko. Oderwanie szypułek z truskawek zajmie tylko kilka minut, reszta to już w zasadzie tylko miksowanie i dekoracja.

Milkshake truskawkowy: ile kalorii?

Milkshake truskawkowy to danie pyszne, ale z pewnością nie dietetyczne.

Jedna porcja (ok. 300 ml) milkshake’a truskawkowego zawiera ok. 500 kcal. Wersja fit (przepis także znajdziesz poniżej) zawiera ok. 300 kcal.

Milkshake truskawkowy: składniki (1 porcja)

 • Truskawki – ćwierć kilograma + pół truskawki do dekoracji
 • Zimne mleko – 200 ml, ok. 1 szklanka
 • Lody waniliowe – 100 g
 • Bita śmietana
 • Cukier brązowy – pół łyżeczki
 • Opcjonalnie: posypka czekoladowa, rurki z kremem lub wafelki

Milkshake truskawkowy: składniki do wersji fit

Wersja fit milkshake’a truskawkowego nie zwiera lodów, mleka ani bitej śmietany. Zamiast nich przygotuj:

 • Cukier puder – 1 łyżeczka
 • Miód / syrop klonowy – 1 łyżeczka
 • Banan – 1 sztuka
 • Kefir – ok. 200 ml
 • Bazylia / mięta – kilka listków

Milkshake truskawkowy: potrzebne przybory

Milkshake truskawkowy jest łatwy do zrobienia, ale trzeba mieć pod ręką urządzenie miksujące i wiedzieć, jak się go używa. Może to być zwykły mikser, ale najlepiej sprawdzą się blender kielichowy lub specjalny blender do smoothie.

Jeśli urządzenie ma funkcję miksowania próżniowego, użyj jej – wtedy konsystencja milkshake’a będzie jednorodna.

Milkshake truskawkowy: przygotuj truskawki

Podstawą milkshake’a truskawkowego są oczywiście zmiksowane truskawki, dlatego przygotowanie napoju trzeba zacząć od umycia truskawek i poodrywania od nich szypułek.

Milkshake truskawkowy: przygotuj masę do miksowania

Truskawki włóż do urządzenia miksującego (jeśli ma ono niewielką moc, możesz pokroić owoce, by ułatwić miksowanie) i dodaj pozostałe składniki: lody waniliowe i mleko. Teraz pozostaje tylko zmiksować całość aż do uzyskania jednolitej masy – i milkshake truskawkowy jest już gotowy!

Milkshake truskawkowy: przygotuj do podania

Milkshake truskawkowy to przyjemność nie tylko dla języka, ale i dla oczu. To jedno z radosnych, kolorowych dań na lato. Dlatego najlepiej podawać milkshake truskawkowy w wysokiej, przezroczystej szklance, która pozwala podziwiać jego przyjemny, różowy kolor. Dobrze, by szklanka miała ucho do trzymania – w ten sposób dłoń nie będzie ogrzewać milkshake’a truskawkowego, który dłużej pozostanie przyjemnie chłodny.

Milkshake truskawkowy powinien też zostać odpowiednio udekorowany. Po wlaniu go do szklanki przykryj wierzch napoju apetyczną spiralą z bitej śmietany. Śmietanę możesz dodatkowo posypać np. orzechami lub brązowym cukrem. Nie zapomnij o klasyku – połówce truskawki zatkniętej na szczycie śmietankowej górki. No i wetknij w milkshake słomkę do picia.

Jeśli nie zależy Ci na liczeniu każdej kalorii, możesz posypać milkshake’a truskawkowego wiórkami czekolady i dodatkowo ozdobić, wtykając do bitej śmietany rurki czekoladowe lub wafelki.

Milkshake truskawkowy: wersja fit

Milkshake truskawkowy jest pyszny, ale wszystkie te wzmianki o lodach, mleku, cukrze i bitej śmietanie mogą budzić uzasadnione obawy osób bardzo dbających o linię. Trzeba przyznać, że milkshake truskawkowy to kaloryczne danie – taka jest cena za przyjemność. Można jednak przygotować wersję fit milkshake’a truskawkowego, rezygnując z niektórych składników lub zastępując je innymi.

Zamiast lodów waniliowych możesz dodać łyżkę cukru pudru i łyżkę miodu albo syropu klonowego. Możesz też zupełnie zrezygnować z dodatkowych słodzików i zadowolić się naturalną słodyczą truskawek. Do miksera dorzuć wtedy pół banana i zalej wszystko nie mlekiem, tylko kefirem, który jest nie tylko zdrowy (zawiera żywe kultury bakterii i wzmacnia florę jelitową), ale też odrobinę słodki. To będzie wtedy… no... kefirshake truskawkowy.

Zamiast bitej śmietany i cukru do dekoracji dania użyj samych truskawek, możesz też dodać zielone listki mięty czy bazylii.

Milkshake truskawkowy: porady i wskazówki

Im lepsze truskawki, tym lepszy milkshake truskawkowy. Dobierz duże, dojrzałe owoce bez odgnieceń. Jeśli kupujesz truskawki na bazarze czy targowisku, wybierz te, które stały w słońcu.

Upewnij się, że wiesz, jak obsługuje się urządzenie miksujące, którego używasz. Diabeł tkwi w szczegółach. Czasem przekręcenie jakiejś gałki czy odpowiednie dociśnięcie pokrywy decyduje o tym, czy milkshake się uda czy raczej rozbryźnie po całej kuchni.

Pilnuj, by wszystkie części blendera były odpowiednio osadzone i uszczelnione – milkshake truskawkowy musi trafić do szklanki, a nie na ściany i sufit.

Po zmiksowaniu i przelaniu milkshake’a dokładnie umyj kielich blendera i ostrza, tylko zachowaj ostrożność, by się nie skaleczyć.

Następny artykuł